Jahjá Sinvár podle Izraele sehrál významnou roli při plánování teroristického útoku ze 7. října. Byl faktickým vládcem Gazy. V minulosti ho Izrael dlouhá léta věznil, ale propustil ho výměnou za vojáka drženého Hamásem.
Úřady ovládané hnutím Hamás uvedly, že počet palestinských obětí války na Blízkém východě přesáhl 40 tisíc. V Dauhá ve čtvrtek začaly rozhovory, jejichž cílem je dosáhnout příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích.
Vzniká plán, jehož ambiciózním cílem je ukončit probíhající krvavou válku v Gaze. Má mít tři fáze, které zahrnují příměří, propuštění desítek rukojmích i stovek vězněných Palestinců. Do Gazy by začalo proudit i více pomoci.
Podle palestinských úřadů kontrolovaných Hamásem zemřelo 40 lidí a přes 70 dalších bylo zraněno. Školu, na kterou Izrael provedl vzdušný útok, provozoval Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA).
„V bojích na jihu Pásma Gazy zemřel 20letý Nadav Kohen z Haify,“ oznámilo na svém webu tiskové oddělení izraelské armády. Počet padlých vojáků se tak podle něj zaokrouhlil na rovných 600.
Izraelská armáda oznámila, že dokončila likvidaci vojenských struktur Hamásu v severní části Pásma Gazy a zabila při tom zhruba 8000 členů tohoto radikálního palestinského hnutí.
Izraelská armáda (IDF) ve válce proti Hamásu v jižní části Pásma Gazy hlásí zničené teroristické základny, sklady zbraní i zajaté a zabité ozbrojence. Za poslední den prý zasáhla 450 cílů. Nabízíme snímky zveřejněné přímo IDF.
Hnutí Hamás se snažilo vyvolat dojem, že mu jde o zabezpečení stability v Pásmu Gazy. Zároveň se mu tím podařilo oslabit konkurenční skupinu, s níž vede už několik let spory.
V hodinách, které předcházely začátku klidu zbraní, varovaly sirény před raketami izraelské obce sousedící s Pásmem Gazy. Server BBC News také informoval o izraelském náletu podniknutém méně než hodinu před ohlášeným příměřím.
Ve Francii žijí početné komunity židů a muslimů. Jedni si stěžují na rostoucí počet antisemitských útoků, druzí na to, že nemohou vyjádřit solidaritu s Palestinci.
Na přípravu pozemní operace v Pásmu Gazy bude izraelská armáda zřejmě ještě potřebovat nějaký čas, hranice Gazy už ale překročila a střetla se s buňkou teroristického hnutí Hamás.
Pokud Izrael zahájí pozemní invazi do Gazy, „čeká ho dlouhá, velmi komplikovaná operace v zastavěném prostředí, na kterou je Hamás nějakým způsobem už nejspíše připravený,“ říká pro Seznam Zprávy bezpečnostní expert Jan Daniel.
Radikální hnutí Hamás v sobotu ráno na území Izraele vypálilo tisíce raket, komanda palestinských ozbrojenců pronikla do jižní části země, kde se střetla s izraelskými silami. „Jsme ve válce,“ vzkázal izraelský premiér.