V Bruselu jednají lídři a lídryně sedmadvacítky. Hlavními tématy jsou válka mezi Izraelem a Hamásem a Ukrajina. Unijní metropole mimo jiné napjatě čekala na to, s čím poprvé přijede staronový slovenský premiér Robert Fico.
Tak to být nemělo. Na Slovensku měl být přece konečně klid, a tady - problém. Velký problém. A ten je třeba řešit. Současná koalice ale problémy řešit nechce a nemůže.
Robert Fico pohrozil tím, že zablokuje schvalování finanční a vojenské pomoci Ukrajině, pokud ostatní země EU nepodpoří výzvu směrem ke Kyjevu, aby obnovil tranzit zemního plynu přes své území. Připustil i možnost kompromisu.
Podle informací deníku Financial Times jsou některé státy EU nakloněny návratu k ruskému plynu. Argumentují tím, že by krok mohl být součástí mírového plánu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Podle Fica zastavení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu Rusko nepoškodí, ale prospěje Spojeným státům vyššími dodávkami zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy. Ukrajinský energetický expert označil jeho výhrůžky za směšné.
Slovenský premiér Robert Fico se otevřeným dopisem obrátil na představitele Evropské unie kvůli rozhodnutí Ukrajiny zastavit veškerý tranzit zemního plynu přes své území.
Slovenský ústavní soud zrušil jen část změn v trestním právu, které v únoru schválil parlament. Změny navržené vládou Roberta Fica kritizovaly instituce Evropské unie, slovenská opozice i exprezidentka Zuzana Čaputová.
„Toto není ta solidarita, o které jsme hovořili,“ řekl slovenský premiér Robert Fico ke schválené úpravě migračního paktu. Jeho vláda prý hodlá prosazovat „suverénní zahraniční politiku.“
EU zvažuje návrh, jehož prostřednictvím by mohly samy vlády členských zemí zablokovat dovoz LNG z Ruska. Omezení dovozu klíčové suroviny by se tak obešlo bez dalšího kola sankcí, které dlouhodobě vetuje například Maďarsko.
Evropští ministři zodpovědní za energetiku se shodli na cenovém stropu pro plyn. Ten by měl být pro Evropskou unii nastavený na 180 eur (4360 Kč) za megawatthodinu. Oproti českému stropu je ten evropský nastaven o 1860 Kč výše.
Brusel navrhuje zastropovat prodejní cenu na 275 eurech za megawatthodinu. Slibuje si od toho odstranění cenových výkyvů. O návrhu budou ve čtvrtek jednat ministři zemí Evropské unie na jednání svolaném českým předsednictvím.
Evropská komise zítra zveřejní, jak se kontinent popasuje s likvidačními cenami plynu a elektřiny. Chystá „mechanismus cenové korekce“, který by měl zabránit největším výstřelkům při obchodování.
Členské státy Evropské unie se dohodly na plánu, který má omezit spotřebu zemního plynu. Kvůli očekávanému výpadku zemního plynu z Ruska by sedmadvacítka měla omezit spotřebu o 15 procent.
Uzavření kohoutků s ruským plynem Polsku a Bulharsku je podle českého premiéra jejich trestáním. Česko je podle něj na případné zastavení dodávek připravené. Dlouhodobě bude spoléhat na evropskou solidaritu.
Evropská komise do května předloží plán postupného ukončení odběru plynu z Ruska do roku 2027. Během dnešního jednání unijních lídrů to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Přiškrcení dodávek ruského plynu v důsledku vpádu Ruska na Ukrajinu by pro Evropu bylo náročné a drahé. Náklady na zajištění dodávek odjinud by zaplatil koncový spotřebitel. Rusko ale nemá plyn kam posílat, Evropu potřebuje.
Evropská komise v čele s komisařkou Margareth Vestagerovou zkoumá dodávky plynu ruského plynárenského gigantu Gazprom do Evropy. Podle komise měl Gazprom zadržovat dodávky plynu do Evropy a tím uměle zvýšit jeho cenu.