Po nástupu k moci Robert Fico a jeho vláda mění Slovensko. Čistky se týkají i policie. Podle novináře Matúše Kostolného připomíná razance Ficova týmu buldozer, díky podobě občanské společnosti ale „maďarský scénář“ spíš nehrozí.
Fico kvůli fototermínu se stárnoucím diktátorem, na kterém nic nevyřídil, podvedl spojence a naštval koaliční partnery. A naštval i lidi. Podle rychlého průzkumu Focusu s jeho návštěvou Moskvy 52 procent lidí nesouhlasí.
Bude to nejspíš Andrej Babiš, kdo rozhodne o směřování České republiky v příštích letech. Principy ho nikdy v minulosti nesvazovaly, takže si může libovolně vybírat. Jinými slovy: Naše budoucnost může být prakticky jakákoliv.
Slovensko má dluhy a Ficova vláda vymýšlí, jak je zkrotit. Vedle vyšší DPH chystá novou daň 0,4 procenta z bankovních transakcí, podobně jako v Maďarsku. Daň se nemá týkat „obyčejných lidí“, ale ještě se neví, jak to zařídit.
Tohle není běžné předání moci, při němž se mnoho věcí – i držitelů funkcí – mění, ale stát funguje dál podle osvědčených pravidel. Tohle je společenská pomsta.
Slovenský ústavní soud zrušil jen část změn v trestním právu, které v únoru schválil parlament. Změny navržené vládou Roberta Fica kritizovaly instituce Evropské unie, slovenská opozice i exprezidentka Zuzana Čaputová.
„Toto není ta solidarita, o které jsme hovořili,“ řekl slovenský premiér Robert Fico ke schválené úpravě migračního paktu. Jeho vláda prý hodlá prosazovat „suverénní zahraniční politiku.“
Pokud by byl Andrej Babiš premiérem, nechal by se zaslepit touhou po pomstě jako Robert Fico, nebo by volil orbánovsky pragmatický přístup? Seznam Zprávy nově přinášejí vždy v neděli část podcastu Vlevo dole v textové podobě.
Česko v reakci na kroky slovenské diplomacie ve vztahu k Rusku odloží společná jednání kabinetů obou zemí. Podle premiéra Fialy není možné zastírat výrazné rozdíly.
Robert Fico kritizuje postup slovenského ústavnímu soudu při zveřejňování rozhodnutí pozastavit části změn v trestním zákoníku. Slovenský premiér kvůli tomu volá po odstoupení šéfa ústavního soudu Ivana Fiačana.
Slovenskem hýbou protesty proti vládě Roberta Fica a jejímu návrhu zrušit elitní prokuraturu, která vyšetřuje závažné zločiny. „Lidé se bojí, boj o tento úřad se ale reálně bude odehrávat na úrovni institucí,“ říká komentátor.
„Bumerang“ slovenské politiky se definitivně vrací. Předseda strany Směr Robert Fico se ve středu odpoledne stal předsedou vlády. U moci je už počtvrté ve své politické kariéře.
Slovensko se chystá na horkou fázi kampaně před předčasnými volbami. Ta bude podle Zuzany Kovačič Hanzelové ze SME tvrdá. „Druhé kolo českých prezidentských voleb bylo na slovenské poměry obyčejný páteček v běžném týdnu,“ říká.
Německo by mělo být prostředníkem v mírových jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou, domnívá se saský premiér Michael Kretschmer z CDU. Chce přesvědčit Ukrajinu, že je třeba „zmrazit“ válku.
Slovenští poslanci rozhodují o vydání expremiéra Roberta Fica k vazebnímu stíhání. Čelí obvinění ze založení zločinecké skupiny a zneužívání moci, policie a finanční správy proti politickým oponentům. Sám obvinění odmítá.
Expremiér Fico se stal v posledních měsících bojovníkem proti koronavirovým opatřením. Ministr vnitra zatčení politika hájil. Policie podle něj musí jednat, pokud má podezření na porušení zákona.
Zpřísnění opatření nebo povinné očkování seniorů. Slovenský premiér Eduard Heger prozradil, o čem aktuálně debatuje vláda. Slovensko se mezitím v počtu nově nakažených vzhledem k počtu obyvatel dostalo na první příčku na světě.