Americká stanice CNN uvádí, že od začátku války mezi Hamásem a Izraelem významně ubylo zpráv o dění na Ukrajině. Využít toho může především prezident Vladimir Putin.
Policie považuje za prokázané, že výbuchy ve Vrběticích uskutečnili příslušníci GRU. „Za útoky ve Vrběticích stála ruská rozvědka a Rusko tedy provedlo teroristický útok na našem území,“ reagoval na oznámení kriminalistů premiér.
Do Ruska se podle Spojených států amerických dostává z Číny značné množství techniky potřebné zejména pro výrobu zbraní. Bílý dům obvinil Peking z podporování války na Ukrajině.
Podle Putina je Rusko připraveno jaderné zbraně použít pokud by byla ohrožena jeho existence. Zároveň ale řekl, že ne všechno nyní k jaderné válce spěje.
Americká stanice CNN uvádí, že od začátku války mezi Hamásem a Izraelem významně ubylo zpráv o dění na Ukrajině. Využít toho může především prezident Vladimir Putin.
„Teď není nic důležitějšího než váš boj,“ vzkázal Putin ruským vojákům na Ukrajině v projevu před vojenskou přehlídkou v Moskvě. Podle publicisty Preobraženského tím prezident přiznal, že na konfliktu závisí jeho budoucnost.
„Ukrajina má na větší akce tak měsíc a půl až dva, než se počasí začne lámat,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy ukrajinský analytik Mychajlo Samus. Tou dobou by podle něj mohli na frontu dorazit i první mobilizovaní Rusové.
Ruská válka proti Ukrajině je čirý imperialismus a představuje nebezpečí nejen pro Evropu ale pro mír všude na světě. Před Valným shromážděním OSN to dnes řekl něměcký kancléř Olaf Scholz.
ANALÝZA. Poslední dny dramaticky ukázaly slabost ruské armády, která nemá kam sáhnout pro rezervy. Pokud bude chtít Kreml pokračovat ve válce, musí hrát o čas a možná i sáhnout k vyhrožování jadernými zbraněmi.
Ruský zahraniční obchod zažívá úpadek - a stále více spoléhá na Čínu. Zatímco pro Rusko je výměna s Čínou životně důležitá, pro Peking představuje Moskva jen dvě procenta celkové obchodní výměny.
Válka Ruska na Ukrajině může trvat roky. Řekl to v rozhovoru s německým listem Bild am Sonntag generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg.
Když Rusko napadlo Ukrajinu, těšila se jeho armáda pověsti druhé nejsilnější na světě. Následovala série selhání, která jen těžko zdůvodní individuální pochybení velitelů. Je za nimi něco systémového. Něco, co Ukrajina překonala.
Na hlavní stránce prokremelského média Lenta.ru se vyšlo přes 10 příspěvků kritizujících Vladimira Putina, a to i jako paranoidního diktátora, který rozpoutal válku proti Ukrajině. Válku, která nebude mít vítězů, jen poražených.
Ruský prezident Putin znovu vyostřil výhrůžky vůči Západu. Kdokoli se pokusí zasáhnout do ukrajinské války, bude mít co do činění s „bleskovou reakcí“. Co by to znamenalo?
V posledních dekádách používají západní země v mezinárodních sporech čím dál častěji spíše ekonomické sankce než vojenskou sílu. Současná válka na Ukrajině však ukazuje limity tohoto přístupu.
Pravoslavný kněz Ioann Burdinov na svůj web napsal, že na Ukrajině probíhá válka, žádná speciální operace. Soud v ruské Kostromské oblasti ho 6. března uznal vinným a dostal pokutu za diskreditaci ruských ozbrojených sil.
Ruský útok na Ukrajinu na sociálních sítích mnoho lidí omlouvá. Nejčastěji se při tom drží několika scénářů, které agresi bagatelizují, nebo se ji snaží na základě polopravd a dezinformací obhájit.
Všichni proti všem. Tak jsou aktuálně rozdělené role při dodávkách ropy. Rusové se nechtěli dohodnout na utahování kohoutů, Saúdové je nyní trestají tím, že kohouty naopak otevřeli naplno a srazili cenu o třicent procent. A nejvíc to bude…