Ve srovnání s létem mají ukrajinští obránci mnohem méně nábojů, navíc v horší kvalitě. Dělostřelci proto čekají na „jistou ránu“ a pálí jen na větší skupiny či jiné důležité cíle.
V řece Sejm byla zjištěna vysoká koncentrace amoniaku a dalších látek. V několika okresech byl zakázán rybolov, v jednom z přítoků se lidé nesmí koupat.
Ukrajinským silám se v poslední době podařilo vyřadit z provozu čtyři nepřátelské lodě: průzkumnou loď Ivan Churs, která byla jednou poškozena už loni v květnu, a výsadkové lodě Jamal, Azov a nyní Kosťantyn Olšanskyj.
V uplynulém týdnu se fronta příliš nepohnula. Ukrajinu ovšem zasáhl největší raketový úder od začátku války. Ukrajinci zase úspěšně připravili past na ruské bombardéry na jihu, byť to bylo z nouze.
Petr Pavel nepochybuje o tom, že ruské útoky na civilní cíle jsou záměrné. Řekl to na návštěvě Borodjanky, města, které se stalo jedním ze symbolů ruských krutostí. Na Ukrajinu se vydal spolu se slovenskou prezidentkou Čaputovou.
Stanice BBC se spojila s bývalým ruským důstojníkem, který na začátku invaze sloužil na Ukrajině. Popsal, jak ruští velitelé při výsleších ukrajinské zajatce mučili, vyhrožovali jim znásilněním nebo do nich stříleli.
Kvůli ruskému bombardování zůstávají Ukrajinci uvězněni ve výtazích, někdy i dlouhé hodiny. Markus Peuser, který sám takové uváznutí zažil, teď do výtahů vyrábí nouzové balíčky. Obsahují jídlo, pití nebo léky na uklidnění.
AKTUALIZUJEME. Kyjevem otřásla řada výbuchů. Ve všech oblastech Ukrajiny byl kvůli hrozbě vzdušných útoků vyhlášen poplach. Jsou hlášeny první oběti i zranění. Rusko se novoročním bombardováním snaží podkopat morálku Ukrajinců.
Rusko oznámilo, že dva dny po smrti ruské prominentky Darji Duginové už vraždu objasnilo. Ruská tajná služba ukázala prstem na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin označil explozi za „hanebný zločin“.
Dohodu o vytvoření bezpečného koridoru pro vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny přes Černé moře podepsali v pátek v Istanbulu vedle agresora a napadené země také Turecko a zástupce OSN. Stvrdili i dohodu o vývozu hnojiv.
I přes pozitivní náznaky z mírového jednání a příslib, že Rusko omezí vojenské aktivity v okolí Kyjeva, boje úplně neustaly. Přinášíme snímky toho, co ruská agrese v Kyjevě a okolí za posledních 5 týdnů napáchala.
Cena bitcoinu od začátku ruské invaze vzrostla asi o 13 procent. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří své peníze vkládají do anonymních a decentralizovaných kryptoměn.
Napětí na ukrajinsko-ruské hranici nepolevuje. Moskva stále drží v oblasti vojska a techniku, jednání světových lídrů zatím řešení nepřineslo. Co si myslí obyčejní Ukrajinci? Obávají se ruské invaze?