Zabránit tomu, aby Maďarsko spojovalo vyplácení evropských fondů s pomocí Ukrajině, by pomohlo zrušení práva veta v zahraniční politice. Tomu se ale řada českých politiků brání s odkazem na národní suverenitu.
Viktor Orbán při své návštěvě Vatikánu požádal papeže, aby podpořil jeho protiválečné úsilí. Ještě v pondělí se sejde také s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou.
Viktor Orbán ví, že bez Evropské unie by byl nikdo, ale tváří se jako státník vyšší ligy. Válku na Ukrajině proměnil v domácí propagandu, říká maďarská expertka Zsuzsanna Szelényi.
V Maďarsku vládne klientelistický režim, říká politolog Bálint Madlovics. V rozhovoru vysvětluje možné scénáře represí vůči opozici i povolebního vývoje po volbách na jaře 2026. Jeden počítá i s úprkem premiéra do Ruska.
Pokud by byl Andrej Babiš premiérem, nechal by se zaslepit touhou po pomstě jako Robert Fico, nebo by volil orbánovsky pragmatický přístup? Seznam Zprávy nově přinášejí vždy v neděli část podcastu Vlevo dole v textové podobě.
Pravicové křídlo britských konzervativců chce, aby premiér zpřísnil zákon o deportaci migrantů do Rwandy a obešel Evropskou konvenci o lidských právech. Proti je mohutná frakce liberálních Toryů i rwandská vláda.
Fotografie z přátelského fotbalového zápasu, kde se maďarský premiér Viktor Orbán potkává s jedním z maďarských reprezentantů, vyvolala vlnu kritiky. Orbán měl na své šále znázorněné území „velkých Uher“.
Hodně zaprášené jsou úspěchy maďarské reprezentace, vicemistrů světa 1938 a 1954. Naposledy se na světovém šampionátu představila v roce 1986 v Mexiku. Přesto se její kvalita hodně výrazně zvedá.
Nová studie publikovaná v časopise Lancet uvádí, že poprvé po několika staletích bude světová populace v příštích desetiletích klesat. Některé země mohou ztratit až polovinu populace.
Polsko kvůli uvedenému migračnímu tlaku začalo už koncem srpna na hranici s Běloruskem stavět drátěný plot a zátarasy z ostnatého drátu. To je však málo účinné.
Liberální primátor maďarské metropole Gergely Karácsony se bude v primárkach opozice ucházet o post kandidáta na předsedu maďarské vlády. Politik to oznámil na sociálních sítích. Parlamentní volby mají proběhnout v roce 2022.
Je ČT v ohrožení? Napovědět může zkušenost z okolních zemí. Seznam Zprávy připravily dvoudílný seriál popisující mechanismus ovládnutí veřejnoprávních médií v Polsku a Maďarsku. Druhý díl se týká maďarské skupiny MTVA.
Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou k odstoupení za to, co označil za „opovržlivá veřejná prohlášení“ o Maďarsku.
Chudší bude výběr míst, kam na dovolenou jet, ale také rozpočet, který na ni zbude. Kvůli ošetřovnému, které lidé pobírali za hlídání školáků, a také kvůli snižování mezd, k němuž mnoho firem v současné krizi sáhlo.
Úterní Středoevropský deník se dál věnuje dění v Maďarsku, kde si premiér Viktor Orbán řekl o bezprecedentní kompetence. Píšeme i o zpřísňování opatření na Slovensku a v Polsku a také o vlně žalob, které možná čeká rakouské Tyrolsko.