Izraelské úřady se snaží zmapovat sexuální násilí teroristů Hamásu vůči Izraelcům při útoku 7. října, tedy přesně před třemi měsíci. Oběti jsou většinou mrtvé, ty, co přežily, často příliš traumatizované.
Podle tamních zdravotníků bylo při izraelském útoku na město Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy zasaženo několik domů. Stanice Al-Džazíra hlásí úmrtí 66 osob.
V úterý zemřel v Teheránu jeden z předních představitelů palestinského hnutí Hamás Ismáíl Haníja. Ačkoliv se k útoku zatím nikdo nepřihlásil, hnutí z něj viní Izrael. Židovská země již dříve zabila několik předáků Hamásu.
„V bojích na jihu Pásma Gazy zemřel 20letý Nadav Kohen z Haify,“ oznámilo na svém webu tiskové oddělení izraelské armády. Počet padlých vojáků se tak podle něj zaokrouhlil na rovných 600.
Podle agentury AP jde o malý, ale symbolicky významný úspěch Izraele. Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaného islamistickým hnutím Hamás si nejnovější úder vyžádal stovky obětí.
Izrael byl zcela nepřipraven na útok 7. října, armáda zpočátku neměla ani jasné rozkazy od vedení. Byla v ten den dezorientovaná a špatně organizovaná a několik hodin ani její vedení nechápalo, jak velkého rozsahu útok je.
Izraelská armáda (IDF) ve válce proti Hamásu v jižní části Pásma Gazy hlásí zničené teroristické základny, sklady zbraní i zajaté a zabité ozbrojence. Za poslední den prý zasáhla 450 cílů. Nabízíme snímky zveřejněné přímo IDF.
Deset Izraelců a čtyři Thajci, které palestinské radikální hnutí drželo v Pásmu Gazy jako rukojmí, jsou na cestě do Izraele. Uvedla to dnes večer s odkazem na informace Červeného kříže izraelská armáda.
V rámci páté výměny rukojmích mezi Hamásem a Izraelem již Hamás propustil 12 rukojmích do rukou pracovníků Červeného kříže, potvrzuje Izrael. Ten by měl ještě dnes na oplátku osvobodit dalších 30 Palestinců.
V Pásmu Gazy žijí více než dva miliony lidí. Už před válkou, kterou spustil 7. října útok teroristů z Hamásu na Izrael, oblast do značné míry spoléhala na mezinárodní a humanitární pomoc. Teď se situace ještě zhoršila.
Na přípravu pozemní operace v Pásmu Gazy bude izraelská armáda zřejmě ještě potřebovat nějaký čas, hranice Gazy už ale překročila a střetla se s buňkou teroristického hnutí Hamás.
Pokud Izrael zahájí pozemní invazi do Gazy, „čeká ho dlouhá, velmi komplikovaná operace v zastavěném prostředí, na kterou je Hamás nějakým způsobem už nejspíše připravený,“ říká pro Seznam Zprávy bezpečnostní expert Jan Daniel.
Radikální hnutí Hamás v sobotu ráno na území Izraele vypálilo tisíce raket, komanda palestinských ozbrojenců pronikla do jižní části země, kde se střetla s izraelskými silami. „Jsme ve válce,“ vzkázal izraelský premiér.
Izrael v noci zaútočil na vedení radikální skupiny Islámský džihád a zabil jeho tři vrcholné představitele. Na místě zahynulo také devět civilistů, včetně čtyř dětí. Další utrpěli zranění. „Odpor bude pokračovat,“ vzkázalo hnutí.
„Toto je jen začátek,“ varoval izraelský ministr obrany po stovkách útoků na území v Gaze. Současný konflikt, vyvolaný několikadenním napětím vrcholícím v pondělí zásahy na Chrámové hoře, je nejhorší od roku 2014.