Na Ukrajině se během tří dnů vystřídají hned dva (staro)noví středoevropští premiéři. Kontrast obou návštěv v Ruskem napadené zemi ovšem nemůže být větší.
Robert Fico pohrozil tím, že zablokuje schvalování finanční a vojenské pomoci Ukrajině, pokud ostatní země EU nepodpoří výzvu směrem ke Kyjevu, aby obnovil tranzit zemního plynu přes své území. Připustil i možnost kompromisu.
Podle Fica zastavení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu Rusko nepoškodí, ale prospěje Spojeným státům vyššími dodávkami zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy. Ukrajinský energetický expert označil jeho výhrůžky za směšné.
Klíčovým faktorem v tvorbě ceny elektřiny bude i letos plyn. Rusko už však nad jeho cenou v Evropě ztratilo kontrolu. Rozhodovat o ní bude množství LNG terminálů a druhá největší ekonomika světa.
Rusko s ohledem na rozpočtový deficit zvažuje, že v letech 2023 až 2025 zvýší daně v odvětví ropy a zemního plynu až o tři biliony rublů (1,2 bilionu Kč). S odvoláním na informované zdroje to dnes napsal list Kommersant.
Odmítavý postoj některých tradičních evropských zákazníků k nákupům ruské ropy nutí Moskvu prodávat tuto surovinu s výraznými slevami na asijských trzích. Rusko tak nemůže plně těžit z vyšších cen ropy na světovém trhu.
Rusko nedaleko finských hranic spaluje velké množství zemního plynu. Mohou za tím být provozní problémy i nedostatečný odbyt. Spalování pak vytváří mnoho oxidu uhličitého a sazí, které přispívají ke zhoršení klimatu.
Rusko předpokládá, že se průměrná vývozní cena jeho plynu letos více než zdvojnásobí na 730 dolarů (17.614 Kč) za 1000 metrů krychlových. Vyplývá to z odhadu ruského ministerstva hospodářství.
Dodávky ruského plynu do Evropy se od středy o polovinu sníží. Ruska se krácení finančně tolik nedotkne, naopak evropský průmysl se může dostat do potíží, stejně jako plán na naplnění zásobníků.
Německá vláda vyhlásila kvůli problémům s dodávkami plynu stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň. Dnes to na mimořádné tiskové konferenci oznámil ministr hospodářství Robert Habeck.
Ruská invaze na Ukrajinu zhoršila prudký nárůst cen energií v zemích Unie. Komise EU proto vypracovala plán intervencí na trhu s energií. Pracuje také na návodu, jak by mohli odběratelé dál brát ruský plyn a neporušovat sankce.
Polská plynárenská společnost PGNiG uvedla, že ji ruský Gazprom informoval, že od středečních 08:00 SELČ zastavuje dodávky zemního plynu do Polska. Následně o konci ruských dodávek informovali i Bulhaři.
Společný nákup plynu je podle pracovní rady ministrů EU jednou z cest, jak se připravit na možné zastavení dodávek z Ruska. V případě dodávek zkapalněného plynu je Česko odkázáno na pomoc sousedů, protože nemá terminály na LNG.
V Evropě rostou hlasy žádající ukončení závislosti na ruském plynu. Evropská unie sice kvůli ruské agresi na Ukrajině neplánuje jeho okamžité odstřižení, ale ještě do konce tohoto roku chce výrazně omezit dovoz.
Donedávna to vypadalo jako nepravděpodobný scénář. Teď ale roste riziko, že do Evropy přestane proudit ruský plyn. "Obávám se, že konflikt s Ruskem bude dál eskalovat," říká expremiér a šéf Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.
Přiškrcení dodávek ruského plynu v důsledku vpádu Ruska na Ukrajinu by pro Evropu bylo náročné a drahé. Náklady na zajištění dodávek odjinud by zaplatil koncový spotřebitel. Rusko ale nemá plyn kam posílat, Evropu potřebuje.