Útoků extremistických židovských osadníků na Západním břehu Jordánu přibývá. Po sankcích vůči nim už sáhly i Spojené státy, v evropské sedmadvacítce ale záměr uvázl. Podle diplomatických zdrojů ho blokují Praha a Budapešť.
Dohodu ještě musí země EU formálně potvrdit. Zatím není jasné, zda k tomu dojde jen písemně, nebo na nejbližším jednání unijních ministrů zahraničí na konci května.
Evropská unie poprvé uvalila sankce na izraelské osadníky, kteří se podíleli na útocích na Palestince. První schválení sankcí blokovala Česká republika a Maďarsko.
Proti dalším evropským sankcím se staví Česká republika a Maďarsko, píše Politico. Česko podle ministra zahraničí Lipavského neblokuje uvalení sankcí na radikální izraelské osadníky, jen mu vadí spojování s postihy vůči Hamásu.
Útoků extremistických židovských osadníků na Západním břehu Jordánu přibývá. Po sankcích vůči nim už sáhly i Spojené státy, v evropské sedmadvacítce ale záměr uvázl. Podle diplomatických zdrojů ho blokují Praha a Budapešť.
Na účastníky pohřbu čtyř Palestinců, kteří byli zastřeleni při srážkách s židovskými osadníky, ve čtvrtek zaútočili radikální osadníci. Ti se díky svému zastánci ve vládě cítí beztrestní.
Evropské unii se stále nedaří domluvit na jedenáctém balíčku sankcí proti Rusku. Ten by mohl zasáhnout i příbuzné ruských elit. Důvody „zamrzlé debaty“ rozebíráme v úterním díle 5:59 s reportérem SZ Tomášem Perglerem.
Unijní ministři zahraničí přidali v pondělí na sankční seznam 32 íránských činitelů, včetně dvou ministrů, několika zákonodárců a soudců. Rozšíření sankcí oznámila krátce na to i britská vláda. Na svůj seznam přidala osm jmen.
Nové sankce EU zasáhnou ruský export v hodnotě 10 miliard eur, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zahrnou i další politiky, armádní činitele a propagandisty.
Situace v Džanínu na Západním břehu Jordánu je kritická, hlásí palestinské úřady. Při zásahu izraelské armády zde zemřelo devět Palestinců, dalších 16 je zraněno.
Ministři zahraničí EU se shodli na přitvrzení sankcí proti Bělorusku v reakci na probíhající uprchlickou krizi. Dotknou se především firem z oblasti cestovního ruchu a aerolinek Belavia.
Balíček sankcí Běloruska vůči Evropské unii je podle tamního premiéra připraven. Předseda vlády to uvedl v televizním rozhovoru, jejich přesnou podobu však zatím neprozradil.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil mimořádné použití přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline (GSK) a firmy Vir Biotechnology. USA se tak připojily k Evropské unii.
Americká administrativa odvolala sankce proti společnosti, která staví plynovod Nord Stream 2 vedoucí z Ruska do Německa. Chce tím pomoci k obnově amerických vztahů s Německem a dalšími evropskými spojenci.
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie nad ránem po více než osmihodinovém jednání shodli na přijetí sankcí proti představitelům běloruského režimu a na společném postupu vůči Turecku.
Evropská unie zahájila tažení proti hackerům a organizacím, které se podílejí na kyberútocích. Subjektům z Číny, Ruska a Severní Koreje hrozí omezení cestování a zmrazení majetku.
V pátek se ministři členských států Evropské unie sejdou na videokonferenci, aby probrali případnou unijní reakci na izraelskou anexi palestinských území. Odporuje mezinárodnímu právu, argumentují stoupenci sankcí.