Další balíček pomoci pro Ukrajinu blokují už několik měsíců zejména američtí republikáni. Předsedové české Sněmovny a Senátu spolu s šéfy dalších evropských parlamentů vyzývají k urychlení procesu.
USA rovněž zavádějí nové sankce na téměř 400 subjektů a osob, které podle Bidena umožňují ruskou válku. Americká podpora pak má mimo jiné zahrnovat rakety protivzdušné obrany, vybavení proti dronům nebo protipancéřové střely.
Trump řekl, že ukrajinské žádosti o pomoc „neberou konce“. Dle něj, je potřeba „situaci“ zarazit, není však jasné, jestli myslí pomoc Ukrajině, či Ruskou agresi. Slibuje, že situaci urovná ještě před tím, než usedne v Bílém domě.
USA podle bezpečnostního poradce Jakea Sullivana učiní „vše, co je v lidských silách“, aby i další dodávky doputovaly do bránící se země co nejrychleji.
„V první fázi by americká pomoc měla vést ke stabilizování fronty, v delším horizontu by pak mohla umožnit Ukrajincům provádět nejen defenzivní operace, ale přejít do protiútoku,“ říká k sobotnímu rozhodnutí politolog Jan Šír.
Pokud USA neposkytnou Ukrajině nový balík pomoci, země prohraje válku, řekl tamní prezident Volodymyr Zelenskyj. Podporu ve výši 60 miliard dolarů už několik měsíců blokují v americkém Kongresu republikáni.
Americká snaha podporovat Ukrajinu vytvořila velké ekonomické příležitosti nejen pro město Mesquite v Texasu, ale i další města po celé zemi. Ale někteří z jejich kongresmanů chtějí s pomocí skoncovat.
Rok po začátku války na Ukrajině je její konec v nedohlednu. Vladimir Putin naopak spřádá plány na ovládnutí dalších zemí a vyhrožuje jadernými zbraněmi. „Když prohraje, všechny vezme s sebou,“ říká americká novinářka Julia Ioffe.
Senát se dnes poprvé sešel v novém složení po podzimních volbách. Senátoři jako svého předsedu zvolili Miloše Vystrčila. Rozhoduje se také o místopředsedech a o novém složení výborů a komisí.
Srílanští mniši jsou nejen nedílnou součástí místní kultury a společnosti. Odpradávna platí také za věrné poradce vůdců. V krizi, která ostrov pohltila, je každá rada nad zlato. Jenže populisté rady poslouchají, ale nenásledují.
Jde o součást americké vojenské pomoci Ukrajině schválené v prosinci, která má hodnotu 200 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč). První část do země dorazila v sobotu.
Redakce SZ Byznys na základě dotazů posluchačů podcastu Ve vatě připravila detailnější pohled na burzovně obchodované fondy (ETF), které kopírují vývoj amerického akciového indexu S&P 500.
Jeden z největších záchranných balíků v historii USA je krok od schválení. V sobotu opatření o objemu 2 miliard dolarů přijal americký Senát, nyní půjde do Sněmovny reprezentantů, kde by měl také uspět.
Jack Ma udělal s Alibabou dojem na Komunistickou stranu Číny. Prodejem plodin a podporou vzdělání žen pomáhá odstraňovat chudobu v zemi. Druhá strana jeho byznysu ale znepokojuje tamní regulační orgány.
Přes 150 šéfů velkých firem vyzvalo americký Kongres, aby schválil balík v hodnotě 1,9 bilionu dolarů na podporu Američanů zasažených pandemií. Největší bitva se odehraje v Senátu, kde mají Bidenovi demokraté jen těsnou většinu.
Americká Sněmovna reprezentantů zřídí nezávislou komisi pro vyšetření násilného vniknutí podporovatelů republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do sídla Kongresu ze začátku ledna.
Ostře sledované senátní volby v Georgii mají své vítěze. Ve hře byla dvě křesla v americkém Senátu i budoucnost vlády Joea Bidena. Nyní je už jisté, že oba mandáty získali demokraté Jon Ossoff i Raphael Warnock.
Obě komory amerického Kongresu v pondělí večer tamního času schválily soubor opatření v objemu téměř 900 miliard dolarů (asi 19,4 bilionu korun), jehož cílem je podpořit hospodářství zasažené pandemií covidu-19.