Rusko během dvou březnových týdnů do velké míry poničilo ukrajinskou energetiku. Sofistikované údery zasáhly cíle po celé zemi a vyřadily některé elektrárny na celé roky.
Aby Ukrajina v Africe uspěla, měla by zdůrazňovat témata, která tolik nesouvisí s válkou, doporučuje jihoafrický analytik Denys Reva. Zmiňuje humanitární pomoc a únosy ukrajinských dětí do Ruska.
Ukrajinský generální štáb dříve uvedl, že invazní síly jsou v tomto úseku frontové linie „poměrně aktivní“. Ruské invazní síly postoupily u osmi obcí na Donbasu včetně u Časiva Jaru.
Ruské ministerstvo obrany hlásí likvidaci 114 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem, Černým mořem, Krasnodarským krajem a Volgogradskou oblastí během noci na pátek.
Z 360 000 vojáků, kteří vstoupili na Ukrajinu, včetně smluvního a branného personálu, jich Rusko podle zprávy amerických tajných služeb na bojišti ztratilo až 315 000.
Moskva podle ukrajinských vzdušných sil použila k útokům asi 48 bezpilotních letounů Šáhid íránské výroby. Drtivou většinu se podle Ukrajinců podařilo zneškodnit.
Zelenskyj přijal zákon, který přesouvá některá data státních i náboženských svátků, mezi kterými je i Štědrý den. Ukrajinská pravoslavná církev nyní oficiálně přešla na gregoriánský kalendář.
Přírodní katastrofa postihne jak ukrajinské obyvatele, tak ukrajinské zemědělství. Hrozí nedostatek pitné vody v Chersonské, Záporožské, Dněpropetrovské oblasti a dokonce i na okupovaném Krymu.
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Ukrajina hlásí sestřelení všech 18 ruských raket, včetně šesti nadzvukových střel Kinžal. Rusko zase tvrdí, že zasáhlo systém Patriot. Tvrzení ale nelze nezávisle ověřit.
24. února 2022 ve 4:00 SEČ odvysílala ruská média projev Vladimira Putina. Oznámil v něm, že dal pokyn k invazi na Ukrajinu. V grafice nabízíme přehled toho hlavního, co se během prvního roku války odehrálo.
Bylo by iluzorní, kdyby se západní představitelé domnívali, že celý svět sdílí názor NATO - že za tuto katastrofální válku nese plnou vinu Rusko, píše BBC a rozebírá důvody, proč tomu tak je.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na návštěvě v Kyjevě podpořila Ukrajinu v její snaze stát se členem Evropské unie. Rusku naproti tomu věští úpadek.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) vynesl rozhodnutí ohledně ruské invaze na Ukrajinu. Podle „prozatímního opatření“ musí ruská armáda pozastavit použití vojenské síly na ukrajinském území.
Koruna zažívá nejvýraznější jednodenní propad od roku 2020. I když může jít o výkyv, vše bude záležet na dalším postupu a reakci západu na ruskou agresi. Konflikt může zvýšit inflaci.
Izrael má plán na záchranu ukrajinských Židů a jejich rodin v případě ruské invaze, deníku The Jerusalem Post to řekli vysoce postavení vládní představitelé.
Svět obletěla zpráva americké rozvědky, že Rusko plánuje možnou vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Podle těchto informací by mohla být zahájena již počátkem roku 2022 a mělo by se jí účastnit odhadem 175 tisíc vojáků.
Napětí mezi Ruskem a NATO neutichá. Z jedné strany na druhou létají slova o „zaplacení vysoké ceny“ nebo „překračování červených linií“. NATO se obává napadení Ukrajiny, Rusko zase mluví o hrozbě západního útoku.