Náměstek libereckého primátora Petr Židek zvolený za ODS měl problémy s policií už v minulosti: v roce 2009 ho zadržela pro podezření z úplatků na Policejním prezidiu. Důkazy ale nakonec chyběly.
Slavnou teorii rozbitého okna lze snadno přenést do prostředí tuzemské politické diskuze. Začneme-li hulvátům ustupovat, nedopadne to s Českou republikou dobře.
Brněnskou ODS do komunálních voleb potáhne filmová producentka Kamila Zlatušková, ale jako nestranička. Dosavadní primátorce Markétě Vaňkové nedovolí obhajobu zdravotní potíže.
Českou delegaci na summitu NATO budou tvořit premiér, ministr obrany a ministr zahraničí. Všichni zároveň potvrdili, že do Ankary nepojede prezident. Ten avizoval, že o složení delegace chce ještě jednat.
Cesta ministra Petra Macinky pootevřela ve Washingtonu nejedny dveře. I ty k Bílému domu či americkému byznysu. Otázkou je, jak s nimi Česko naloží. Hladké vztahy může zbrzdit napjatý obranný rozpočet i domácí politická řevnivost.
Český ministr zahraničí Petr Macinka se v Bruselu setkal s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Šéf aliance ocenil pokračující a cenný přínos České republiky ke společné bezpečnosti severoatlantického prostoru.
Podle Andreje Babiše není jednoznačné, že Česko stojí za Grónskem. Zároveň nechce, aby došlo v rámci NATO k soubojům. Trumpovo jednání vidí jako taktiku, jak vykopnout jednání.
Nová vláda slibuje zásadní změnu politického kurzu země. Část společnosti se obává, že povede k degradaci zdejší demokracie. Jaké Česko pod jeho vedením bude? Rozebíráme se šéfredaktorem SZ Robertem Čásenským.
Téměř měsíc trvající vyjednávání o možné vládě vítěze voleb hnutí ANO Andreje Babiše získává zřetelnější představy o personálním obsazení případného kabinetu. O kom se mluví nejčastěji?
Povolební vyjednávání ukazují, že oba klíčové hráči - prezident Petr Pavel a šéf vítězného hnutí ANO Andrej Babiš - si vzájemně moc nedůvěřují. To může komplikovat formování nové vlády.
Aktuální průzkumy favorizují na Hrad Petra Pavla. Jeho protikandidát Andrej Babiš ale v minulosti ukázal, že v konkurenci umí obstát. „Je to obchodník ze staré školy,“ říká reportér SZ Tomáš Pergler k Babišově cestě po roce 1989.
Dny NATO jsou podle premiéra Petra Fialy (ODS) příležitostí připomenout si, jaký význam má Severoatlantická aliance i pro českou bezpečnost. Její záruky podle něj budou stále potřeba.
České politické špičky vítají nový rok. Večer vystoupí i nový premiér Petr Fiala. Šéf ANO Andrej Babiš oslovuje své příznivce na sociálních sítích. Tvrdí, že v opozici nebude dělat „destruktivní politiku“.
Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jmenoval vládu Petra Fialy. Odpoledne se první ministři ujmou svých úřadů, zbytek to čeká v sobotu. Podívejte se, kdo nyní vládne Česku.
Všemi českými problémy se vine červená nit rozvalených veřejných financí. A je to nit, která nové vládě svazuje ruce a omezuje její akceschopnost při zavádění sebevíce bohulibých změn.