Pásmu Gazy podle OSN hrozí hladomor. Týká se to i města Rafáh, kam kvůli válce utekly stovky tisíc Palestinců. Mezi nimi i pracovnice humanitární organizace Oxfam Fidá Al-Aradžová, která aktuální situaci popisuje v podcastu 5:59.
Izraelská armáda tvrdí, že provedla nálet na skupinu operativců palestinského teroristického hnutí Hamás ve velitelském středisku umístěném v bývalé škole v Gaze.
Izraelské síly bombardovaly řady domů, což v některých případech provázely požáry. Při vzdušném úderu zasáhly krizové středisko, při kterém zabily kameramana katarské televize Al-Džazíra Ahmada Allúha a dalších pět lidí.
Pět desítek lidí zabily dnešní izraelské údery v různých částech Pásma Gazy, informovala agentura Reuters. Mezi oběťmi jsou i lidé čekající ve frontě na chléb.
Podle zdravotníků zemřelo nejméně 13 Palestinců při útocích na domy ve městech Bajt Lahíja a Džabálija v severní části Pásma Gazy. Další oběti si vyžádaly vzdušné údery ve městě Gaza a v jižních částech Pásma.
Útoky zasáhly uprchlický tábor Nusajrát ve střední části Pásma Gazy, automobil v oblasti města Chán Júnis na jihu a tábor Džabálija na severu. Při jednom z útoků zemřel vysoce postavený člen hnutí Hamás Izz ad-Dín Kasáb.
Nejméně 22 lidí v sobotu večer zemřelo kvůli izraelským úderům na severu Pásmu Gazy. Mezi obětmi jsou ženy i děti, dalších 15 lidí bylo zraněno, uvedla agentura AP s odkazem na palestinské zdravotníky.
Při izraelských úderech v Pásmu Gazy zemřelo v noci 19 lidí. Boje pokračují zejména na severu Gazy, kde izraelská armáda útočí na hnutí Hamás. Humanitární situace v oblasti se zhoršuje kvůli nedostatku zásob.
Evakuace se týká uprchlického tábora Dajr Balah. Tam přemístila OSN po květnové evakuaci města Rafáh své hlavní ústředí. Nyní musí humanitární pomoc přerušit. Z Gazy ale podle anonymního představitele OSN neodchází.
Úřady ovládané hnutím Hamás uvedly, že počet palestinských obětí války na Blízkém východě přesáhl 40 tisíc. V Dauhá ve čtvrtek začaly rozhovory, jejichž cílem je dosáhnout příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích.
Hnutí Hamás zřejmě odmítlo nejnovější návrh dohody o příměří, kterou dříve schválil Izrael. Ten prý nechce splnit požadavky, na kterých hnutí trvá. O příměří se jedná v Káhiře, izraelská delegace tam ale není.
Podle agentury AP jde o malý, ale symbolicky významný úspěch Izraele. Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaného islamistickým hnutím Hamás si nejnovější úder vyžádal stovky obětí.
Americký prezident Biden během čtvrteční tiskové konference v Bílém domě kritizoval izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy. Zdůraznil také nutnost jednat o dalším příměří. Jeho slova v týdnu podpořil americký ministr zahraničí Blinken.
Odvetnou akci Izraele, reagující na útoky Hamásu ze 7. října, označují odborníci za jednu z nejničivějších vojenských operací poslední doby. Počet mrtvých Palestinců už podle místních úřadu přesáhl 20 tisíc.
Téměř po dvou měsících trvání konfliktu v Izraeli a po pěti týdnech pozemní operace provedl židovský stát zatím největší útok na cíle v Pásmu Gazy, napsala agentura Reuters.
Izrael propustil dalších 30 Palestinců. Jedná se o výměnu za osm rukojmích propuštěných ve čtvrtek palestinským hnutím Hamás. K výměně došlo v rámci dojednané dohody o příměří, která dnes ráno končí. K prodloužení zatím nedošlo.
Palestinské radikální hnutí Hamás v prohlášení uvedlo, že je ochotné prodloužit stávající čtyřdenní příměří ve válce s Izraelem, pokud se zvýší počet propuštěných palestinských vězňů.
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy zasahují proti „teroristům, kteří se připravují na další fázi války“, oznámila armáda. Od začátku aktuální eskalace konfliktu to není poprvé, kdy izraelští vojáci vstoupili přímo do oblasti.