Odchod Británie z EU podle Francie a Německa vážně narušil jednotu evropské migrační a azylové politiky. Země proto vyzývají Evropskou komisi k uzavření celoevropské dohody o migraci, ta ale podobné návrhy už v minulosti odmítla.
Budapešť podle soudu nezavedla nezbytná opatření ve své migrační politice, která žádal již verdikt z prosince 2020. Maďarsko rozsudek Soudního dvora EU nerespektovalo.
Členské státy EU se dohodly na migračním balíčku. Česko se zdrželo a Maďarsko s Polskem byly proti. Nová pravidla zahrnují efektivnější kontroly migrantů a solidaritu mezi státy.
Smyslem nového unijního právního předpisu je předcházení násilí vůči ženám a zajištění silnějších práv obětí domácího i dalšího násilí. Členské státy EU budou mít tři roky na to, aby jej převedly do svého vnitrostátního práva.
„Toto není ta solidarita, o které jsme hovořili,“ řekl slovenský premiér Robert Fico ke schválené úpravě migračního paktu. Jeho vláda prý hodlá prosazovat „suverénní zahraniční politiku.“
Na dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny budou platit určitá omezení, která by podpořili unijní zemědělce. Ke schválení nových pravidel by mělo dojít na konci dubna.
Podle Evropské komise není investiční podpora poskytnutá Českou republikou v letech 2017 a 2018 některým velkým českým zemědělským podnikům v souladu s pravidly EU.
„Za Česko považuji za důležité, že se klade důraz na mezinárodní humanitární právo i že uznáváme právo státu Izrael na sebeobranu,“ uvedl český ministr Jan Lipavský po jednání se svými unijními kolegy.
Emise nákladních vozů by se podle nových předpisů měly do roku 2040 snížit o 90 procent ve srovnání s rokem 2019. Opatření ještě musí odsouhlasit plénum Evropského parlamentu.
Slovenský premiér Robert Fico se dnes v Budapešti sešel se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem. Po setkání mimo jiné uvedl, že Slovensko a Maďarsko s nevůlí sledují tlak na své vlády ze strany unijních institucí.
Nová pravidla počítají mimo jiné s efektivnějšími kontrolami migrantů i rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Zavádějí také povinnou solidaritu všech států. Maďarsko dohodu odmítlo.
Česká republika musí mít ambici zařadit se mezi evropskou špičku v oblasti excelence, vědy, výzkumu a inovací, napsala si vláda do svého vládního prohlášení. Co pro to zatím udělala?
Generální advokát Soudního dvora Evropské unie ve čtvrtek doporučil zamítnout žalobu Polska a Maďarska proti spojení právního státu a peněz. Jeho stanovisko není pro soudce závazné, většinou k němu ale přihlížejí.
Členské země EU, které přijmou afghánské uprchlíky, budou moct od Evropské komise získat finanční podporu. V sobotu to uvedla její předsedkyně Ursula von der Leyenová společně s plánem navýšení humanitární pomoci pro Afghánistán.
Eurokomisařka Věra Jourová dnes představila vůbec první zprávu Evropské komise o stavu právního státu v jednotlivých členských státech. Nejhůře dopadly země bývalého východního bloku.
Pandemie covidu-19 ovlivnila dění po celém světě. Evropa se aktuálně potýká se silnou druhou vlnou a více než kdy jindy vyvstává otázka – změní se Evropská unie? Sledujte debatu s politiky i odborníky.
Andrej Babiš nesouhlasí s migračním balíčkem, který ve středu představila Evropská komise. Podle něj se unie málo soustředí na boj proti pašerákům lidí, který považuje za hlavní problém v otázce nelegální migrace do Evropy.