Po oznámení USA, že Rusko vyvíjí jadernou protisatelitní zbraň, se předpokládalo, že může jít o zbraň s jaderným napájením a nikoliv bombu. Podle nových informací ale byla řeč o jaderné hrozbě se vším všudy.
Spolupráce, kterou udržuje Severní Korea s Ruskem v rámci boji proti Ukrajině, se zřejmě během léta rozšíří. V plánu je pravděpodobně poslat do Ruska další vojáky, soustavně také dodává ruské straně zbraně.
Jednání je naplánované na 10. dubna. Konference se bude konat na ruském konzulátu v Istanbulu. Delegace, tvořené pouze diplomaty, povedou Alexandr Darčijev a Senata Coulterová.
Rusko podle ministra Jana Lipavského dluží Česku za nájem domů a bytů přes 100 milionů korun, ovládá zde přes osm desítek domů a bytů. Žalobu na Rusko podal Diplomatický servis, příspěvková organizace ministerstva zahraničí.
„Byl to obsažný, ale nikoliv jednoduchý dialog,“ řekl ruské státní agentuře TASS ruský vyjednavač, senátor Grigorij Karasin. Jednání se Spojenými státy o Ukrajině v Rijádu budou pokračovat s účastí mezinárodního společenství.
Podle mluvčího Kremlu by problém íránského jaderného programu měl být řešen výhradně politicky a diplomaticky. Trump chce i přes další uvalené sankce začít pracovat na dohodě o íránském mírovém nukleárním programu.
Spojené státy se pod vedením prezidenta Trumpa rázně vrhly na řešení války na Ukrajině. Jejich administrativa se sešla s ruskou stranou. Evropu i samotnou Ukrajinu přitom nechala na druhé koleji. Co chce Amerika vyjednat?
Rijád hostil jednání o válce na Ukrajině, ale bez Kyjeva. Saúdové se během války stali překvapivě jedním z hlavních mediátorů mezi bojujícími stranami. Korunní princ má dobrý vztah s Putinem a pravidelně se potkává i se Zelenským.
Soul se až dosud kvůli ruským výhrůžkám vyhýbal posílání zbraní Ukrajině. Severokorejští vojáci vyslaní podle tajných služeb na pomoc Rusku to nejspíš změní. Ve hře je nejen vyzbrojení, ale i vyslání vojenských poradců.
Severokorejská státní agentura KCNA uvedla, že se obě země zavázaly „bezodkladně nasadit všechny prostředky, které jsou k dispozici“, aby si poskytly „vojenskou a další pomoc“.
Severní Korea, kde žije 60 procent populace pod hranicí chudoby, původně dodávala zbraně a munici pouze vlastní armádě, časem si ale našla několik klíčových zákazníků i jinde ve světě.
Krátce po tom, co ruský ministr obrany navštívil své spojence v KLDR, vyšlo najevo, že severokorejští hackeři pronikli do systému společnosti NPO Mašinostrojenija, jedné z předních firem ruského raketového průmyslu.
Slovenský občan plánoval od Severní Koreje získat 20 druhů zbraní a munice. Výměnou za „komerční letadla, suroviny a další zboží“ pro KLDR je chtěl prodat Rusku.
Podle čínského ministra zahraničí Čchina Kanga je „americké vnímání Číny pokřivené“ a „americko-čínské vztahy se zcela odchýlily od rozumného směřování“. Věří, že příkladem demokracie je vztah Ruska a Číny.
„Rusko využívá Turecko proti Západu. Velice se mu hodí, že člen NATO vystupuje tímto disidentským způsobem,“ komentuje pro SZ turkolog Tomáš Laně postoj Ankary k válce na Ukrajině. Turecko teď bude hostit rozhovory obou zemí.
Rusko na žádost Spojených států amerických provedlo speciální operaci proti hackerské skupině REvil, která je zodpovědná za takzvané ransomware útoky. Podle agentury Reuters to v pátek uvedla ruská FSB.
Američané si v listopadu zvolí svého příštího prezidenta. Zatímco jsou kampaně kandidátů v plném proudu, své síly mobilizují i další důležití hráči. Tedy hackeři – podle Microsoftu z Ruska, Íránu i Číny.