Po oznámení USA, že Rusko vyvíjí jadernou protisatelitní zbraň, se předpokládalo, že může jít o zbraň s jaderným napájením a nikoliv bombu. Podle nových informací ale byla řeč o jaderné hrozbě se vším všudy.
Soul se až dosud kvůli ruským výhrůžkám vyhýbal posílání zbraní Ukrajině. Severokorejští vojáci vyslaní podle tajných služeb na pomoc Rusku to nejspíš změní. Ve hře je nejen vyzbrojení, ale i vyslání vojenských poradců.
Severokorejská státní agentura KCNA uvedla, že se obě země zavázaly „bezodkladně nasadit všechny prostředky, které jsou k dispozici“, aby si poskytly „vojenskou a další pomoc“.
Dva „čínské incidenty“ naznačily, jaký zájem má režim v Pekingu o české vnitřní záležitosti. Výrazné reakce ale v tuzemsku nepřišly. A z bezpečnostní komunity zní obavy z dopadů, jaké dvojí metr v přístupu k Číně a Rusku může mít.
Severní Korea, kde žije 60 procent populace pod hranicí chudoby, původně dodávala zbraně a munici pouze vlastní armádě, časem si ale našla několik klíčových zákazníků i jinde ve světě.
Krátce po tom, co ruský ministr obrany navštívil své spojence v KLDR, vyšlo najevo, že severokorejští hackeři pronikli do systému společnosti NPO Mašinostrojenija, jedné z předních firem ruského raketového průmyslu.
Slovenský občan plánoval od Severní Koreje získat 20 druhů zbraní a munice. Výměnou za „komerční letadla, suroviny a další zboží“ pro KLDR je chtěl prodat Rusku.
Srbsko dlouhodobě lavíruje mezi Ruskem a Západem, ale teď se dostává pod tlak. K uvalení sankcí na jednoho z nejbližších spojenců teď vyzval i srbský ministr hospodářství.
Podle čínského ministra zahraničí Čchina Kanga je „americké vnímání Číny pokřivené“ a „americko-čínské vztahy se zcela odchýlily od rozumného směřování“. Věří, že příkladem demokracie je vztah Ruska a Číny.
Nová izraelská vláda se snaží vylepšit vztahy s Ruskem. Zatímco bývalý premiér Jair Lapid opakovaně odsuzoval ruskou agresi proti Ukrajině, noví ministři dostali pokyn, aby se komentářů o válce zdrželi.
Jedinou otázkou je čas, kdy bude Rusko připravené na další strategické ohrožení Západu, řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy šéf litevské diplomacie Gabrielius Landsbergis. Západ dle něj nedostatečně odstrašuje Rusy od další agrese.
Česká a americká strana má podle informací Seznam Zpráv za sebou první kolo jednání o nové obranné smlouvě. Ta určí podmínky pobytu amerických vojáků v Česku.
„Rusko využívá Turecko proti Západu. Velice se mu hodí, že člen NATO vystupuje tímto disidentským způsobem,“ komentuje pro SZ turkolog Tomáš Laně postoj Ankary k válce na Ukrajině. Turecko teď bude hostit rozhovory obou zemí.
Rusko na žádost Spojených států amerických provedlo speciální operaci proti hackerské skupině REvil, která je zodpovědná za takzvané ransomware útoky. Podle agentury Reuters to v pátek uvedla ruská FSB.
Setkání amerického prezidenta Joea Bidena s ruským protějškem Vladimirem Putinem skončilo předčasně. Podle Putina bylo jednání konstruktivní, podle Bidena si Rusko zoufale snaží udržet postavení světové velmoci.
Američané si v listopadu zvolí svého příštího prezidenta. Zatímco jsou kampaně kandidátů v plném proudu, své síly mobilizují i další důležití hráči. Tedy hackeři – podle Microsoftu z Ruska, Íránu i Číny.
Proces s hackerem Jevgenijem Nikulinem odstartoval. Americká prokuratura ho viní z útoků na sociální sítě i webové úložiště. Rusovi hrozí až 30 let za mřížemi.