Rusko podle informací ukrajinských partyzánů přesouvá letectvo, personál i vojenské vybavení na dosud neaktivní letiště na Krymu. Ukrajina v poslední době často útočí na tamní základny a navíc nedávno získala mocnější střely.
Komplex S-500 má ničit rakety středního doletu, případně sestřelovat i mezikontinentální rakety v konečné fázi jejich letu. Systém údajně dokáže zničit i hypersonické střely.
Rusko podle informací ukrajinských partyzánů přesouvá letectvo, personál i vojenské vybavení na dosud neaktivní letiště na Krymu. Ukrajina v poslední době často útočí na tamní základny a navíc nedávno získala mocnější střely.
O potopení ruské výsadkové lodi v Černém moři informovala ukrajinská armáda. Jde už o několikáté ruské válečné plavidlo, které se ukrajinské armádě podařilo zničit nebo poškodit.
Ukrajinci dosáhli dalšího úspěchu v podobě velkého oslabení Černomořské flotily, kterou Rusové používají k útokům na pozemní cíle. Na východě země ale slaví ruská opotřebovávací válka úspěch.
Ruskem „blokované“ Černé moře během posledních dní opustily nejméně dvě lodě s obilím a podle ukrajinského námořnictva i dalších pět obchodních lodí. Podle analytika Kreml čelí těžkému dilematu.
Bariéra tvořená šesti potopenými loďmi má podle ukrajinské vojenské rozvědky zabránit dalším útokům na Krymský most. Naposledy na něj Kyjev zaútočil v červenci, když využil námořní drony.
Poprvé od doby, kdy Moskva odstoupila od obilné dohody, Rusko střílelo na obchodní loď. Šlo o plavidlo pod vlajkou Palau, které podle Rusů plulo do ukrajinského přístavu Izmajil.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dvě hlídkové lodě v Černém moři zabránily útoku tří ukrajinských námořních dronů. Napětí v regionu dál stoupá od poloviny července, kdy Moskva odmítla prodloužit platnost obilné dohody.
Rusko má podle nových obvinění program na sabotáž větrných elektráren a komunikačních kabelů v Severním moři. Využívá k němu flotilu plavidel maskovaných jako rybářské trawlery nebo výzkumné lodě.
Rusko si dlouhodobě udržuje velkou míru kontroly nad Černým mořem. Zřícení amerického dronu ukázalo, že se jí nehodlá vzdát. Válka ale už také ukázala, že Moskva je i v tomto regionu ochotná k „ústupkům“.
Rusko pozastavuje plavbu v bezpečném koridoru v Černém moři. A to až do chvíle, než se objasní sobotní útok dronů proti ruské Černomořské flotile v Sevastopolu. V pondělí to podle agentury TASS oznámilo tamní ministerstvo obrany.
Zatlačte Ukrajinu zpátky do 18. století, vyzývá na Telegramu zpravodaj oblíbeného Putinova listu. Po pomstě volají i ruští poslanci. V Kyjevě mezitím naznačují, že za zničení Krymského mostu může boj o moc v Moskvě.
Symbol ruské anexe Krymu zachvátily plameny. Útok na Krymský most, který silně zasáhl hrdost Rusů, může Moskva znatelně pocítit i přímo na frontě. Ve vzduchu také visí možná odplata, tvrdí bezpečnostní analytici.
„Je narušena celá Putinova filozofie velkého impéria,“ komentuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy sérii výbuchů na Krymu ukrajinský analytik Mychajlo Samus. Očekává útěk kolaborantů z poloostrova: „Nejsou připravení za Krym umírat.“
Nejen Ukrajinci, ale i Poláci, Češi a s nimi všichni Evropané nebudou moci klidně spát, dokud se bude kdesi na východě po bunkrech schovávat malý muž s velkou nenávistí ke svobodě a prosperitě jiných.