Inovace byla objevena, když Ukrajinci sestřelili ruský průzkumný bezpilotní letoun, pravděpodobně model ZALA 42, vybavený miniaturní zpětnou kamerou připojenou k zařízení na zakázku od ruského výrobce.
Na český realitní trh má vliv i úbytek ruských klientů a omezené možnosti té ukrajinské. To se týká hlavně luxusních nemovitostí, kde se trh zásadně mění, píše v komentáři ředitel Century 21 Tomáš Jelínek.
Ukrajinské jednotky o víkendu odrazily ruský útok u obce Kosťantynivka. Několik ruských vojáků se vzdalo, následně je ale začalo ostřelovat ruské dělostřelectvo, tvrdí ukrajinská strana.
V Kurské oblasti se obě strany střídají v útocích a snaze vyvést protivníka z rovnováhy. Těžiště bojů ovšem nadále leží v Doněcké oblasti, kde invazní síly rozšiřují své pozice v blízkosti Pokrovsku.
V uplynulém týdnu se fronta příliš nepohnula. Ukrajinu ovšem zasáhl největší raketový úder od začátku války. Ukrajinci zase úspěšně připravili past na ruské bombardéry na jihu, byť to bylo z nouze.
Ukrajinské síly se zřejmě pokouší zrychlit „opotřebení“ ruských jednotek v hlavní ose svého útoku, tedy směrem na Tokmak v Záporožské oblasti. Z hlediska změn linie fronty byl uplynulý týden znovu velmi chudý na události.
Povolání ukrajinských záloh zabralo. Ruský protiútok na severu v podstatě ustal, ale Kyjev varuje, že Moskva chystá přeskupení sil. Hlavní ukrajinské úsilí se v minulém týdnu znovu upínalo na jižní frontu.
Kyjev výrazně rozšířil útok přes Dněpr v Chersonské oblasti. Zřejmě chce ruské velení donutit k reakci. I tak se ale fronta v rusko-ukrajinské válce se za poslední týden příliš nezměnila.
Obě znepřátelené strany se vzájemně obviňují ze zničení hráze Kachovské přehrady. Dosud nicméně není potvrzené, že v místě vůbec došlo k nějaké explozi. Není vyloučeno, že hráz „jen“ nevydržela nápor vody.
Síly obou států ve válce, kterou zahájila invaze ruských vojsk, nasadily drony vybavené granáty se slzným plynem. Ač tento prostředek může používat policie, mezinárodní právo jejich použití ve válce zakazuje.
Velitel ukrajinské jednotky přiznal, že situace u Bachmutu je těžká. Na město už neútočí žoldáci z Vagnerovy skupiny, ale jednotky ruské armády, které jsou dobře vycvičeny, tvrdí.
Stanice BBC se spojila s bývalým ruským důstojníkem, který na začátku invaze sloužil na Ukrajině. Popsal, jak ruští velitelé při výsleších ukrajinské zajatce mučili, vyhrožovali jim znásilněním nebo do nich stříleli.
Nevelké město se solnými doly na východě Ukrajiny se stalo cílem mohutného náporu ruských sil. Jeho dobytí by zkomplikovalo ukrajinskou obranu Bachmutu.
Kvůli ruskému bombardování zůstávají Ukrajinci uvězněni ve výtazích, někdy i dlouhé hodiny. Markus Peuser, který sám takové uváznutí zažil, teď do výtahů vyrábí nouzové balíčky. Obsahují jídlo, pití nebo léky na uklidnění.
Rusko oznámilo, že dva dny po smrti ruské prominentky Darji Duginové už vraždu objasnilo. Ruská tajná služba ukázala prstem na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin označil explozi za „hanebný zločin“.
Ruské síly podnikly útoky poblíž hranice oddělující Mykolajivskou a Chersonskou oblast, kterou se jim již podařilo téměř celou ovládnout. V bojích s ruskými silami umírá asi 30 vojáků denně, řekl mezitím prezident Zelenskyj.
Dohodu o vytvoření bezpečného koridoru pro vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny přes Černé moře podepsali v pátek v Istanbulu vedle agresora a napadené země také Turecko a zástupce OSN. Stvrdili i dohodu o vývozu hnojiv.
Cena bitcoinu od začátku ruské invaze vzrostla asi o 13 procent. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří své peníze vkládají do anonymních a decentralizovaných kryptoměn.
Napětí na ukrajinsko-ruské hranici nepolevuje. Moskva stále drží v oblasti vojska a techniku, jednání světových lídrů zatím řešení nepřineslo. Co si myslí obyčejní Ukrajinci? Obávají se ruské invaze?