Jihokorejský parlament zpovídal vítěze dukovanského tendru. Opoziční poslanci mají obavy o ekonomickou proveditelnost, ziskovost vývozu jaderné technologie, nejasné financování dukovanského bloku i o finanční situaci celé KHNP.
Francouzská společnost EDF podala rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který zamítl námitky podniku proti průběhu tendru na stavbu jaderných bloků v Dukovanech.
Francouzská energetická společnost EDF, která nezískala zakázku na výstavbu jaderných reaktorů v Česku, se plánuje odvolat proti rozhodnutí českého ÚOHS ohledně svých stížností na český jaderný tendr.
Jihokorejský parlament zpovídal vítěze dukovanského tendru. Opoziční poslanci mají obavy o ekonomickou proveditelnost, ziskovost vývozu jaderné technologie, nejasné financování dukovanského bloku i o finanční situaci celé KHNP.
Francouzský státní podnik EDF se chce vrátit do hry o dostavbu Dukovan, vítěznou korejskou nabídku zpochybňuje jako nesplnitelnou „fata morgánu“. Z obou stran se vrší nové sliby ohledně zapojení českého průmyslu.
Licenční řízení nových dukovanských reaktorů od korejské firmy KHNP by usnadnila jejich spolupráce s americkým Westinghousem ČRo Plus to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Pražská inženýrská, výrobní a servisní společnost G-Team se chce podílet na stavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. S korejskou firmou KHNP, kterou vláda pro stavbu vybrala, podepsal memorandum o spolupráci.
„Vyhrál ten lepší,“ komentuje vítěze tendru na nové jaderné bloky jaderný znalec Jaroslav Míl. Jihokorejci nabídli lepší cenu a dodržují termíny. Lacinější energii ale nové Dukovany nepřinesou, říká bývalý šéf ČEZ.
Vláda ve středu rozhodla, kdo postaví další jaderný blok v elektrárně Dukovany. V tendru soutěžila vítězná jihokorejské společnosti Korea Hydro & Nuclear Power a francouzské státní společnosti Électricité de France.
Způsob, jakým Brusel schválil stavbu pátého bloku v Dukovanech, je pro Česko zcela nevýhodný, píše v komentáři energetický expert a bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl.
Společnosti EDF a KHNP podaly své závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v České republice. Zástupci francouzské EDF přinesli dokumenty do centrály ČEZ v úterý ráno, korejská KHNP odevzdala svou nabídku už v pondělí.
V jaderné elektrárně Dukovany letos společnost ČEZ vydá za obnovu zařízení přes 2,3 miliardy korun. Investicemi chce zajistit, aby dukovanské bloky bylo možné provozovat nejméně 60 let, tedy nejméně do roku 2047.
Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse.
Energetická společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan. Dostala souhlas od ministerstva průmyslu. Blok by měl stát do roku 2036.
Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové bloky jaderné elektrárny Temelín. Mohlo by to být v polovině 30. let, myslí si ministr průmyslu.
ČEZ získal povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost pro nový jaderný zdroj v Dukovanech. V rámci příprav jde podle skupiny o jeden z nejzásadnějších kroků před zahájením stavby.
Ambasador Francie v Praze Alexis Dutertre potvrzuje zájem francouzské státní společnosti EDF o dukovanský tendr. Říká, že zdejší debaty nad bezpečnostními aspekty tendru zcela chápe.