Roky pracoval na tom, aby radikálně změnil svou image. Původně radikální islamista, který spolupracoval s krvavými teroristy typu Zarkávího a Bagdádího, teď slibuje ochranu všem Syřanům bez rozdílu náboženství.
Většina syrských uprchlíků, kteří přišli v posledních deseti letech do Německa, ve spolkové republice zůstane a nezmění to ani jejich radost z pádu Asadova režimu, píšou německá média.
Summit se podle jordánské diplomacie zaměří na vývoj v Sýrii, kde o víkendu po 24 letech u moci a bleskové ofenzivě islamistických povstalců padl Asadův režim. Bližší podrobnosti o akci zatím nejsou známé.
Syrská civilní obrana nenašla během pátrání ve věznici přezdívané „syrská jatka“ žádná skrytá místa, kde by narazila na další vězně. Akci proto zastavila. Zařízení dosud sloužilo jako místo pro uvěznění odpůrců Asadova režimu.
Izraelské vojsko zaútočilo na syrská letiště, radary, zbraňové a muniční sklady. Zasáhlo také armádní výzkumná centra, která dosud sloužila Asadově armádě. Údery zazněly i v Damašku.
Roky pracoval na tom, aby radikálně změnil svou image. Původně radikální islamista, který spolupracoval s krvavými teroristy typu Zarkávího a Bagdádího, teď slibuje ochranu všem Syřanům bez rozdílu náboženství.
Íránský ministr zahraničí uvedl, že byli zaskočeni rychlou eskalací převratu. Asad měl podle něj týden před zvratem pochybnosti a byl nespokojený s ochotou armády se bránit.
Turbulentní vývoj v Sýrii zasadil políček velmocenským ambicím Ruska, tvrdí odborník na Blízký východ. Spekuluje se i o tom, zda pád Asadova režimu neovlivní průběh války na Ukrajině.
Bašár Asad zřejmě uprchl ze země. Povstalci v TV oznámili, že osvobodili Damašek, svrhli vládu a propustili vězně. Armáda naopak tvrdí, že pokračuje v akcích proti teroristům. SZ odpovídají na základní otázky týkající se Sýrie.
Syrský prezident Bašár Asad je obviněn spolu se svým bratrem Máhirou ze zločinů proti lidskosti při použití chemických zbraní v roce 2013. Odvolací soud v Paříži platnost mezinárodního zatykače podle agentury AFP potvrdil.
Vzdělaná a pohledná Asma Asadová se za války stala klíčovou postavou diktatury, jež vraždí a ožebračuje obyvatele země. Manželka syrského prezidenta Bašára Asada vždy hrála roli v propagandě syrského režimu.
K 31. říjnu končí na postu české velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi. V zemi zůstávala, i když ji během války opustila naprostá většina západních diplomatů. Od diktátora Bašára Asada dostala na rozloučenou syrské státní vyznamenání.
Dva roky novinářka Luna Watfa reportovala o soudu s muži, kteří mučili tisíce Syřanů. Proces pro ni byl osobní. Ve věznici, kde se zločiny děly, sama strávila 13 měsíců. „Mnohé jsem díky soudu pochopila, ale neodpustila,“ říká.
Odsouzený Anwar Raslan řídil věznici syrské tajné služby přezdívanou „Peklo na Zemi“. Podle obžaloby se podílel na brutálním mučení nejméně 4 tisíc lidí. Německá justice se zabývá i dalšími podobnými případy.
Připravovaný film Aleppo sklízí kritiku ještě dříve, než se dostal do kin. Místo Syřanů má být hlavní postavou neexistující novinářka OSN, upozorňují znalci regionu s tím, že syrský uprchlík bude dělat jen křoví známé hvězdě.