Občanská válka v Sýrii se po letech zdánlivého klidu opět probudila k životu. Rychlý postup protivládních rebelů zaskočil režim v Damašku, ale zaujal i světovou veřejnost. Ofenzivu rozebíráme s expertkou Zorou Hesovou.
V bojích mezi syrskými vládními silami a stoupenci svrženého prezidenta Bašára Asada zemřelo od čtvrtka přes 1000 lidí, z toho více než 700 civilistů, tvrdí Syrská organizace pro lidská práva.
Damašek je plný nových syrských vlajek a ani po měsíci nezmizelo nadšení z pádu syrského diktátora Bašára Asada. Ekonomické potíže lidé zatím novému režimu nevyčítají.
V křesťanské čtvrti v Damašku se i za nové vlády nalévá alkohol a i Syřané, kteří mají z nového islamistického vedení obavy, jsou přesvědčeni, že hůře než za Asada jim nebude.
Strýc syrského exprezidenta Bašára Asada obžalovaný z válečných zločinů odletěl podle agentury Reuters z Libanonu do Dubaje. Spojené arabské emiráty to nepotvrdily. Do Dubaje prchá údajně mnoho členů Asadovy rodiny.
Syrský diktátor uprchl po svém pádu do Ruska, které dlouhodobě jeho režim podporovalo. Od Kremlu sice prozatím získá mezinárodní krytí, ale uchýlí se zřejmě do ústraní. Svým náhlým svržením totiž pošramotil i pověst Moskvy.
Opuštěný prezidentský komplex v Damašku i další paláce po svrženém diktátorovi Bašáru Asadovi teď střeží příslušníci povstaleckých skupin. Hlídají luxus, ve kterém Asad žil.
Roky pracoval na tom, aby radikálně změnil svou image. Původně radikální islamista, který spolupracoval s krvavými teroristy typu Zarkávího a Bagdádího, teď slibuje ochranu všem Syřanům bez rozdílu náboženství.
Aby se Bašár Asad mohl stát v roce 2000 prezidentem, musel parlament schválil dodatek k ústavě, aby mohl kandidovat v pouhých 34 letech. Teď, když už ho Írán pravděpodobně nehodlá pomáhat udržet u moci, je jeho osud nejasný.
Bašár Asad zřejmě uprchl ze země. Povstalci v TV oznámili, že osvobodili Damašek, svrhli vládu a propustili vězně. Armáda naopak tvrdí, že pokračuje v akcích proti teroristům. SZ odpovídají na základní otázky týkající se Sýrie.
Občanská válka v Sýrii se po letech zdánlivého klidu opět probudila k životu. Rychlý postup protivládních rebelů zaskočil režim v Damašku, ale zaujal i světovou veřejnost. Ofenzivu rozebíráme s expertkou Zorou Hesovou.
Ruská armáda musela nad Aleppem nasadit svoje bojové letouny ve snaze zastavit ofenzivu rebelů. Rusové kromě toho bombardovali také města Idlib či Atareb. Moskva k tomu diktátorovi Bašáru Asadovi přislíbila novou vojenskou pomoc.
Syrský prezident Bašár Asad je obviněn spolu se svým bratrem Máhirou ze zločinů proti lidskosti při použití chemických zbraní v roce 2013. Odvolací soud v Paříži platnost mezinárodního zatykače podle agentury AFP potvrdil.
Vzdělaná a pohledná Asma Asadová se za války stala klíčovou postavou diktatury, jež vraždí a ožebračuje obyvatele země. Manželka syrského prezidenta Bašára Asada vždy hrála roli v propagandě syrského režimu.
Spojené státy opět zaútočily na jemenské povstalce Húthíe. Vedle jednoho dronu se Američanům podařilo zničit i sedm protilodních raket. Povstalci tvrdí, že jejich akce jsou reakcí na konflikt v Pásmu Gazu.
Liga arabských států přijala Sýrii zpět za plnohodnotného člena. Diktátor Bašár Asad tak pokračuje v úspěšném diplomatickém úsilí o svůj návrat na mezinárodní scénu.