Ruský prezident Putin přijal slovenského premiéra Fica. Jednali spolu o dodávkách plynu na Slovensko. Řada českých i evropských politiků Ficovu návštěvu ostře odsoudila, včetně ukrajinského prezidenta Zelenského.
Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu může ohrozit americké zisky z exportu zkapalněného zemního plynu do Asie. Na evropský trh by však tento krok mohl mít pozitivní cenový efekt, i když jen dočasný.
Francouzský prezident Emmanuel Macron sice mluví o vyslání vojáků na Ukrajinu, jeho země ale letos poslala Rusku už 600 milionů eur za zkapalněný plyn. A není v tom sama.
Z odpadků vytvoří bioplynky palivo pro autobusy a vytopí domácnosti. A bude jich přibývat – nové projekty vznikají poblíž Prahy i na Moravě. A to navzdory administrativě i nízkým tuzemským cenám.
Ceny plynu v Česku, které zveřejnil ve středu ve své zprávě evropský statistický úřad Eurostat, neodpovídají realitě a je třeba zjistit proč. Na jednání Pirátů v Liberci to dnes novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).
V Číně je ocelářský průmysl na obrovském vzestupu a vytváří si silnou pozici ve světě. Hrozí nám závislost na čínské oceli, stejně jako jsme byli závislí na plynu z Ruska? V komentáři se ptá CEO společnosti Atreon Patrik Duda.
Společnost je podle průzkumu Kantar pro ČT rozdělená, polovina lidí chce jednat s Ruskem o levnějších energiích, druhá to odmítá a je ochotna i šetřit. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury vláda už plyn zajistila odjinud.
Nejistá situace na energetickém trhu nutí dodavatele k opatrnosti. Omezili nabídku pro velké odběry firem, někteří zastavili příjem nových zákazníků úplně. Podniky jsou tak nyní v nejistotě, zda energie vůbec budou mít.
Podle Ministerstva financí by mělo Česko přestát úplné zastavení dodávek ruského plynu, záležet však bude na průběhu zimy. Případný nedostatek plynu by prý neměl mít na ekonomiku drastické dopady.
Celá Evropa řeší, jak si poradit s vysokými cenami energií. Stejné téma budou probírat účastníci Česko-slovenského energetického fóra, zaměří se na ceny energií pro domácnosti i firmy a také na to, jak se obejít bez ruského plynu.
Zásobníky plynu byly pro jejich provozovatele ztrátové. Nyní však jejich význam nabývá na důležitosti. Ačkoli se uskladňovací kapacity zatím jeví jako dostatečné, nejistota ohledně dodávek plynu může otevřít téma jejich rozšíření.
Tuzemský průmysl by bez zemního plynu nefungoval. Odstřižení evropských zemí, včetně Česka, od ruských plynovodů by pro firmy znamenalo katastrofu. Pro výrobu je plyn nezbytný a alternativa za něj není.
Ministerstvo průmyslu pracuje na krizovém scénáři pro případ, že do Česka přestane letos proudit ruský plyn. Do pěti let se má země od plynového importu z Moskvy sama zcela odstřihnout. Tento plán má být hotový už do konce týdne.
Aby Ukrajinci dostávali zbraně, musí být na západě u moci politici, kteří budou dostatečně dlouho dodávat tanky, děla, drony, pušky a náboje. K tomu je potřeba, aby ve společnosti postižené ekonomickou krizí udrželi sociální smír.
Dodávky ruského plynu lze nahradit surovinou ze zámoří. K tomu jsou ale potřeba terminály na zkapalněný zemní plyn, proto česká vláda jedná o koupi podílu v jednom z nich. Se zásobami by pomohl, ale v dohledu je až za několik let.
V posledním desetiletí se Litva snaží snižovat svou energetickou závislost na Rusku. Má v tom ale výhodu, díky napojení na polský plynovod GIPL a vlastnímu LNG terminálu se může od ruského plynu odstřihnout.
Evropská komise do května předloží plán postupného ukončení odběru plynu z Ruska do roku 2027. Během dnešního jednání unijních lídrů to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Premiéři V4 a Velké Británie se dnes shodli na podpoře ukrajinských uprchlíků a na nutnosti snížení závislosti na ruském plynu. Orbánův odpor k posílání zbraní Ukrajině přešli mlčením.
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu. Státní podnik Gazprom s nimi má začít, až naplní domácí podzemní zásobníky. Informovala o tom agentura TASS.