„Inflace je nyní pro západně směřovanou vládu ta největší výzva. Větší ceny elektřiny totiž budou znamenat vyšší inflaci a rozsáhlejší lidovou nespokojenost,“ říká moldavská novinářka k utnutí tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu.
Ankara se během ruské války na Ukrajině osvědčila jako zprostředkovatel dohod. Nyní hostí jednání mezi Rusy a Američany. Nevyhraněnost ve vztazích ale může vést i ke komplikacím.
Je to víc než měsíc, co Ukrajina dostala s velkou slávou povolení útočit západními raketami dlouhého doletu na ruské vojenské cíle přímo na ruském území. Po první vlně však Kyjev jejich odpalování zpomalil. Zásoby se tenčí.
Generál Alexandr Lapin na jaře rozpustil koordinační radu, která měla na starosti obranu Kurské oblasti, informuje s odkazem na své zdroje deník The Wall Street Journal. Už v minulosti neuspěl při obraně Charkovské oblasti.
Ruské ministerstvo obrany hlásí likvidaci 114 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem, Černým mořem, Krasnodarským krajem a Volgogradskou oblastí během noci na pátek.
Podle ruských činitelů drony zasáhly několik regionů včetně Voroženské či Leningradské oblasti. Zneškodněné drony při pádu nachápaly škody na infrastruktuře a obytných budovách.
Rusko disponovalo jen devíti letouny A-50, které mohou navádět a řídit vzdušné útoky na Ukrajinu. Všechny však nebyly bojeschopné. Ukrajincům se nyní podařilo během měsíce sestřelit již druhý stroj.
Zelenskyj přijal zákon, který přesouvá některá data státních i náboženských svátků, mezi kterými je i Štědrý den. Ukrajinská pravoslavná církev nyní oficiálně přešla na gregoriánský kalendář.
Startuje summit NATO. Už v předvečer přinesl průlom v otevření cesty Švédska do Aliance, zato Ukrajina zatím na členství nejspíš pomýšlí marně. „NATO by se ocitlo v přímém konfliktu s Ruskem,“ říká analytik Ondřej Ditrych.
Přírodní katastrofa postihne jak ukrajinské obyvatele, tak ukrajinské zemědělství. Hrozí nedostatek pitné vody v Chersonské, Záporožské, Dněpropetrovské oblasti a dokonce i na okupovaném Krymu.
Téma válečného konfliktu na Ukrajině se v pondělí jako červená nit prolínalo projevy politiků během pietního aktu k 78. výročí konce druhé světové války.
České předsednictví v EU podle informací agentury Reuters pomohlo připravit formální diplomatickou stížnost na slova Emmanuela Macrona. Ten na začátku prosince mluvil o nutnosti zvážit bezpečnostní záruky pro Rusko.
Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války, prohlásila německá ministryně Svenja Schulzeová na schůzce G7. Podle ní je tak nezbytné vytvořit mezinárodní alianci pro potravinovou bezpečnost.
Ukrajinská domobrana má nového velitele. Ruské jednotky na jihu Ukrajiny se zakopávají, na východě se snaží naopak úporně prorazit skrz ukrajinské zákopy – a příliš se jim nedaří.
Neschopnost Ruska získávat si v sousedství spojence na základě ekonomické spolupráce signalizuje, že ruská ekonomika může být menší než naznačují statistiky, píše v komentáři bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.
Spor o to, zda se má Ukrajina přiblížit Rusku, nebo EU, trvá skoro třicet let. Po dramatickém Euromajdanu v roce 2013 tento týden Rusko na Ukrajinu vojensky zaútočilo. Seznam Zprávy připravily ucelený přehled v mapách a grafech.
Od konce druhé světové války nezažilo Rusko tragičtější rok. Rekordní nebyl jen absolutní počet mrtvých, ale i přirozený úbytek, který se přiblížil téměř jednomu milionu. Podle demografů je na vině především epidemie covidu-19.
Podle šéfa Světového potravinového programu (WFP) je přibližně 16 milionů lidí v Jemenu na cestě k vyhladovění a 5 milionů již stojí na pokraji hladomoru. Humanitární krize země se vymyká kontrole, pomoci však mohou finance.