Soul je důležitým partnerem USA v mocenském boji proti Číně. Měl a nadále může mít vliv na vývoj války na Ukrajině a vedle toho například i na českou energetiku. Jak moc může pozicí Jižní Koreje otřást tamní politická krize?
Představitelé Severní Koreje pohrozili odvetnou reakcí na letecké cvičení Jižní Koreje a Spojených států. Společné manévry dvou států KLDR označila za otevřenou hrozbu pro její bezpečnost a vážnou provokaci.
Odpálení balistické střely Severní Koreou oznámila jihokorejská armáda. Podle japonské veřejnoprávní televize NHK dopadla střela do Japonského moře asi 370 kilometrů od pobřeží.
Severní Korea tvrdí, že našla zbytky jihokorejského dronu v Pchjongjangu a obvinila Jižní Koreu z vojenské provokace. Varovala, že další narušení území bude považovat za vyhlášení války s okamžitou odvetou.
Tche Jong-ho téměř tři dekády pracoval pro nejpřísnější diktaturu světa, poté ale emigroval ze severu na jih Korejského poloostrova a slouží tamnímu demokratickému režimu, nejdříve jako poslanec, nově i jako náměstek ministra.
Severokorejští vojáci krátce překročili hranici s Jižní Koreou. Padlo několik varovných výstřelů. Jihokorejská armáda uvedla, že nedošlo k „dalším podezřelým aktivitám“.
Premiéři Japonska a Číny a prezident Jižní Koreje vyzvali na summitu v Soulu k větší spolupráci. Denuklearizace Severní Koreje a stabilita na Korejském poloostrově jsou podle nich ve společném zájmu všech tří zemí.
V Jižní Koreji klesl průměrný počet porodů na jednu ženu na 0,72, což je jedna z nejnižších hodnot na světě. V zemi se již čtvrtým rokem v řadě snižuje počet obyvatel.
KLDR obsadila kontrolní stanoviště podél hranice s Jižní Koreou poté, co Soul pozastavil platnost vojenské dohody mezi oběma státy. Došlo tak v reakci na vypuštění severokorejské špionážní družice, jejíž start odsoudila i OSN.
Napětí na Korejském poloostrově opět roste. V reakci na ostrou rétoriku sestry severokorejského diktátora provedly Spojené státy ukázku síly. Do vzduchu vyslaly své nejmodernější stroje.
Severní Korea ve čtvrtek ráno odpálila svou dosud nejsilnější mezikontinentální balistickou raketu (ICBM). Jihokorejské vládní zdroje naznačují, že se test nezdařil.
Jedna z raket, kterou severokorejská armáda vystřelila, dopadla do mezinárodních vod, jen 26 kilometrů od námořní hranice s Jižní Koreou. Je to poprvé od rozdělení poloostrova, kdy střela dopadla tak blízko hranice, tvrdí Soul.
V reakci na nedělní raketový test KLDR vypálily Jižní Korea a USA v rámci vlastního testu osm raket krátkého doletu. Akce měla podle Soulu ukázat připravenost jihokorejské armády.
Severní Korea ve středu zřejmě vypálila přes své východní pobřeží balistickou střelu. Podle zpravodajského serveru BBC News to uvedla japonská a jihokorejská vláda.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un v úterý rozhodl o tom, že KLDR pozastaví svoje plány na podniknutí vojenských kroků vůči Jižní Koreji. KLDR svému jižnímu sousedovi hrozila obsazením demilitarizované zóny.
Napětí mezi Severní a Jižní Koreou vyeskalovalo rychle. „Nebude trvat dlouho a budete svědky zbytečně tragických scén společných styčných kanceláří,“ varovala sestra Kim Čong-una v sobotu. A stalo se.