Hlavním bodem jednání mezi Ruskem a USA v Rijádu je situace v Černém moři, tvrdí Kreml. Moskva by ráda obnovila dohodu o převozu obilí, USA ale mluví o rozsáhlejším příměří, což by ve výsledku mohlo být výhodnější pro Rusko.
Jednání je naplánované na 10. dubna. Konference se bude konat na ruském konzulátu v Istanbulu. Delegace, tvořené pouze diplomaty, povedou Alexandr Darčijev a Senata Coulterová.
Americký plán na příměří leží podle Zelenského na stole již příliš dlouho. USA s Ukrajinou a Ruskem uzavřely dohody o přerušení útoků na energetické objekty, obě strany se však obviňují z jejich porušování.
Američané oznámili, že se s Ukrajinci dohodli na zajištění bezpečné plavby v Černém moři. Rusům pak pomůžou zajistit přístup na světový trh se zemědělskými produkty. Moskva ale před realizací dohody požaduje zrušení části sankcí.
„Byl to obsažný, ale nikoliv jednoduchý dialog,“ řekl ruské státní agentuře TASS ruský vyjednavač, senátor Grigorij Karasin. Jednání se Spojenými státy o Ukrajině v Rijádu budou pokračovat s účastí mezinárodního společenství.
Americký prezident Donald Trump podle světových agentur prohlásil, že obdržel pozitivní zprávy o možném příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a že doufá, že Putin návrh na příměří přijme.
Podle mluvčího Kremlu by problém íránského jaderného programu měl být řešen výhradně politicky a diplomaticky. Trump chce i přes další uvalené sankce začít pracovat na dohodě o íránském mírovém nukleárním programu.
Dva novináři s americkým pasem si v Rusku vyslechli tvrdé tresty vězení. Podle reportérky Petry Procházkové z Deníku N však rozsudky napovídají tomu, že si Moskva chystá půdu pro výměnu vězňů. „Bude s nimi handlováno,“ říká.
Ukrajinci dosáhli dalšího úspěchu v podobě velkého oslabení Černomořské flotily, kterou Rusové používají k útokům na pozemní cíle. Na východě země ale slaví ruská opotřebovávací válka úspěch.
Ruskem „blokované“ Černé moře během posledních dní opustily nejméně dvě lodě s obilím a podle ukrajinského námořnictva i dalších pět obchodních lodí. Podle analytika Kreml čelí těžkému dilematu.
Poprvé od doby, kdy Moskva odstoupila od obilné dohody, Rusko střílelo na obchodní loď. Šlo o plavidlo pod vlajkou Palau, které podle Rusů plulo do ukrajinského přístavu Izmajil.
Rusko si dlouhodobě udržuje velkou míru kontroly nad Černým mořem. Zřícení amerického dronu ukázalo, že se jí nehodlá vzdát. Válka ale už také ukázala, že Moskva je i v tomto regionu ochotná k „ústupkům“.
Američtí příznivci krajní pravice i někteří zástupci Republikánské strany jsou hlásnými troubami Kremlu, píše The Guardian. Jejich vliv teď může vzrůst s tím, jak republikáni získají kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů.
Rusko pozastavuje plavbu v bezpečném koridoru v Černém moři. A to až do chvíle, než se objasní sobotní útok dronů proti ruské Černomořské flotile v Sevastopolu. V pondělí to podle agentury TASS oznámilo tamní ministerstvo obrany.
Prezident Zelenskyj poskytl rozhovor americkému listu Wall Street Journal. Varoval mimo jiné před dočasným příměřím bez návratu ukrajinských území. Pro Rusko by to podle něj byl jen čas na odpočinek před dalším kolem konfliktu.
Rozhovory měly začít v neděli, ale ukrajinská delegace měla problém dorazit na místo jednání. BBC s odvoláním na mluvčí ukrajinské vládní strany uvedla, že delegace na jednání přiletěla polským vrtulníkem.