Společnost Elektrárna Dukovany II se chce bránit proti předběžnému rozhodnutí soudu, které jí znemožňuje podpis smlouvy na stamiliardovou zakázku na stavbu jaderných bloků. Co aktuální situace znamená pro celý projekt?
Stát zaplatí korejské firmě KHNP za dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany 407 miliard Kč a dalších 15 miliard za jaderné palivo. Smlouva je částečně utajena, stát ale bude mít kontrolu nad dodavateli.
Oddalování podpisu na Dukovany může znamenat pro ČEZ vyšší náklady. „Zatím to tak fatální problém není, ale kdyby to mělo trvat nějakou delší dobu, už to pociťovat začneme,“ říká finanční ředitel ČEZ Martin Novák.
Podpis smlouvy mezi ČEZ a korejskou firmou KHNP se opět zkomplikoval. Minulý týden dohodu odsunul český soud a nyní o odložení podpisu žádá Evropská komise.
Korejská KHNP uzavřela první smlouvy o smlouvách budoucích s českými firmami, které se mají účastnit stavby v Dukovanech. Podle klíčového dodavatele je odklad podpisu smlouvy, který zatím soud zakázal, komplikací i pro průmysl.
Dodávku turbíny do Dukovan má plzeňská Doosan Škoda Power téměř jistou. Vyrobit by však mohla i další technologie do jaderné elektrárny. Jihokorejská KHNP zvažuje, že v Plzni nechá vyrobit celou turbínovou halu.
Spor společností se týkal duševního vlastnictví jaderných technologií, které KHNP mimo jiné nabídlo ke stavbě jaderných bloků v Česku. Podle Westinghouse jde o licencovanou technologii systému americké firmy.
Licenční řízení nových dukovanských reaktorů od korejské firmy KHNP by usnadnila jejich spolupráce s americkým Westinghousem ČRo Plus to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Pražská inženýrská, výrobní a servisní společnost G-Team se chce podílet na stavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. S korejskou firmou KHNP, kterou vláda pro stavbu vybrala, podepsal memorandum o spolupráci.
„Vyhrál ten lepší,“ komentuje vítěze tendru na nové jaderné bloky jaderný znalec Jaroslav Míl. Jihokorejci nabídli lepší cenu a dodržují termíny. Lacinější energii ale nové Dukovany nepřinesou, říká bývalý šéf ČEZ.
Způsob, jakým Brusel schválil stavbu pátého bloku v Dukovanech, je pro Česko zcela nevýhodný, píše v komentáři energetický expert a bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl.
V jaderné elektrárně Dukovany letos společnost ČEZ vydá za obnovu zařízení přes 2,3 miliardy korun. Investicemi chce zajistit, aby dukovanské bloky bylo možné provozovat nejméně 60 let, tedy nejméně do roku 2047.
Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse.
Energetická společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan. Dostala souhlas od ministerstva průmyslu. Blok by měl stát do roku 2036.
Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové bloky jaderné elektrárny Temelín. Mohlo by to být v polovině 30. let, myslí si ministr průmyslu.
ČEZ získal povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost pro nový jaderný zdroj v Dukovanech. V rámci příprav jde podle skupiny o jeden z nejzásadnějších kroků před zahájením stavby.