Na čtvrteční mírová jednání s Ukrajinou nepřijede do Istanbulu ruský prezident Putin ani jeho americký protějšek Trump. Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana je to důkaz, že o klid zbraní nestojí.
Americký prezident zkritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina. Prohlásil, že s ním není spokojený. Kreml následně sdělil, že k drsným vyjádřením Donalda Trumpa přistupuje s klidem.
V pondělí v Istanbulu začne druhé kolo přímých jednání Ruska a Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na schůzce s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Donald Trump stupňuje svou kritiku Moskvy a zvažuje nové sankce vůči Rusku. Jeho výroky přicházejí po neúspěšných snahách o příměří a rostoucím počtu civilních obětí ruských útoků na Ukrajině.
Putin na rozdíl od Trumpa mluvil o práci na „memorandu o budoucích jednáních“, jejichž výsledkem může být i příměří. Zopakoval frázi, pod kterou skrývá i požadavek na demilitarizaci Ukrajiny.
Na čtvrteční mírová jednání s Ukrajinou nepřijede do Istanbulu ruský prezident Putin ani jeho americký protějšek Trump. Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana je to důkaz, že o klid zbraní nestojí.
Na jednání s Ukrajinou v Istanbulu Rusko vyšle delegaci, kterou povede Putinův poradce Vladimir Medinskij. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve uvedl, že chce jednat přímo s Putinem.
Situace si podle mluvčího Dmitrije Peskova schůzku Vladimira Putina s Donaldem Trumpem vyžaduje. Nic konkrétního však ohledně schůzky domluveno není. Putin také volal s Módím, odsoudil útok v Kašmíru a přijal pozvání do Indie.
Jednání je naplánované na 10. dubna. Konference se bude konat na ruském konzulátu v Istanbulu. Delegace, tvořené pouze diplomaty, povedou Alexandr Darčijev a Senata Coulterová.
„Byl to obsažný, ale nikoliv jednoduchý dialog,“ řekl ruské státní agentuře TASS ruský vyjednavač, senátor Grigorij Karasin. Jednání se Spojenými státy o Ukrajině v Rijádu budou pokračovat s účastí mezinárodního společenství.
Kdyby si chtěli Američani zahrát skutečně dobrý hokej proti kvalitnímu soupeři, ne jen inscenovat symbolickou politickou plácanou, nevybrali by si Rusko, ale zemi, která je v hokeji silná a úspěšná: Švédsko, Finsko nebo Česko.
Podle mluvčího Kremlu by problém íránského jaderného programu měl být řešen výhradně politicky a diplomaticky. Trump chce i přes další uvalené sankce začít pracovat na dohodě o íránském mírovém nukleárním programu.
Ruský prezident je podle informací agentury Reuters ochotný mluvit o rozdělení čtyř ukrajinských regionů, které si Kreml nárokuje, ale ne o Krymu. Odmítá také členství Ukrajiny v NATO.
Dva novináři s americkým pasem si v Rusku vyslechli tvrdé tresty vězení. Podle reportérky Petry Procházkové z Deníku N však rozsudky napovídají tomu, že si Moskva chystá půdu pro výměnu vězňů. „Bude s nimi handlováno,“ říká.
Na Vladimira Putina je vydaný zatykač Mezinárodního trestního soudu. Na základě toho by měla Jihoafrická republika ruskou hlavu státu zatknout v případě, že se dostaví na očekávaný summit BRICS. Země se ale bojí o svou bezpečnost.
Američtí příznivci krajní pravice i někteří zástupci Republikánské strany jsou hlásnými troubami Kremlu, píše The Guardian. Jejich vliv teď může vzrůst s tím, jak republikáni získají kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů.
Rusko se před americkými prezidentskými volbami snažilo šířit zavádějící informace o Joe Bidenovi, uvádí zpráva tajných amerických služeb. Do voleb se podle zprávy vměšoval i Írán.
Rusko a Spojené státy se v úterý dohodly na prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní Nový START a obě strany si vyměnily příslušné diplomatické nóty.
Vladimir Putin v čele Ruska až do roku 2036. O tom, ale také o dalších ústavních změnách se rozhodlo v celostátním referendu. O co všechno v hlasování šlo a jakou roli Putin v dnešním Rusku má?