Zelenskyj po schůzce v Bílém domě čelil tvrdé realitě – naděje na dodávku zbraní dlouhého doletu naráží na Trumpovy výhrady. Putinův vliv a americké obavy z přímého zapojení Ukrajině zkomplikovaly situaci, říká Michael Bociurkiw.
Jednání koalice ochotných se v Kyjevě zúčastnili zástupci patnácti zemí Evropské unie a NATO. Prezident Zelenskyj uvedl, že na příští týden připravují schůzky v Paříži i ve Spojených státech. Bližší výstupy nechtěl komentovat.
Lídři států podporujících Ukrajinu, kteří jsou členové takzvané koalice ochotných, ve čtvrtek společně jednali o míru na Ukrajině. Videokonference se zúčastnil i prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj.
Ušakov a Dmitrijev jsou zcestovalí, mluví cizími jazyky a mají kontakty mezi mocnými tohoto světa. V mezinárodní diplomacii jsou v porovnání s nimi Steve Witkoff a Jared Kushner vesničany, kteří přijeli do velkoměsta.
Návrhy na příměří a možné ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou získaly o něco přesnější obrysy, uvedl Bílý dům. Ukrajinský prezident prohlásil, že bude s partnery dál pracovat na kompromisech. Putinův mluvčí se odmítl vyjádřit.
Setkání prezidenta USA Donalda Trumpa s prozatímním syrským prezidentem Ahmadem Šarou proběhlo bez přítomnosti novinářů. Jednat se mělo i o připojení Sýrie ke koalici bojující proti Islámskému státu.
Alexander Stubb zaujal pevné místo v úzkém kruhu evropských lídrů, kteří intenzivně vyjednávají s Donaldem Trumpem o válce na Ukrajině. Proč si právě prezident relativně malé pětimilionové země získal přízeň šéfa Bílého domu?
Dle amerického vyslance Stevea Witkoffa by ve středu mělo v Bílém domě proběhnout velké jednání o Pásmu Gazy, kterému bude předsedat americký prezident Donald Trump. Oznámena již byla schůzka mezi ministry zahraničí USA a Izraele.
Jednání v Bílém domě mezi prezidentem USA, ukrajinským prezidentem a evropskými lídry ministr zahraničí Jan Lipavský i premiér Petr Fiala označili za další krok k míru na Ukrajině.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zasedne v pondělí s Donaldem Trumpem v Oválné pracovně, aby projednal výsledky pátečního summitu na Aljašce amerického a ruského prezidenta. Nebude sám, připojí se k němu i evropští lídři.
Prezident USA Donald Trump přijal ve čtvrtek německého kancléře Friedricha Merze v Oválné pracovně. Hovořili spolu před novináři o válce na Ukrajině, Trumo pochválil Německo za zvýšení výdajů na obranu.
Rusové a Ukrajinci na prvním přímém diplomatickým jednání od jara 2022 domluvili na rozsáhlé výměně vězňů, mluvili i o příměří. Moskva vzala na vědomí požadavek Kyjeva na setkání prezidentů obou států.
Ukrajinský prezident uvedl, že je ochoten rezignovat na prezidentský post, pokud tím zemi zajistí mír, případně výměnou za členství Ukrajiny v NATO. Zároveň odmítl uznat, že země dluží USA 500 miliard dolarů za válečnou pomoc.
Podle prezidenta Petra Pavla nesmí Evropa dopustit, aby se mírových jednání v rámci války na Ukrajině sám Kyjev neúčastnil. Jako příklad jednání „o nás bez nás“ uvedl z českých dějin podepsání mnichovské dohody.
Robert Fico by uvítal jednání se Volodymyrem Zelenským o dodávkách plynu v co nejbližší době, schůzka by se podle něj mohla uskutečnit na Slovensku. Zelenský ho vzápětí pozval do Kyjeva.
Změní nový prezident USA situaci na finančních trzích? Analýzy ukazují, že hlavní roli hrají jiné faktory, než zda vládnou republikáni, nebo demokraté, píše v komentáři šéf analytického oddělení Fichtner Wealth Managers Tomáš Tyl.
V noci z úterý na středu Američané volí prezidenta. Co víte o pracovně, autě, letadlu a dalších kulisách nejmocnějšího politika světa? Zkuste si náš kvíz.
Indonéský ministr zahraničí na bezpečnostní konferenci představil mírový plán k ukončení války na Ukrajině. Žádá nová referenda v okupovaných oblastech, nebo vytvoření demilitarizované zóny, v níž by byly přítomny jednotky OSN.
Státníci a představitelé mezinárodních organizací dnes na Mnichovské bezpečnostní konferenci debatují o Ukrajině, Rusku a Severoatlantické alianci. Rusko účast na konferenci odmítlo. Dění kolem konfliktu sledujeme on-line.
Joe Biden pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do Bílého domu. Oznámil to v pondělí poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan.