Nová Poslanecká sněmovna si volí vedení. Předsedou se stal nominant vznikající vládní koalice ANO, SPD a Motoristů Tomio Okamura. Dění ve Sněmovně sledujeme online.
Podle průzkumu agentury NMS by vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 31,5 procenta hlasů. Druhá je ODS se 14,1 a třetí hnutí STAN s podporou 13,6 procenta voličů.
Zástupci hnutí ANO, SPD a Motoristů se definitivně shodli na programu koalice. Nemají žádné rozpory, představí ho v pondělí 3. listopadu. V čele Sněmovny by měl být Tomio Okamura z SPD.
Strany pravděpodobné vládnoucí koalice si rozdělili předsednické pozice sněmovních výborů. Nejsilnější hnutí ANO bude mít postů pět, SPD tři a Motoristé dva. Opoziční strany bez Pirátů si rozdělí osm výborů nové Sněmovny.
Pět týdnů před volbami si hnutí ANO v nejnovějším průzkumu agentury STEM drží desetiprocentní náskok před koalicí SPOLU, získalo by přes 31 % voličů. Už druhý model posouvá do Sněmovny Motoristy.
Srpnový model Kantaru pro ČT přisoudil vítězství ANO s 33 %. Spolu by získalo 20 %, SPD 10,5 %. Posílili STAN, Piráti, Stačilo! i Motoristé sobě, kteří by se do Sněmovny těsně dostali.
Vítězné hnutí ANO by podle průzkumu agentury Median získalo 32 procent hlasů. Druhá je koalice Spolu s 19 procenty, třetí pak se 14 procenty SPD s podporou dalších stran. Piráti zaznamenali nárůst z 5,5 procenta na osm procent.
ANO vede s téměř třetinou hlasů ve volebním průzkumu pro volby do Poslanecké sněmovny, i když s horším výsledkem než na začátku roku. Koalici Spolu podporuje více než pětina lidí, třetí by byla SPD.
Aleš Juchelka obsadil post místopředsedy po Kláře Dostálové, která odstoupila v pondělí kvůli zvolení do Evropského parlamentu. Obdržel 126 poslaneckých hlasů, protikandidáta neměl.
Hnutí ANO by ve sněmovních volbách získalo více než 30 procent hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu s 22 procenty. Ukázal to volební průzkum Kantar CZ pro Českou televizi.
Vyplývá to z lednového volebního průzkumu agentury Median. ANO sice ztratilo 3 procentní body, stále je ale jasným favoritem sněmovních voleb. Ztratila i ODS, naopak si polepšili Piráti, kteří se stali druhou nejsilnější stranou.
ČSSD v Brně před volbami opět představilo krajské lídry a šéf strany Jan Hamáček se v projevu vymezoval vůči koaličnímu partnerovi, hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.
Preference politických stran se začínají podobat těm před pandemií koronaviru. Krize přinesla nárůst voličů vládnímu hnutí ANO, nyní ale opět přecházejí k jiným velkým stranám.
Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,8 procenta hlasů. Druzí by byli s výrazným odstupem Piráti následovaní ODS. Opoziční TOP 09 by se do Parlamentu těsně nedostala.