Podle premiéra Andreje Babiše by měl prezident Petr Pavel prokázat velkorysost a netrvat na své účasti na summitu NATO. Vláda ho ale na seznam akreditovaných účastníků doplnila. Pavel vyzývá k dialogu.
V Bruselu skončil summit lídrů EU, Česko na něm zastupoval Andrej Babiš. Snažil se přesvědčit čisté plátce do evropského rozpočtu, aby neškrtali peníze příjemcům včetně Česka. Odkud EU peníze vezme, je mu jedno.
Spor Hradu a kabinetu Andreje Babiše o podobu české delegace na červencovém summitu NATO míří na jednání vlády. Prezident chce s ministry řešit koordinaci účasti ústavních činitelů na vrcholných akcích mezinárodních organizací.
Slavnou teorii rozbitého okna lze snadno přenést do prostředí tuzemské politické diskuze. Začneme-li hulvátům ustupovat, nedopadne to s Českou republikou dobře.
Prezident Petr Pavel se od svého nástupu funkce prezidenta zúčastnil všech summitů NATO. Nyní má připravenou kompetenční žalobu pro případ, kdy by mu vláda Andreje Babiše účast v Ankaře neumožnila. Doufá však, že jí nebude třeba.
Prezident Petr Pavel plánuje po pátečním jednání, které má s premiérem Andrejem Babišem oznámit, že se summitu NATO zúčastní oba, jinak je připraven podat kompetenční žalobu, řekl Deníku N.
Premiér Andrej Babiš se již ve čtvrtek setká s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Prezident novinářům sdělil, že Rutte před summitem většinou kontaktuje země, u kterých by mohl nastat nějaký problém.
Premiér Andrej Babiš a prezident Petr Pavel se musí dohodnout, kdo z nich vyrazí na letní summit NATO. Všechny výhody jsou na straně vlády, bez jejího svolení hlava státu nic nezmůže.
Prezident Petr Pavel by se s premiérem Andrejem Babišem (ANO) měli sejít ve středu ráno na Pražském hradě. Probírat by měli mimo jiné zprávy ministra Petra Macinky, které Hrad považuje za výhružné.
Nová vláda slibuje zásadní změnu politického kurzu země. Část společnosti se obává, že povede k degradaci zdejší demokracie. Jaké Česko pod jeho vedením bude? Rozebíráme se šéfredaktorem SZ Robertem Čásenským.
Povolební vyjednávání ukazují, že oba klíčové hráči - prezident Petr Pavel a šéf vítězného hnutí ANO Andrej Babiš - si vzájemně moc nedůvěřují. To může komplikovat formování nové vlády.
Do Česka po dvou letech dorazil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na Pražském hradě jedná s českou hlavou státu Petrem Pavlem. Podívejte se, jak vypadalo přijetí ukrajinského prezidentského páru.
Práci současné Sněmovny nebývale brzdí obstrukce. Podle předsedkyně dolní komory má toto „obstrukční peklo“ na svědomí opozice. Ta naopak viní Pekarovou z arogance a z toho, že není nestranná. Lze Sněmovnu ještě odblokovat?
Aktuální průzkumy favorizují na Hrad Petra Pavla. Jeho protikandidát Andrej Babiš ale v minulosti ukázal, že v konkurenci umí obstát. „Je to obchodník ze staré školy,“ říká reportér SZ Tomáš Pergler k Babišově cestě po roce 1989.
Vokřál jako důvod uvedl, že „nechce dále spojovat své jméno s osobami, které hnutí ANO využívají pouze ke svému osobnímu prospěchu a kteří tak ničí dobrou práci kolegů, kterým se podařil již kus dobré práce.“