Ministr kultury Oto Klempíř se zlobí na šéfy ČT a ČRo, že mluví o propouštění lidí kvůli výhledu nižších rozpočtů: „To je strašení lidí, to je odpornost. To se mi na nich nelíbí, oba dva to udělali.“
Iniciativa Veřejnoprávně potvrdila, že se uskuteční výstražná stávka zaměstnanců České televize a Českého rozhlasu. Přesná podoba stávky ani datum zatím nejsou známy.
Ministr kultury Oto Klempíř to schytává za svoje výroky o tom, kde vláda po zrušení koncesionářských poplatků vezme na veřejnoprávní média. Je v tom ale vlastně nevinně - zmátli ho koaliční partneři, především z hnutí ANO.
V rámci protestu proti snaze vládní koalice změnit financování veřejnoprávních médií se zaměstnanci České televize a Českého rozhlasu oblékli do černé barvy. Oficiální protest je svolán na 11:55 před budovu ČT.
Odbory ČT a ČRo vyzvaly premiéra Babiše k zastavení změn financování, které navrhuje ministr Klempíř. Odmítají přitom převod médií pod státní rozpočet i koalicí zamýšlené úlevy na poplatcích.
Zástupci odborových organizací České televize a Českého rozhlasu se v úterý sešli s ministrem kultury Ottem Klempířem. Z prohlášení ministerstva vyplývá, že dosáhli shody v některých zásadních bodech, odbory nesouhlasí.
Návrh zákona, který představil ministr kultury Oto Klempíř, převádí financování České televize a Českého rozhlasu z poplatků na státní rozpočet a zároveň jim pro příští rok ubírá 1,4 miliardy korun. Částka se možná ještě změní.
Tisíce studentů středních a vysokých škol po celé republice protestovalo na podporu veřejnoprávních médií, jejichž financování chce vláda změnit. Volali i po setkání s ministrem kultury Otou Klempířem.
Část radních České televize se staví kriticky k plánované změně ve financování veřejnoprávních médií. Na středečním jednání si tak odhlasovali, že by chtěli o návrhu jednat osobně s ministrem kultury Otou Klempířem.
Podle europoslankyně Danuše Nerudové vládní návrh na změnu financování médií veřejné služby porušuje evropské právo. Česku podle ní hrozí velké pokuty.
Česká televize a Český rozhlas mají místo výnosu z poplatků dostávat peníze ze státního rozpočtu. Opozice hovoří o likvidaci veřejnoprávních médií a plánuje kvůli návrhu obstruovat.
Rada České televize na mimořádném zasedání probírá zvažované změny placení koncesionářských poplatků, které chtějí předložit vládní poslanci. Ředitel ČT Hynek Chudárek půjde plán řešit v pátek na ministerstvo kultury.
„Je nezbytné, aby česká veřejnoprávní média měla zajištěné stabilní, přiměřené a předvídatelné financování i odpovídající záruky nezávislosti,“ uvedla Evropská vysílací unie.
Na budoucím modelu veřejnoprávní televize a rozhlasu není ve vládní koalici shoda, uvedl ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Podle něj jsou koncesionářské poplatky zátěží pro občany a veřejnoprávní média by měla více šetřit.
Podle nejmenovaného vysokého představitele NATO má česká muniční iniciativa přislíbenou munici v hodnotě 1,4 miliardy eur, která má dále směřovat na pomoc Ukrajině. Cíl iniciativy je zajistit munici v hodnotě pěti miliard eur.
Radní ČT a ČRo zaslali poslancům a ministrům otevřený dopis vyzývající k dialogu s odborníky v otázce financování veřejnoprávních médií. Radní v dopise uvedli, že nemůžou plnit své povinnosti bez nezávislého systému financování.
Paměť národa s Reportéry ČT pátrala po lidech, které udával ministr kultury Oto Klempíř. Badatelé v archivu StB objevili dosud nezveřejněné dokumenty. Dokazují, že spolupracoval s tajnou policií aktivně, vědomě a za odměnu.
Vážný aspirant na post ministra kultury Oto Klempíř se stal v 21 letech na 15 měsíců spolupracovníkem StB a podle uloženého svazku jí nosil zprávy na své známé. Je to problém pro angažmá ve vládě? V anketě odpovídá sedm osobností.
Kromě zvyšování a valorizace koncesionářských poplatků by podle novely mediálního zákona měla veřejnoprávní média pravidelně uzavírat s ministrem kultury memorandum, ve kterém si dají „závazky“ na dalších pět let.