English

POLAR - moravskoslezská regionální televize

Friday, Jun 5

13

Přišly jsme o soutěže, ale jsme rády, že jsme opět spolu. Shodují se děti z Domu dětí a mládeže v Orlové

polar.cz

Dům dětí a mládeže v Orlové nabízí nejrůznější aktivity. Navštěvují ho stovky dětí. Po rozvolnění opatření se vše vrací opět k normálu. Zejména děti z tanečních kroužků ale mrzí, že přišly o soutěže.

Monday, Jun 1

14

Studenti GOA v Orlové mohli k maturitě i během karantény. Didaktické testy složili v samostatné budově

polar.cz

Kvůli nákaze COVID-19, která se prokázala u jedné studentky na orlovském gymnáziu a obchodní akademii, hrozilo, že maturanti nebudou moci složit didaktické zkoušky. V neděli večer se ale dozvěděli dobrou zprávu. Hygiena souhlasila se…

Wednesday, May 27

V Orlové nastoupilo do škol méně žáků, důvodem je nákaza koronavirem na Dole Darkov

polar.cz

Do základních škol v Orlové nastoupilo jen 450 žáků, což představuje 34 % z celkového počtu. Rodiče odradila i nákaza mezi horníky. Školy také nyní řeší, jak zabezpečit v červnu výuku pro děti druhého stupně.

Wednesday, May 20

18

Orlovští zastupitelé uleví lidem při placení poplatků

polar.cz

Rozdělování dotací, odpuštění penále za poplatky, nebo vyhodnocení nákupů ochranných prostředků. I těmito body se zabývali zastupitelé.

Tuesday, May 19

16

Městský sportovní klub v Orlové řeší, jak získat dotace od státu, na které nemá nyní nárok

polar.cz

Zastupitelé v Orlové řešili problém s financováním Městského sportovního klubu. Jelikož se jedná o příspěvkovou organizaci města, klub nemá nárok na státní dotace. Východiskem by mohla být změna organizace na spolek.

Monday, May 18

15

Je třeba opět posílit fyzičku. Děti v Orlové už začaly trénovat

polar.cz

Už více než dva měsíce nechodí děti do školy. A musely oželet i veškeré kroužky. Opatření se rozvolňují a také v Orlové už otevřeli veškerá sportoviště. Zájem o tréninky byl hned od prvního dne velký.

Thursday, May 14

14

Retenční nádrže a úpravy na vodních tocích. Orlová a Havířov se snaží udržet vodu v krajině

polar.cz

Města si stále více uvědomují problém se suchem a realizují různé projekty. V Orlové a Havířově staví retenční nádrže a chystají opatření i na vodních tocích.

Wednesday, May 13

Skateboardisté budou mít v Orlové možná nový areál. K projektu se může vyjádřit i veřejnost

polar.cz

Radnice v Orlové nechala vypracovat studii na výstavbu nového skateparku. Podílejí se na ní také přímo sportovci. K projektu se bude moci vyjádřit i široká veřejnost, a to formou ankety.

Všechno zlé je k něčemu dobré. Radnice si v době koronaviru vyzkoušely nové postupy

polar.cz

Radnice se vracejí do běžného chodu. Během nouzového stavu se jim osvědčily nové postupy, jako jsou videokonference, nebo vyřizování určitých agend elektronicky. Některé metody mohou radnice využívat i do budoucna.

Thursday, May 7

15

Orlová má ochranné prostředky, které bude distribuovat do škol a mateřinek

polar.cz

Orlová počítala s tím, že se školy mohou otevřít ještě před prázdninami. Proto si vytvořila rezervu s ochrannými prostředky. Kolik dětí usedne v lavicích, to se bude vědět příští týden. V Havířově to bude polovina všech dětí prvého stupně.

Wednesday, May 6

14

Kultura se vrací. Města se připravují opět otevřít kina

polar.cz

Od pondělí se mohou opět pořádat kulturní akce do sta lidí. Spustí se tak i provoz kin. V Orlové se snaží co nejrychleji objednat od distributorů filmy. Radnice v Havířově chce nejdříve přesnější informace k hygienickým opatřením.

Tuesday, May 5

15

Otevření škol? Značná část učitelů spadá do rizikové skupiny a nenastoupí

polar.cz

Základní školy se připravují na návrat žáků do lavic. Ředitelé teď řeší otázku, zda budou mít dostatek učitelů. Například v Havířově a Orlové se obávají, že nenastoupí starší kantoři, nebo ti se zdravotními problémy. Patří totiž do…

Monday, May 4

12

Policejní manévry v Orlové! V okolí jednoho z domů byla hlášena střelba

polar.cz

Podezření na střelbu zburcovalo v neděli večer policejní jednotky v Orlové a okolí. Kdo byl po ruce, tak se sjel do ulice Luční mezi Orlovou a Rychvaldem. První hlídka byla na místě do tří minut od oznámení. Jak se později ukázalo, nic…

Thursday, Apr 30

18

Na ZŠ K. Dvořáčka v Orlové využili nucenou koronavirovou pauzu k modernizaci

polar.cz

Stavební firmy nastupují do základních škol především o letních prázdninách. Letos je však kvůli pandemii situace jiná. Prázdné školy se ve staveniště proměnily už v dubnu. Platí to i o základní škole v Orlové.

14

V Orlové využili opatření k údržbě bazénu. Nyní čekají, za jakých podmínek se Relax centrum otevře

polar.cz

Vnitřní bazény a wellness centra se zřejmě otevřou jako jedny z posledních. Například v Orlové využili čas k pravidelné revizi. Bazén ale napustí, až budou zveřejněné podmínky pro provoz.

13

V Orlové čistí ulice nový zametací vůz, který zamezí úniku prachu do ovzduší

polar.cz

V ulicích Orlové jezdí nový zametací vůz, který zamezí úniku prachu do ovzduší. Vozidlo má i mnoho dalších výhod.

Friday, Apr 24

14

Orlová chce začít s opravou koupaliště, nemá ale dostatek peněz

polar.cz

Téměř každému v Orlové chybí v létě koupaliště. Na celkovou rekonstrukci areálu ale radnice nemá prostředky. Proto nyní nechává vypracovat projektovou dokumentaci s nižšími náklady.

Thursday, Apr 23

11

Po demolici domu vyvezli odpad do zavážky na kraj lesa. Případ už prověřují úředníci

polar.cz

Ekologie dostala v Havířově pořádný políček. Firma vyvezla odpad ze zdemolovaného rodinného domu na kraj lesa. Úředníci havířovského magistrátu teď prověřují, co všechno bagr zahrnul zeminou. Existuje podezření, že odpad dříve či později…

Wednesday, Apr 22

14

Už zanedlouho by se mohli na náměstí v Orlové objevit opět dělníci. Smlouva s novým dodavatelem je podepsána

polar.cz

Už zanedlouho by se mohli na náměstí v Orlové objevit opět dělníci. Smlouva s novým dodavatelem je podepsaná. Dokončení rekonstrukce bude stát celkem 345 milionů korun.

Friday, Apr 17

13

Už žádné toitoiky. V lesoparku a letním kině v Orlové budou nové toalety

polar.cz

Radnice v Orlové se rozhodla investovat do vybudování nového bezbariérového sociálního zázemí v areálu letního kina. Toalety budou přístupné i ze strany lesoparku.

Thursday, Apr 16

Zastaralý městský rozhlas v Orlové nahradí moderní varovný a informační systém

polar.cz

Pokud se něco stane, je důležité, aby byli lidé včas a přesně informovaní. Proto i Orlová využije dotaci a vybuduje ve městě nový varovný a informační systém.

Tuesday, Apr 14

12

V Orlové i v Havířově je o roušky z rouškomatů velký zájem

polar.cz

Orlová je dalším městem, kde si lidé mohou zakoupit roušku v automatu. Výtěžek z prodeje město použije na charitativní účely. Velký zájem o rouškomat projevili lidé také v Havířově.

Thursday, Apr 9

13

Kvůli koronaviru se v letošním roce nebudou konat Dny města Orlové

polar.cz

Orlová definitivně rozhodla, že Dny města Orlové se letos konat nebudou. Věří ale, že letní akce jako je oblíbený Gulášfest nebo Rocktherapy se nakonec uskuteční.

Wednesday, Apr 8

14

Radnice řeší, kdo se postará o nakažené bezdomovce a vidí možná rizika

polar.cz

Radnice dostaly nelehký úkol. Musí se postarat o případné nakažené bezdomovce. Největší problém nevidí ve vyčlenění objektu, ale v tom, kdo se o tyto lidi bude starat.

Tuesday, Apr 7

13

Radnice v Orlové rozdává roušky seniorům do schránek, ti to vítají

polar.cz

Roušky budou součástí každodenního nošení zřejmě ještě dlouho. A potřebují je zejména senioři. Těm v Orlové je radnice rozdává přímo do schránek.

Monday, Apr 6

Radnice v Orlové dezinfikuje veřejná prostranství, postřik vydrží i několik dnů

polar.cz

Orlová se také pustila do dezinfekce města. Používá prostředek, který je šetrný k životnímu prostředí a na povrchu zůstane i několik dnů.

Thursday, Apr 2

Začínají zápisy do škol, poprvé bez dětí. Některé školy ale budou chtít děti později vidět

polar.cz

V letošním roce budou poprvé zápisy do prvních tříd bez dětí. Některé školy se ale budou chtít s předškoláky seznámit, jakmile se školy zpátky otevřou.

Wednesday, Apr 1

V Orlové zasedli za šicí stroje i učitelé ze ZŠ Slezská, roušky dostanou policisté i řidiči autobusů

polar.cz

Tak jako jiná města, také Orlová se zapojila do šití roušek. Stroje naplno jedou i na Základní škole Slezská. Materiál pro výrobu roušek poskytl městům i kraj.

Tuesday, Mar 31

12

Orlová je o kousek blíže k opětovnému zahájení stavby náměstí, čeká se na podpis smlouvy

polar.cz

Ministerstvo financí vyzvalo nového zhotovitele rekonstrukce náměstí v Orlové k podpisu smlouvy. Zda ale práce opět budou zahájeny, není jisté.

Monday, Mar 30

14

Domovy seniorů se snaží vyčlenit kapacitu pro případné nakažené, ne všude to ale půjde

polar.cz

Domovy seniorů od pátku čelí velkému úkolu. Podle ministerstva zdravotnictví by měly vyčlenit volnou kapacitu až 10 procent pro případné nakažené klienty. V některých zařízeních to ale nepůjde.