English

POLAR - moravskoslezská regionální televize

Friday, Jun 5

19

Baskebalisté TJ Sokol Karviná jsou zpátky na hřišti a v tělocvičnách

polar.cz

Baskebalisté Tělovýchovné jednoty Sokol Karviná jsou po dvou a půl měsíční pauze zpátky na hřišti a v tělocvičnách. Postupně se vrací zpátky do formy a připravují se na dobu, kdy opět budou moci oficiálně bodovat v soutěžích.

13

Přišly jsme o soutěže, ale jsme rády, že jsme opět spolu. Shodují se děti z Domu dětí a mládeže v Orlové

polar.cz

Dům dětí a mládeže v Orlové nabízí nejrůznější aktivity. Navštěvují ho stovky dětí. Po rozvolnění opatření se vše vrací opět k normálu. Zejména děti z tanečních kroužků ale mrzí, že přišly o soutěže.

NsP Karviná-Ráj začala miniinvazivně operovat pacienty s diabetickou nohou

polar.cz

Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji začala nově provádět miniivazivní ortopedické operace nohou u diabetických pacientů. V našem regionu jde o první nemocnici, která tento unikátní miniinvazivní zákrok u pacientů s cukrovkou provádí.

Thursday, Jun 4

16

Karviná chystá dvě lokality pro výstavbu rodinných domů, přípravy potrvají rok

polar.cz

Karviná se brzy rozroste o nové rodinné domy. Město vytipovalo dvě vhodné lokality, které jsou vhodné k rozparcelování. Zároveň do těchto lokalit přivede inženýrské sítě a vybuduje komunikace a nové osvětlení.

14

Ve Stonavě se pravidelně dezinfikují veškerá veřejná prostranství

polar.cz

Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci na Dole Darkov, vydala Krajská hygienická stanice mimořádné opatření platné pro celé Karvinsko. Veřejná prostranství a místa se zvýšenou koncentrací či předpokládaným shlukováním osob musí být…

Ze školáků na Havířovsku se stali mladí farmáři. Co si vypěstují, to si také snědí

polar.cz

V rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání obcí s rozšířenou působností vznikl v Havířově projekt Mladý farmář. Ze školáků se tak stali mladí zahradníci. Co si vypěstují, to si i snědí. V rámci projektu se dětí učí také starat o…

Wednesday, Jun 3

18

14

Rychlý přehled událostí ze Stonavy

polar.cz

Důl Darkov prošel dekontaminaci povrchových prostor – Provozní doba sběrného dvora – Obec má nové webové stránky

Po dwu miesiącach nareszcie w szkole

polar.cz

Po dwu miesiącach zdalnego nauczania uczniowie niższego stopnia szkół podstawowych mogli znów usiąść w ławkach szkolnych, w Stonawie jednak dwa dni później niż w reszcie kraju.

13

Doktoři a lékárníci mohou nahlížet do lékového záznamu. Lidé si mohou léky vyzvednout i pomocí občanky

polar.cz

Od 1.června mohou lékaři, ale také lékárníci, nahlížet do lékového záznamu pacientů. Díky tomu se sníží například riziko užívání stejného léku. Nově také lidem stačí v lékárně k vyzvednutí medikamentů občanský průkaz.

Na zimním stadionu v Českém Těšíně modernizují strojovnu chladícího zařízení

polar.cz

Na zimním stadionu v Českém Těšíně probíhá generální rekonstrukce strojovny chladícího zařízení. Staré technologie už nevyhovovaly po ekonomické a ekologické stránce, například množství čpavku se sníží až o dvě třetiny.

Tuesday, Jun 2

23

V Rychvaldě budou děti chodit bezpečněji do školy po novém chodníku

polar.cz

Cesta mnoha dětí do Základní školy v Rychvaldě bude bezpečnější. Radnice nechává v těchto dnech postavit nový chodník podél Mírové ulice.

V Karviné stojí mobilní Setkávač, umožní seniorům vidět se se svými blízkými

polar.cz

Do areálu karvinské rájecké nemocnice dorazil speciálně upravený modul Českého olympijského výboru nazvaný Setkávač. Umožní seniorům z LDN a oddělení sociálních lůžek vidět se po téměř čtyřech měsících se svými blízkými. Setkání bylo plné…

Mládež v Havířově má novou pumptrackovou dráhu. Jedná se o vítězný projekt v rámci participativního rozpočtu

polar.cz

Městská část Havířov-Podlesí má splněný první velký projekt z participativního rozpočtu. Pumptrackovu dráhu. A mládež ji hned pořádně otestovala. V červnu se mohou lidé zapojit do výběru dalších navržených projektů pro letošní rok.

22

Karvinské knihovnice zahrály předškolákům pohádku ke Dni dětí

polar.cz

Den dětí oslavili předškoláci v Mateřské školce Zvoneček patřící k Základní škole Slovenská na své zahradě. Popřát jim přišly i knihovnice prostřednictvím hrané pohádky Z pařezové chaloupky.

21

Hasiči a báňští záchranáři dekontaminují koronavirem zamořený Důl Darkov

polar.cz

Důl Darkov v Karviné prochází dekontaminací. Důvodem je vysoký počet nakažených pracovníků nemocí Covid-19. S likvidací koronaviru v povrchových prostorech na šachtě pomáhají hasiči.

Monday, Jun 1

19

Mladíkům při vaření vyhořela kuchyň v centru Havířova, hlavní aktér utekl

polar.cz

Naštěstí bez zranění se obešel požár bytu v domě v centru Havířova. Oheň však zničil kuchyňskou linku a kouř zahalil celý byt a vchod.

16

Rekonstrukce škol a školek začala v Karviné dříve, dělníci opravují podlahy nebo toalety

polar.cz

Karviná využila období spojené s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové nákaze k jejich modernizaci. O něco dříve proběhla výběrová řízení a práce, které obvykle začínají prvním prázdninovým dnem, se naplno rozběhly už nyní.

14

Studenti GOA v Orlové mohli k maturitě i během karantény. Didaktické testy složili v samostatné budově

polar.cz

Kvůli nákaze COVID-19, která se prokázala u jedné studentky na orlovském gymnáziu a obchodní akademii, hrozilo, že maturanti nebudou moci složit didaktické zkoušky. V neděli večer se ale dozvěděli dobrou zprávu. Hygiena souhlasila se…

Saturday, May 30

12

Promítací technika je v letním kině připravena, projekce filmů začne během června

polar.cz

Letní kino začne promítat dříve než obvykle. Promítací technika z malého sálu je už přestěhována a připravena na první projekce filmů.

Friday, May 29

22

Lidé přestali chodit do knihovny, bojí se koronavirové nákazy z Dolu Darkov

polar.cz

Velký strach z nákazy koronavirem mají v současné době lidé na Karvinsku. Projevilo se to i v návštěvnosti knihoven. A když už čtenáři přijdou, tak většinou jen vrátit knížky. Nové tituly si nepůjčují.

16

V zahradách několika MŠ přibyly herní prvky, v kurzu jsou pískoviště i lanové dráhy

polar.cz

Karviná využila nouzový stav a uzavření školských zařízení k jejich vylepšení. Už nyní začaly rekonstrukce ve školách i školkách a také na několika zahradách mateřinek přibyly nové herní prvky.

10

Pobytové trávníky ve městech vyžadují pravidelné sekání, shodují se odborníci

polar.cz

Problematika sečení trávníků vyvolává již druhým rokem rozsáhlé diskuze na sociálních sítích napříč městy České republiky. Nejinak je tomu i v Karviné. Většina diskutujících však nebere v potaz druh trávníku, který je ve městech vysazen a…

Thursday, May 28

15

Karvinské házenkáře bude nově trénovat Michal Brůna

polar.cz

Karvinské extraligové házenkáře bude od července trénovat jeden z nejzkušenějších hráčů Michal Brůna. Dosavadní trenér Marek Michalisko plně převezme funkci generálního manažera klubu.

14

V Havířově budou moci lidé vyhazovat plechovky a kovy do speciálních šedých nádob

polar.cz

Od června budou moci lidé v Havířově vyhazovat plechovky a kovy do nových šedých kontejnerů. Radnice jich pořídila sedmdesát. Město se chystá rozšířit i počet nádob na tuky a oleje.

10

Na Těrlické přehradě založili jachtařskou školu pro děti. Nepotopitelné lodě přivezli z Anglie

polar.cz

Jachtaření si mohou na Těrlické přehradě vyzkoušet děti starší 10 let. Tamní klub letos zahajuje jachtařskou školu pro nejmenší adepty. Výhodu mají samozřejmě plavci, protože začátky se jistě bez koupele v přehradě neobejdou...

Wednesday, May 27

15

14

V Orlové nastoupilo do škol méně žáků, důvodem je nákaza koronavirem na Dole Darkov

polar.cz

Do základních škol v Orlové nastoupilo jen 450 žáků, což představuje 34 % z celkového počtu. Rodiče odradila i nákaza mezi horníky. Školy také nyní řeší, jak zabezpečit v červnu výuku pro děti druhého stupně.

Kostel v Českém Těšíně prochází opravou, finančně pomůže město

polar.cz

Římskokatolický kostel v Českém Těšíně prochází velkou rekonstrukcí. V interiéru se opravuje dlažba, v exteriéru pak fasáda na čelní i boční straně kostela, S financováním pomáhá Moravskoslezský kraj i samo město.

13

Horníci z Darkova procházejí opakovaným testováním, nemocné hlásí další šachty

polar.cz

Stovky horníků i povrchových pracovníků Dolu Darkov v Karviné se v nejbližších dnech podrobí dalším testům na koronavirus. Jde o opakované testy, které mají potvrdit původní negativní výsledky. Kvůli vyššímu počtu nakažených horníků platí…