English

POLAR - moravskoslezská regionální televize

Thursday, Jun 4

14

Ve Stonavě se pravidelně dezinfikují veškerá veřejná prostranství

polar.cz

Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci na Dole Darkov, vydala Krajská hygienická stanice mimořádné opatření platné pro celé Karvinsko. Veřejná prostranství a místa se zvýšenou koncentrací či předpokládaným shlukováním osob musí být…

Wednesday, Jun 3

Rychlý přehled událostí ze Stonavy

polar.cz

Důl Darkov prošel dekontaminaci povrchových prostor – Provozní doba sběrného dvora – Obec má nové webové stránky

Po dwu miesiącach nareszcie w szkole

polar.cz

Po dwu miesiącach zdalnego nauczania uczniowie niższego stopnia szkół podstawowych mogli znów usiąść w ławkach szkolnych, w Stonawie jednak dwa dni później niż w reszcie kraju.

Tuesday, Jun 2

23

Stonavští školáci se vrátí do lavic, otevřou se i MŠ

polar.cz

V rámci uvolňování vládních nařízení se postupně vrací život do mateřských a základních škol. Ve Stonavě se už několik dní na přijímací zkoušky připravují žáci 9. třídy. Jejich kamarádi z prvního stupně zasednou do lavic v pondělí 25.…

Sunday, May 24

18

Celá země dál rozvolňuje, na Karvinsku ale některá omezení kvůli Covid-19 stále platí

polar.cz

Kvůli situaci na Dole Darkov se v pondělí na Karvinsku nezruší některá vládní nařízení. V neděli odpoledne to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

10

Po Dole Darkov se budou zřejmě testovat i horníci ze sousedního Dolu ČSM

polar.cz

Zatímco civilní i armádní týmy provádějí odběry vzorků od horníků a povrchových zaměstnanců Dolu Darkov v Karviné, je možné, že se v průběhu týdne přesunou na nedaleký Důl ČSM Jih, kde jsou rovněž nakažení zaměstnanci.

Friday, May 22

11

S testováním horníků pomáhají na Darkově vojáci

polar.cz

Zastavit šíření nákazy Covid-19 na Karvinsku. To je hlavní cíl rozsáhlé akce hygieniků a zdravotníků na Dole Darkov v Karviné. Do pondělí by měly být vzorky odebrány všem povrchovým i důlním zaměstnancům.

Wednesday, May 20

14

Nakažených horníků přibývá. Po Darkově jsou nemocní hlášeni i z Dolu ČSM

polar.cz

Už několik dnů se zvyšuje počet horníků společnosti OKD, kteří jsou pozitivní na nákazu Covid-19. Nejvíce jich je na Dole Darkov v Karviné, ale první nemocní havíři jsou hlášeni už i ze sousedního Dolu ČSM ve Stonavě.

Tuesday, May 19

10

Testování horníků na Dole Darkov odhalilo už 113 nakažených

polar.cz

Obavy havířů z Dolu Darkov a jejich rodin se potvrdily. Testování nařízené hygienou odhalilo další nakažené, ke středečnímu dopoledni jich je 113.

Thursday, May 14

Stonavští fotbalisté mohou opět trénovat, před sebou mají tři přípravné zápasy

polar.cz

Stonavští fotbalisté se konečně dočkali. Po nucené pauze mohou opět společně trénovat. Před sebou mají tři přípravné zápasy. Doma budou hostit Třinec a Karvinou.

Wednesday, May 13

22

Imprezy PZKO w czasie epidemii

polar.cz

Wprawdzie stan wyjątkowy potrwa w naszym kraju do 17 maja, to już obecnie dochodzi do stopniowego łagodzenia obostrzeń spowodowanych epidemią. Dotyczyć może to również niektórych imprez organizowanych przez miejscowe koła PZKO.

Friday, May 8

15

Biuro ZG PZKO powoli otwiera podwoje

polar.cz

Z powodu pandemii zamknięte zostało również biuro Zarządu Głównego PZKO. Pracowniczki zaopiekowały się dziećmi, a mieszkająca w Cieszynie prezes Helena Legowicz nie mogła przekroczyć granicy.

Thursday, May 7

21

Předškoláci potěšili seniory originálním video dárkem

polar.cz

Velmi netradiční dárek obrdrželi stonavští senioři od dětí z místní mateřské školy na Dolanech. Osobně se teď společně setkat nemohou, proto se s nimi děti spojili alespoň prostřednictvím domácího videa. Klienti pečovatelské služby ELIM…

Tuesday, May 5

13

Stonavští čtenáři se dočkali, dodržovat ovšem musí přísná hygienická opatření

polar.cz

Stonavská knihovna za přísných hygienických podmínek otevřela své dveře čtenářům. Ne všechny knihy jsou ale návštěvníkům k dispozici. Ty vrácené musí pokaždé do karantény. Odvolané akce chce knihovna realizovat na podzim.

Friday, May 1

Role rodičů je při vzdělávání prvňáčků v době pandemie koronaviru nezastupitelná

polar.cz

Velmi důležitou roli při vzdělávání žáků první třídy mají v současné době rodiče. Jejich role učitele při domácím vzdělávaní je nezastupitelná. Rodiče stonavských prvňáčků mají velkou výhodu. Krátce před uzavření škol absolvovali ukázkovou…

Mateřské školy mají důležitou roli v přípravě na první třídu, zápisy ale probíhají bez dětí

polar.cz

Přesně před rokem bylo ve stonavské škole rušno i po vyučování. Do školy přicházeli rodiče spolu s dětmi k zápisu do první třídy. Letos je situace zcela odlišná. Zápisy probíhají bez přítomnosti dětí a rodičů. Stonavští učitelé jsou ale…

Thursday, Apr 30

12

Pandemie koronaviru urychlila rekonstrukci stonavské MŠ

polar.cz

Pandemie koronaviru urychlila ve Stonavě rekonstrukci polské mateřské školy. Ta byla původně naplánována na prázdniny. Obec totiž využila toho, že základní i mateřské školy jsou uzavřeny.

Wednesday, Apr 29

22

Osiemdziesiąt lat temu w fabryce Kohna....

polar.cz

W kwietniu mija 80. rocznica niemieckiej masowej akcji represyjnej wobec polskich elit na Śląsku Cieszyńskim znanej pod skrótem Akcja AB.

12

Rybáři shánějí peníze na odkup výukového rybníka, který slouží hlavně dětem

polar.cz

Amatérský spolek rybářů musí urychleně vyřešit odkup stonavského rybníka Míčovec, který mají v pronájmu. Bojí se, že by o něj mohli přijít a ztratit tak zázemí pro rybářský kroužek dětí z celého Karvinska.

Friday, Apr 24

21

Remontowcy przenieśli się do przedszkola

polar.cz

Trwa remont kompleksu budynków Polskiej Szkoły Podstawowej w Stonawie-Hołkowicach. Jak już informowaliśmy, obejmuje prace we wszystkich trzech częściach objektu, w którym znajdują się klasy, gabinety, sale, kuchnia i przedszkole.

09

Stonavské děti budou mít nové hřiště, velkým lákadlem je lanovka

polar.cz

Stonavské děti budou mít k dispozici další moderní hřiště. Jeho výstavba na sídlišti Hořany je téměř u konce. Jednou ze zajímavých atrakcí je například lanovka. Hřiště se veřejnosti ale otevře až po zatravnění.

Friday, Apr 17

16

Magdzia marzy o szkole za (na razie zamkniętą) granicą

polar.cz

Uczennica Polskiej Szkoły Podstawowej w Karwinie-Frysztacie Magdalena Michałek jest jedną ze stu tysięcy tegorocznych dziewiątoklasistów, którzy po wakacjach rozpoczną naukę w nowej szkole, a którym po zamknięciu ich obecnej przyszło…

Friday, Apr 10

09

Tradici výroby velikonoční pomlázky koronavirus nezastavil ani ve Stonavě

polar.cz

K velikonočním svátkům a tradicím patří neodmyslitelně pondělní koledování, kdy chlapci chodí s pomlázkou vyšlehat děvčata. Letošní koledování kvůli omezenému pohybu bude ale zcela jiné než je zvykem. Vyrobit si velikonoční pomlázku ovšem…

Thursday, Apr 9

23

Obchody 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odwołane

polar.cz

Wśród imprez, które zostały odwołane, znalazły się obchody 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zaplanowane na 4 kwietnia w Czeskim Cieszynie. Podobnie jak pięć lat temu miały się rozpocząć od położenia kwiatów przy tablicach ofiar na…

Wednesday, Apr 8

13

Obec Stonava získala další roušky, potřebným lidem je distribuuje pečovatelská služba ELIM

polar.cz

Stonavská radnice získala z karvinského magistrátu jednorázové roušky. Potřebným lidem a seniorům jsou nyní k dispozici ve stonavském domě s pečovatelskou službou ELIM. V tomto distribučním centru můžete po předchozí telefonické domluvě…

Saturday, Apr 4

22

Fotbalové srdce Jiřího Fraita navždy dotloutklo

polar.cz

Velmi smutná zpráva přišla v pátek 3. dubna z jihomoravských Divnic. Ve věku 64 let zemřel po krátké a těžké nemoci bývalý dlouholetý předseda stonavského sportovního klubu Jiří Frait.

Friday, Apr 3

23

Nauka na odległość w PSP Stonawa

polar.cz

Puste klasy i uczniowie zamknięci w domach zmuszają nauczycieli do zdalnego nauczania.

21

Základům hygieny se stonavské děti učí hravou formou

polar.cz

Ve stonavských mateřských školách se děti dlouhodobě základům hygieny, zejména čistých rukou, učí hravou formou. Své znalosti teď jistě využijí i doma, kdy jsou mateřské školy kvůli pandemii koronaviru uzavřeny.

Thursday, Apr 2

12

Stonavská radnice připravuje pro občany ozdravné pobyty, letos se pojede do lázní i k moři

polar.cz

Stonava je jednou z mála obcí, která pravidelně organizuje pro své občany týdenní ozdravné pobyty a zároveň jim na ně v rámci dotačního programu finančně přispívá. Do lázní a k moři by stonaváci měli odjet na podzim. Vše ale záleží na tom,…

Saturday, Mar 28

10

Stonavské seniorky pomáhají svým vrstevníkům. Potřební senioři mohou roušky získat v DPS.

polar.cz

Prosba o roušky, kterou do světa vyslala pečovatelská služba ELIM ve Stonavě se setkala s velkým ohlasem. Pomoc už nabídly všechny věkové generace. Roušky pro místní seniory šijí i obyvatelky místní DPS, které se stalo distribučním místem…