English

POLAR - moravskoslezská regionální televize

Wednesday, Apr 17

19

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

polar.cz

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

polar.cz

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

polar.cz

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

Saturday, Apr 13

22

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

polar.cz

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

polar.cz

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin, ale naopak spoustu starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dnů.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

polar.cz

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období, Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Wednesday, Apr 10

19

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

polar.cz

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

polar.cz

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

polar.cz

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Sunday, Apr 7

17

Dražba výročních dresů opavských basketbalistů pomůže mobilnímu hospici Pokojný přístav

polar.cz

A u basketbalu ještě zůstaneme. Utkání s Nymburkem mělo charitativní podtext. Opavští basketbalisté do něj nastoupili ve speciálních červenobílých dresech s logem Opava 800, na které zároveň vyhlásili dražbu.

Saturday, Apr 6

18

Opavské ZŠ patřily zápisům do prvních tříd. Loni přivítaly na 500 prvňáčků

polar.cz

V Opavě ve čtvrtek a v pátek probíhaly zápisy dětí do 1. tříd základních škol. Týkaly se dětí, které oslaví šesté narozeniny do konce srpna letošního roku. Zvolit si mohly jakoukoliv školu ve městě, přednost ale měly děti ze spádové…

Opavští basketbalisté porazili Nymburk 90:83. Do play-off tak vstoupí z druhého místa

polar.cz

Opavští basketbalisté sehráli poslední domácí zápas před play-off. Výhrou nad lídrem soutěže z Nymburku si pojistili druhé místo v tabulce. Dramatické utkání sledovalo na 1700 fanoušků.

Friday, Apr 5

14

Opava u příležitosti Dne učitelů ocenila výjimečné pedagogy, ředitele a vychovatele

polar.cz

U příležitosti Dne učitelů byli stejně jako v minulých letech oceněni výjimeční pedagogové opavských mateřských a základních škol, které spravuje město. Ocenění získali za svůj přístup k výuce i žákům, inovativní postupy a další mimořádné…

Wednesday, Apr 3

13

Klub přátel zdravotně postižených Eliška nacvičil s klienty taneční vystoupení z muzikálu Fantom opery

polar.cz

Klub přátel zdravotně postižených Eliška zajišťuje komplexní péči o děti a mládež

S velikonočními svátky odstartovala sezóna hradů a zámků

polar.cz

S velikonočními svátky odstartovala sezóna hradů a zámků. Na Opavsku po zimě otevřel své brány mimo jiné zámek v Raduni, Kravařích a v Hradci nad Moravicí. Díky slunečnému počasí se těšily velké návštěvnosti.

Sunday, Mar 31

18

Konkatedrála Nanebevzetí panny Marie v Opavě patřila čtyřiadvacetihodinovému čtení biblických úryvků

polar.cz

V Opavě se už potřetí četlo z Písma svatého. Při čtyřiadvacetihodinovém čtení biblických úryvků se vystřídalo více než 100 lidí různých věkových kategorií a sociálních vrstev. Kromě farníků se do čtení zapojili i představitelé města,…

17

Opavská Základní škola Englišova uspořádala pohádkový týden pro děti mateřských škol

polar.cz

Základní škola Englišova uspořádala pohádkový týden pro děti mateřských škol z celé Opavy. Zábavnou formou se tak seznámíly s vychovatelkami, prostředím školy i případnými budoucími spolužáky.

Saturday, Mar 30

V SNO jako první v ČR použili nové magnetické zrno Sirius Pintuition. Je absolutně nezávadné a přesné

polar.cz

Slezská nemocnice v Opavě jako první v Česku operovala dvě pacientky s maligním nádorem prsu magnetickým zrnem. Oproti jodovému je absolutně nezávadné a lze jej detekovat s mnohem větší přesností.

Thursday, Mar 28

Slezské divadlo v Opavě patřilo nejlepším sportovcům. Do síně slávy byl uveden Zdeněk Pospěch

polar.cz

Slezské divadlo patřilo nejlepším opavským sportovcům loňského roku. Nejvíce cen si podle očekávání odnesli basketbalisté. Do síně slávy byl uveden bývalý fotbalový reprezentant Zdeněk Pospěch.

Wednesday, Mar 27

22

Liga zažila velkou premiéru. Poprvé v historii se hrálo utkání hvězd v Opavě

polar.cz

Víceúčelová hala v Opavě v sobotu praskala ve švech. Vůbec poprvé se tady hrálo basketbalové utkání hvězd. V týmu Východu nechyběli opavští hráči Šimon Puršl, Jakub Šiřina a Jakub Mokráň.

21

Ponožkovým dnem si v Opavě připomněli Světový den Downova syndromu

polar.cz

Základní škola a Praktická škola na náměstí Slezského odboje v Opavě si už po 13. připomněla Světový den Downova syndromu. V kulturním domě Na Rybníčku uspořádala tradiční Ponožkový den.

Monday, Mar 25

20

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice v Opavě má díky rekonstrunkci moderní a špičkově vybavená pracoviště

polar.cz

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice v Opavě prošel kompletní rekonstrukcí. Trvala od jara loňského roku a vyžádala si zhruba 65 milionů korun. Pacienti z Opavy a jejího okolí tak mají k dispozici moderní a špičkově vybavené pracoviště.

14

Mezinárodní týmy představily své návrhy na využití Bredy. Pracují i se střechou a veřejným prostorem

polar.cz

Mezinárodní týmy představily své návrhy na využití Bredy. Z původních 40 jich loni odborná porota vybrala 5 a svými nápady zaujaly všechny. Veřejný prostor před Bredou dokonce dopravně zpracovali naprosto shodně. Což bylo velkým…

Sunday, Mar 24

21

Mezinárodní týmy představily své návrhy na využití Bredy. Všech pět v architektonické soutěži pokračuje

polar.cz

Mezinárodní týmy představily své návrhy na využití Bredy. Z původních 40 jich loni odborná porota vybrala 5 a svými nápady zaujaly všechny. Veřejný prostor před Bredou dokonce dopravně zpracovali naprosto shodně. Což bylo velkým…

Saturday, Mar 23

20

Zajíčci, věnce vajíčka. Jarní obchůdek Radosti v Opavě-Jaktaři je plný velikonočního zboží

polar.cz

Obchůdek Radosti Charity Opava v Jaktaři je plný jarních a velikonočních dekorací. Klienti sociálně terapeutické dílny začali s jejich výrobou jako vždy hned po Vánocích a je o ně velký zájem.

Pavilon chirurgie SNO prošel rekonstrukcí. Změnil se v moderní a špičkově vybavené pracoviště

polar.cz

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice v Opavě prošel kompletní rekonstrukcí. Trvala od jara loňského roku a vyžádala si zhruba 65 milionů korun. Pacienti z Opavy a jejího okolí tak mají k dispozici moderní a špičkově vybavené pracoviště.

Wednesday, Mar 20

18

Převodem akcií se stala novým majitelem SFC Opava společnost A.I.K. Dosud klub vlastnilo město

polar.cz

Druholigový Slezský FC Opava už patří novému majiteli. Dosud ho vlastnilo ze 100 % město a to také neslo veškeré náklady spojené s činností klubu i provozem stadionu a zázemí.

Plesová sezona v Opavě vyvrcholila tradičním Reprezentačním plesem města v kostele sv. Václava

polar.cz

Kostel sv. Václava v Opavě zaplnili milovníci tance a dobré zábavy. Uskutečnil se tady reprezentační ples města a opět byl vyprodaný do posledního místa.

Lidové tradice, spousta dobrého jídla a pití. Horní náměstí v Opavě patřilo Velikonočnímu jarmarku

polar.cz

Opava přivítala jaro tradičním velikonočním jarmarkem. Probíhal na Horním náměstí a během tří dnů nabídl bohatý program plný kulturních vystoupení a lidových tradic.

11

Kraj snižuje ekologickou stopu: elektroauta i fotovoltaiky

polar.cz

Pět červených krasavců, nových elektromobilů, získala Správa silnic MS kraje ke svému užívání. Jedna z největších krajských organizací tak učinila výrazný krok ke snížení uhlíkové stopy a má v tomto směru i další plány.