English

Sciencemag.cz

Today News

08

Mimozemské planety s životem mohou být ne zelené, ale purpurové

sciencemag.cz

Na Zemi je „zelená barva života“ spojena hlavně chlorofylem a. Exoplaneta podobná Zemi by však mohla vypadat zcela jinak. Mohly by ji pokrývat např. autotrofní mikroorganismy, které budou zachycovat jen málo nebo vůbec žádné viditelné…

Wednesday, Apr 24

19

Studie DNA: Avaři praktikovali levirátní svazky

sciencemag.cz

Mužští příbuzní – sourozenci nebo otec a syn – mají potomka se stejnou, jim biologicky nepříbuznou ženou… Prestižní časopis Nature dnes publikoval studii, kterou vedla Zuzana Hofmanová, vědkyně z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické…

12

Nový způsob vytváření 2D materiálů využívá ultravysoké vakuum

sciencemag.cz

Pomocí exfoliace lze připravovat dvojrozměrné materiály, které mají větší plochu a díky kvalitním výchozím krystalům minimum defektů. Mimořádně čisté dvojrozměrné materiály připravují v unikátním přístroji, v němž panují podmínky…

Drony vyvinuté na FEL ČVUT pomáhají s pohybem břemen na vodě i hledáním sinic a odpadků

sciencemag.cz

Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a…

08

Data z doby ledové ukazují menší vliv oxidu uhličitého na teplotu Země

sciencemag.cz

Analýza klimatu doby ledové snižuje riziko nejhoršího možného scénář oteplení v důsledku růstu koncentrace CO₂. S hromaděním oxidu uhličitého v atmosféře se bude Země oteplovat. Jak velké oteplení ale způsobí určitý nárůst CO₂, to moc…

Tuesday, Apr 23

10

Na ÚOCHB vyvinuli novou metodu pro enzymovou syntézu RNA léčiv

sciencemag.cz

Upravené DNA polymerázy umějí začlenit v podstatě jakoukoliv úpravu do jakékoliv sekvence RNA. Vědecký tým z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vedený prof. Michalem Hockem přišel s novou metodou přípravy ribonukleové kyseliny (RNA)…

Osiky mohou lesům pomoci při změně klimatu

sciencemag.cz

V minulosti byla osika mnohem rozšířenější. Mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky LDF MENDELU se zabýval osikou obecnou (Populus tremula), dřevinou kdysi hojně zastoupenou v lesích střední Evropy, která je dnes ale opomíjená.…

08

Měření rozpadu beta v zrcadlových jádrech zpřesnilo vlastnosti slabé interakce

sciencemag.cz

Studium slabé jaderné síly je mimořádně obtížné, protože ji „zastiňuje“ silná i elektromagnetická interakce. V rámci základních sil Standardního modelu je nám tak přístupná nejhůře. Nyní vědci získali nové poznatky o slabé interakci díky…

Problém tří těles: matematika a fyzika za knižní sérií a seriálem Netflixu

sciencemag.cz

Sci-fi seriál Problém tří těles od tvůrců Hry o trůny se od svého debutu minulý měsíc stal nejsledovanějším pořadem na Netflixu. Vychází ze stejnojmenné knižní série čínského autora Liou Cch’-Sina. Nakolik ovšem příslušný svět odpovídá…

Monday, Apr 22

18

Olomoučtí kardiologové vyjmuli defibrilátor z těla pomocí laserové technologie

sciencemag.cz

Na zcela novou úroveň v oblasti řešení komplikací implantabilních kardiologických systémů se posunuli odborníci Komplexního kardiovaskulárního centra Fakultní nemocnice Olomouc. Jako první u nás úspěšně použili při vynětí defibrilační…

Nová metoda zlepší bezpečnost a spolehlivost autonomního řízení

sciencemag.cz

Celkovou motivací je vyvinout metody pro vyhledávání hraničních jízdních situací, které jsou často kritické pro bezpečnost automobilu, ale v záznamech z jízdy v autě jsou velmi vzácné. IT4Innovations národní superpočítačové centrum…

08

Upřesnili limity pro klidovou hmotnost neutrin

sciencemag.cz

Klidová hmotnost neutrina je pro současnou fyziku docela záhada. Téměř jistě není nulová (jak původně předpokládal Standardní model), ale nic moc víc nevíme. Výsledek by přitom mohl mít význam při hledání „fyziky za Standardním modelem“.…

Sunday, Apr 21

12

Týden na ITBiz: Fotonické čipy ze stolní tiskárny

sciencemag.cz

Bitcoin prošel dalším halvingem. Avast dostal rekordní pokutu 351 milionů Kč za předávání osobních údajů. Vzhledem k široké škále stávajících a budoucích využití fotonických integrovaných obvodů je důležitý přístup k zařízením, která mohou…

08

HIV v buněčné kultuře se podařilo zcela eliminovat pomocí techniky editování genů CRISPR-Cas

sciencemag.cz

Nový výzkum týmu nizozemských vědců ukazuje, jak lze pomocí CRISPR-Cas z infikovaných buněk odstranit veškeré stopy viru HIV. CRISPR-Cas funguje jako molekulární nůžky s naváděcí RNA (gRNA) a dokáže stříhat DNA na určených místech. Tato…

Saturday, Apr 20

15

Na oblohe je v činnosti meteorický roj Lyríd

sciencemag.cz

Po dlhej jarnej prestávke, keď od ukončenia činnosti meteorického roja Kvadrantíd začiatkom januára nebol v činnosti žiadny meteorický roj, sa v týchto dňoch začína aktivita Lyríd. Nebeské divadlo môžeme pozorovať do 25. apríla, jeho…

08

Šance pro život? V raném vesmíru rychle přibývalo kyslíku

sciencemag.cz

Na základě nových dat z Vesmírného dalekohledu Jamese Webba astronomové změřili množství kyslíku v raném vesmíru. Výsledky ukazují, že v galaxiích vzrostlo zastoupení kyslíku v rozmezí cca 500-700 milionů let po velkém třesku a od té doby…

Friday, Apr 19

00

Nový pohled do embryonálního vývoje a na protein CKD13

sciencemag.cz

Vědci studovali vývojové vady v obličejové oblasti na myších modelech, které mají mutaci v genu Cdk13. Výsledky vědců z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR prokázaly klíčovou roli genu Cdk13 ve formování obličeje a vývoji…

22

Nad Sluncem se během jeho zatmění vypařila kometa

sciencemag.cz

V pondělí 8. dubna 2024 nastalo nad územím Mexika, USA a Kanady dlouho avizované úplné zatmění Slunce. Úkaz pozorovaly stamiliony pozorovatelů z celého světa. V průběhu tohoto na některých místech více jak 4minutového slunečního zatmění se…

08

Kolik energie se skrývá ve vakuu

sciencemag.cz

Pokud se vrátíme do prázdného kouta vesmíru, uvidíme třeba, že poránu je prázdný a někdy později znovu. Na časovém intervalu opravdu nezáleží. Důležité je, že začnete s prázdnem a skončíte s prázdnem, ale co se stane mezi tím, můžeme jen…

Thursday, Apr 18

Budeme se živit azolou?

sciencemag.cz

Nová studie vedená výzkumníky z Penn State naznačuje, že vodní rostlina azola karolínská by mohla být využitelná i jako potrava pro lidi. Azoly jsou jakési drobné vodní kapradiny. Azola karolínská (azolla caroliniana wild) dokáže…

Wednesday, Apr 17

09

Webbův dalekohled znovu ukázal podivně vyspělý obraz raného vesmíru

sciencemag.cz

Pozorování pomocí Vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) opět odhalují galaxie hmotnější a vyspělejší, než se pro tak brzkou dobu vesmíru předpokládalo. Nová studie popisuje podrobné pozorování jedné z nejstarších známých galaxií Gz9p3…

Tuesday, Apr 16

13

Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii

sciencemag.cz

Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně „kymácí“. Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evropské kosmické agentury. K ověření…

12

Astrofotografie měsíce: IC 2087

sciencemag.cz

Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme zde například mlhovinu, která je výsledkem výbuchu supernovy…

08

Alkohol přispěl ke vzniku komplexnějších společností

sciencemag.cz

Má pravdu bonmot, že lidé začali pěstovat obilí kvůli pivu, protože než se dřít na poli, to by člověk radší umřel hlady, ale pivo přece jen nějak motivovalo? Nakolik společné opíjení se umožňuje generovat důvěru mezi „cizinci“ a tím…

Monday, Apr 15

10

Jak určit, zda bude nanoterapie účinná pro pacienta?

sciencemag.cz

Vědecká komunita i farmaceutické společnosti upírají velkou pozornost k vývoji nanoléčiv jako nedílné součásti moderních terapeutických metod. Pomoci by mohla zejména jako cílená léčba u nádorových onemocnění. Využití nanoléčiv ale podle…

08

Paradoxy Hedvábné stezky

sciencemag.cz

O obchodu mezi Čínou a Euroasií na západ od ní toho většina z nás ví asi docela dost. Známe příběhy o tom, jak byla z Číny „ukradena/odnesena“ znalost pěstování hedvábí. Mimochodem podle jiné legendy se obdobně do Číny dostala vinná réva …

Vědci konečně ukázali, jak vypadá Wignerův krystal

sciencemag.cz

Fyzikové z Princetonu pomocí grafenu poprvé přímo vizualizovali tzv. Wignerův krystal – zvláštní formu hmoty, která je tvořena výhradně elektrony. „Objev potvrzuje 90 let starou teorii, že elektrony se mohou samy uspořádat do jakýchsi…

Sunday, Apr 14

11

Na opravu dlažby kostela na Zelené hoře použili unikátní geopolymerní technologii

sciencemag.cz

Opravené dlaždice jsou nyní v barvě i struktuře velmi podobné originálu. Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR (ÚSMH AV ČR) se podíleli při rekonstrukci kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou…

10

Týden na ITBiz: Vysokoteplotní supravodivá dioda

sciencemag.cz

Apple bude brzy vyrábět čipy M4. Legislativní rada vlády vrátila NÚKIB zákon o kybernetické bezpečnosti. Fortinet představuje vylepšení svého operačního systému pro zabezpečení sítí v reálném čase Společnost Fortinet oznámila vydání…

08

Nová technologie pro sluneční plachetnice

sciencemag.cz

Plachtění kosmickým prostorem může leckomu znít jako něco ze sci-fi, ale tento koncept už dávno opustil stránky knih či stříbrné plátno. Ještě tento měsíc by měla být pomocí rakety Electron vynesena technologie Advanced Composite Solar…