Horké jupitery jsou obří planety, o nichž jsme si dříve mysleli, že obíhají samy v blízkosti své hvězdy. Předpokládalo se, že během migrace ke své hvězdě vyvrhují všechny ostatní původně přítomné planety nebo je naopak přirazí k hvězdě.…
Vědci vyvinuli průlomovou metodu přidávání jediného atomu dusíku do molekul, která otevírá nové možnosti především ve výzkumu a vývoji léčiv. Heterocyklické sloučeniny obsahující dusík mají v biologii klíčovou roli – však báze v DNA jsou…
V pondělí 13. ledna 2025 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „Comet ATLAS Before Sunrise“ (Kometa ATLAS před východem Slunce), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.…
Proč byl přechod na souš úspěšný pouze u streptofytních řas a ne u jejich sesterské skupiny? Před sedmi lety zaujal Lenku Caisovou z Biologického centra Akademie věd ČR při procházce v přírodě nenápadný, ale velmi zvláštní mech. Při…
Česká republika se dnes večer zařadí mezi několik málo států s vlastním satelitem vybaveným hyperspektrální kamerou. Postará se o to TROLL — družice z dílny brněnské kosmické společnosti TRL Space. Vysoce kvalitní snímky, které…
Fibroblasty asociované s nádorem produkují cytokin interleukin IL-6. Vědci z výzkumných skupin Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) působících při 1. LF UK, BIOCEV a Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s Univerzitou…
Diamant je známý svou vynikající tepelnou vodivostí která je čtyřikrát až pětkrát vyšší než v případě mědi.. Díky tomu je tento materiál ideální pro chlazení elektronických součástek s vysokou hustotou výkonu, jako jsou například procesory…
Astronomové objevili planetární systém, který vykazuje dosud nejsilnější pozorovanou gravitační interakci mezi dvěma obřími planetami. Tento gravitační tanec je tak silný, že způsobuje zdánlivé změny periody oběhu planet v řádu dní!…
Jednu z najinvazívnejších jedovatých žiab na svete, ropuchu ázijskú, ktorej rozšírenie genetickej diverzity v oblasti Indického oceánu nesie stopy ľudskej činnosti, tvoria dva druhy. To zistil kolektív vedcov v štúdii, na ktorej pracoval…
Evropská komise rozhodla v úterý 7. ledna 2025 o přeměně observatoře Cherenkov Telescope Array Observatory (CTAO) na konsorcium evropské výzkumné infrastruktury (ERIC) a umožnila tak okamžité zahájení výstavby soustavy více než 60…
Dosud neznámý protein aRDF způsobuje, že se dvě malé ribozomální podjednotky spojí do dvojice. Výzkumný tým Gabriela Dema z CEITEC Masarykovy univerzity (MUNI) objevil nový protein, který hraje důležitou roli při řízení výroby bílkovin v…
Toyota dokončila první etapu výstavby svého města budoucnosti. Acer rozšiřuje své portfolio Copilot+ PC o nové notebooky Swift Go s umělou inteligencí. HP představuje novinky s umělou inteligencí, které zvyšují produktivitu. Dell…
Nový titan-safírový laser je malý, levný a laditelný. Opravy kvantových chyb dvakrát jinak. Přelom roku je vždy dobrou příležitostí k bilancování. Objevují se zábavné i závažné statistiky, byť je někdy těžké jedny od druhých odlišit. Ke…
Pokud se magnetické vlastnosti vrstev krystalu určitým způsobem střídají, mohly by se v něm fotony chovat jako aixony. Vědci z Nanyang Technological University v Singapuru (NTU) a dalších institucí navrhli (údajně) průlomovou techniku,…
Na vývoji inovativních léčiv proti chemickým látkám ohrožujícím nervový systém spolupracují vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Spolu s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Hradec Králové a Univerzitou obrany hledají…
Krátký, ale pestrý život Arsinoé IV. A o konci hezké hypotézy. Mezioborový výzkumný tým vedený antropologem Gerhardem Weberem z Vídeňské univerzity společně s odborníky z Rakouské akademie věd analyzoval lebku, která byla nalezena v roce…
Nový výzkum texaské Baylor University odhalil, že kojoti, stejně jako domácí psi, mají schopnost vytvářet slavný výraz „štěněcích/psích očí“. Studie tak zpochybňuje hypotézu, že tento rys tváře se vyvinul výhradně u psů a v důsledku…
Saturnovy prstence jsou jedním z nejpůsobivějších objektů Sluneční soustavy, aspoň pro nás. Kupodivu však mezi astronomy nepanuje shoda na tom, jak jsou staré, respektive různé studie docházejí k radikálně odlišným závěrům. Někdy se uvádí…
Ostravské superpočítačové centrum chystá obnovu svých systémů. Podepsalo smlouvu na nový superpočítač. V průběhu dalších dvou let dojde v ostravském superpočítačovém centru k obměně stávajících superpočítačů Barbora a Karolina. Ty stejně…
Kdybychom se ale mohli vrátit o 314 milionů let zpět do geologické minulosti, tak bychom se neocitli na horském hřebenu, ale uprostřed rozsáhlých bažin s podivnou flórou… Vybavíme-li si Krušné hory v souvislosti s těžbou nerostů, nejspíš ……
Bezpilotní letoun, který je společným projektem automobilky Toyota a americké společnosti Joby Aviation, by měl začít do roku 2026 fungovat jako létající taxi v Dubaji. Letoun uskutečnil 1. listopadu minulého roku svůj první zkušební let v…
Novou metodologii pro segmentaci a hodnocení difuzních povlaků pro povrchovou úpravu oceli vyvinuli vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations při VŠB-TUO a Fraunhofer Institute for Chemical Technology ICT. Navržená metoda…
Vysokoentropické materiály sú mimoriadne tvrdé a odolné voči korózii a vysokým teplotám, čo ich predurčuje na použitie v aplikáciách pri extrémnych podmienkach. Pracovníci Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach spolu s kolegami z…
Na přelomu října a listopadu loňského roku došlo při záchranném archeologickém výzkumu na Vesecku k nálezu neběžného měřítka. Výzkum související se stavbou „Integrovaného výjezdového centra Turnov“, jejímž investorem je Liberecký kraj, a…
Nově připravené látky nazvané sklovité gely jsou velmi pevné a obtížně se rozbíjejí, přestože obsahují více než 50 % kapaliny. Protože sklovité gely se navíc dají jednoduše vyrábět, mělo by se jednat o materiál slibný pro celou řadu…
K vývoji nových léčiv zaměřených na metabolická onemocnění, jako je například cukrovka, by mohl vést objev vědců z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Odhalili detaily mechanismu, jakým buňky slinivky břišní reagují na změny v hladině…
Výpočty v článku ukazují, že takový paprsek by mohl poskytovat energii až do vzdálenosti 100 nebo dokonce 1 000 AU. Nápady na vyslání kosmické sondy k jiné hvězdě dnes rozvíjejí především skupiny Breakthrough Starshot a Tau Zero Foundation…
Jak si zahrát počítačovou hru a zároveň bez omezení volně komunikovat s herními postavami? Současné tradiční hry, založené na příběhu, často omezují komunikaci hráče s postavami na předem definované sady akcí a dialogových možností, což…
Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako ochrana před zlými démony a čarodějnicemi. Podle starých pohanských zvyků je tak možno uchránit se temným…
V roce 2024 bylo zaznamenáno více než 30 polárních září ze střední Evropy, protože sluneční aktivita současného slunečního cyklu dosahuje svého maxima. To je zatím rekordní záznam z tuzemska a ve velké míře za tak velké množství úspěšných…