English

sciencemag.cz

Thursday, Jun 27

08

Elektrony v grafenu mohou vytvářet zlomkové náboje

sciencemag.cz

Ve velmi zvláštních stavech hmoty se elektrony mohou štěpit na zlomky a ty pak mají i podobně „zlomkovité“ elektrické náboje. Tento jev je mimořádně vzácný, a pokud se jej podaří usměrnit a ovládat, mohl by příslušný exotický elektrický…

Wednesday, Jun 26

14

V křemíkovém nebi končí další ostravský superpočítač

sciencemag.cz

Český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších…

Nová generace DNA testů pro široké spektrum využití

sciencemag.cz

Výzkumná skupina pod vedením Edwarda Curtise vyvinula dva nové typy katalytických DNA molekul (tzv. deoxyribozymů), které můžou posloužit jako základ nové generace testů na přítomnost různých patogenů. Upravená DNA totiž dokáže fungovat…

08

Temná hmota a primordiální černé díry se navzájem nevysvětlují

sciencemag.cz

Pokud by temná hmota byla tvořena černými dírami, měli bychom je být schopni detekovat v našem kosmickém okolí. Tým vědců z projektu OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) z Varšavské univerzity oznámil výsledky téměř 20 let…

Rotace vnitřního jádra Země se zpomalila

sciencemag.cz

Vědci prokázali, že vnitřní jádro Země ve vztahu k povrchu planety couvá – zpomaluje. O pohybu vnitřního jádra se ve vědecké komunitě diskutuje již dvě desetiletí. Některé výzkumy naznačovaly, že vnitřní jádro rotuje rychleji než povrch…

Tuesday, Jun 25

12

Ubývají obratlovci opravdu rapidně? Chyba může být v metodě výpočtu

sciencemag.cz

Index LPI je indikátorem včasného varování o stavu přírody, který se často používá k charakterizování průměrné změny velikosti populací. Podle přírodovědců Anny Tószögyové, Jana Smyčky a Davida Storcha z Univerzity Karlovy však trpí…

08

Žádný ekologický kolaps. Na Velikonočním ostrově to mohlo být jinak

sciencemag.cz

Asi před 1000 lety se malá skupina Polynésanů plavila tisíce mil přes Pacifik, aby osídlila jedno z nejizolovanějších míst na světě – malý, dříve neobydlený ostrov, který pojmenovali Rapa Nui. Postavili zde stovky moai, obřích kamenných…

01

Astronomové se snaží vyřešit záhadu rentgenových dvojhvězd

sciencemag.cz

Pokud jde o nejenergetičtější úkazy ve vesmíru, uvolňování gravitační energie v rentgenových binárních systémech vyniká jako vysoce účinný proces. Rentgenové dvojhvězdy jsou zajímavé systémy složené ze dvou nebeských těles: normální hvězdy…

Monday, Jun 24

08

Nečekaně chladné neutronové hvězdy posouvají hledání jejich stavové rovnice

sciencemag.cz

Sondy XMM-Newton ESA a Chandra NASA objevily tři mladé neutronové hvězdy, které jsou na svůj věk neobvykle chladné. Porovnáním jejich vlastností s různými modely neutronových hvězd vědci dospěli k závěru, že nízké teploty diskvalifikují…

Aplikace PredictONCO umí napovědět, jak léčit onkologická onemocnění

sciencemag.cz

Výsledkem onkologického výzkumu nemusí být nutně pilulka. PredictONCO je webová stránka s funkcemi, které umožňují číst genetické informace v nádoru a doporučit, jaká léčba by na něj mohla fungovat. Vyvinula jej výzkumná skupina Davida…

07

Objevili první účinnou farmakologickou léčbu spánkové apnoe

sciencemag.cz

Nová studie prokázala potenciál tirzepatidu, léku na diabetes 2. typu, jako první účinné farmakoterapie obstrukční spánkové apnoe. Studie, kterou vedli vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu, byla provedena v celosvětovém měřítku (v 9…

Sunday, Jun 23

11

Týden na ITBiz: Sestrojili magnetickou paměť založenou na spirálních magnetech

sciencemag.cz

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě, těží ze zájmu o AI. Přes 70 % společností se zatím nepřipravuje na nový zákon o kybernetické bezpečnosti. Firmy vyzvaly Fialu, aby přerušil schvalování zákona o kyberbezpečnosti.…

08

Sonda Lucy ukázala, že planetka Dinkinesh je překvapivě komplexní

sciencemag.cz

Snímky planetky Dinkinesh, které v listopadu 2023 pořídila americká kosmická sonda Lucy ukazují brázdu, kam se náhle posunul velký kus (asi čtvrtina) planetky, dále na nich můžeme vidět povrchový hřeben a samostatnou kontaktní dvojplanetku…

Saturday, Jun 22

V pohřební urně z římské doby našli nejstarší víno

sciencemag.cz

Hispana, Senicio a další čtyři „obyvatelé“ (dva muži a dvě ženy, jejich jména neznáme) hrobky z římské doby ve města Carmona v jihozápadním Španělsku nemohli tušit, že to, co pro ně bylo pohřebním rituálem, bude nakonec o 2000 let později…

Friday, Jun 21

12

Objev českých vědců chirurgům rozsvítí mozkové nádory

sciencemag.cz

Způsob, jak přesněji označit mozkové nádory, představili ve společné publikaci výzkumné týmy Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) a Stanfordské univerzity. Vědci popsali molekulární sondy, které v blízkosti nádoru začnou světélkovat…

08

Kosmologická konstanta a energie vakua

sciencemag.cz

„Co je komu po tom, jestli vakuum má energii? Jestliže je tahle energie v něm přítomná neustále, proč prostě nezměníme naši definici energie tak, že tuto vakuovou od ní odečteme?“ Důvodem je, že energie gravituje. Význam této fráze nám…

Thursday, Jun 20

14

Vlny na Titanu mohou být dostatečně silné, aby erodovaly pobřeží

sciencemag.cz

Titan, největší Saturnův měsíc, je jediným dalším planetárním tělesem ve Sluneční soustavě, na němž se v současnosti nacházejí aktivní řeky, jezera a moře. Předpokládá se, že tyto systémy jsou naplněny kapalným metanem a etanem. Existence…

Český astronaut může posunout hranice chápání kosmického počasí

sciencemag.cz

Česko se chce prosadit ve vesmírném průmyslu a poslat astronauta na mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Projekt Česká cesta do vesmíru, který představil premiér Petr Fiala, má spočívat v propojení firem, výzkumu vesmírných technologií a…

11

Při ÚOCHB vzniká nová firma nabízející genovou terapii

sciencemag.cz

„Nabízíme lipidické nanočástice, které mají oproti těm stávajícím výrazně lepší vlastnosti.“ Technologie z laboratoří Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR dostala výjimečnou příležitost uspět v bouřlivě se rozvíjejícím segmentu genové…

08

Psům v důsledku domestikace ztmavly oči, lidem přijdou přátelštější

sciencemag.cz

Etologové z japonských univerzit Teikyo University of Science a Showa University došli k závěru, že většina plemen domácích psů má tmavší barvu očí než vlci. Tmavší zbarvení očí se tedy objevila v důsledku domestikace, a to zřejmě nikoliv…

Wednesday, Jun 19

16

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

sciencemag.cz

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě…

onsemi si vybralo Česko pro vybudování kompletního výrobního řetězce pokročilých výkonových polovodičů na bázi karbidu křemíku

sciencemag.cz

Elektrifikace, obnovitelné zdroje energie a umělá inteligence jsou globální megatrendy, které společně vyvolávají bezprecedentní poptávku po pokročilých výkonových polovodičích schopných optimalizovat převádění energie a energetický…

08

V CERNu realizovali kvantové provázání s nejtěžším kvarkem top

sciencemag.cz

Entanglement (provázanost) mezi částicemi, které spolu interagovaly a pak se od sebe vzdálily, byl dosud pozorován pouze mezi částicemi stabilními, jako jsou fotony nebo elektrony. Vědci zjistili, že entanglement lze realizovat a může…

06

Obří černá díra se probouzí přímo před zraky astronomů

sciencemag.cz

Koncem roku 2019 začala dříve nenápadná galaxie SDSS1335+0728 náhle zářit jasněji než kdykoli předtím. Aby astronomové zjistili proč, sledovali pomocí dat z několika vesmírných a pozemních observatoří, včetně VLT (Very Large Telescope)…

Nová laboratoř v Řeži testuje originální technologii pro výrobu radionuklidu aktinium-225

sciencemag.cz

Aktinium-225, které má vysoký potenciál pro léčbu malých nádorů a metastáz, by se mohlo v budoucnu vyrábět podle technologie vyvinuté českými vědci. Laboratoř s unikátní aparaturou, kde by měla výroba probíhat, se dnes otevřela v Ústavu…

Tuesday, Jun 18

09

Z pátku na sobotu nastane nejníže položený úplněk

sciencemag.cz

V noci z pátka 21. na sobotu 22. června nás čeká vůbec nejjižněji (nejníže nad obzorem) položený úplněk roku. Měsíc dosáhne fáze úplňku ve 3:10 SELČ a jen o dvě hodiny dříve bude kulminovat nad jižním obzorem. Neboť úplněk proběhne jen asi…

Vyvinuli novou kultivační metodu pro studium a testování léčiv na chronickou lymfocytární leukémii

sciencemag.cz

Chronická lymfocytární leukémie je nejčastějším typem leukémie v Evropě a v České republice jí ročně onemocní asi 600 lidí, převážně starších dospělých. Ve snaze lépe porozumět a léčit toto onemocnění, vědci vytvářejí laboratorní modely,…

Životnost fotovoltaických elektráren je kratší, než se předpokládalo

sciencemag.cz

Použití polysiloxanového gelu dokáže utěsnit vznikající praskliny na zadní straně a tak prodloužit životnost PV panelů. Fotovoltaické (PV) elektrárny jsou významnou součástí energetického mixu. Jejich celkový nominální výkon v ČR dnes činí…

08

Uvnitř Uranu a Neptunu se může skrývat exotická molekula, která ovlivňuje jejich magnetická pole

sciencemag.cz

H4O 2+, co že to má být? Bratranec H3O+. Aquodium. Vědci z moskevského Skoltechu a jejich čínští kolegové určili podmínky, které umožňují existenci velmi zvláštního iontu. Nazvali ho aquodium a lze si ho představit jako obyčejnou neutrální…

Monday, Jun 17

09

Genomy starověkých Mayů ukazují rituální obětování mužských dvojčat v Chichén Itzá

sciencemag.cz

Chichén Itzá bylo jedním z hlavních center Mayů na Yucatánu. Město existovalo již v klasickém období („Stará říše Mayů“), velký vliv mělo i v období postklasickém („Nová říše Mayů“). Mnoho o politické struktuře tohoto města nebo místním…