English

stoplusjednicka.cz

Today News

01

Legenda mexické revoluce: Kontroverzní hrdina Pancho Villa

Bývalý lupič se stal jedním z nejschopnějších generálů mexické revoluční armády. Jeho vojenské úspěchy doprovázely mnohé kontroverze a spory s nadřízenými, pro Mexičany však dodnes zůstává národním hrdinou.

V bezpečném kruhu rodiny: Jak vypadá rodičovská péče v říši zvířat?

Ne všechna mláďata se rodí podobně bezbranná jako děti a řadu dovedností mají jednoduše zakódovanou v genech. Matky je přesto zahrnují péčí, která může trvat i víc než deset let.

Mars je bombardován meteority zhruba pětkrát častěji, než jsme si mysleli

Seismické události s vysokou frekvencí otřesů, detekované marsovskou sondou InSight, zřejmě odpovídají dopadům meteoritům. Podle vědců čelí rudá planeta dopadům meteoritů zhruba pětkrát častěji, než jsme si mysleli.

Již existující léky umí obnovit vzpomínky ztracené v důsledku spánkové deprivace

Protizánětlivý lék, který se používá například při léčbě chronické obstrukční plicní nemoci, dokáže obnovit paměť poškozenou nedostatkem spánku, přinejmenším u myší.

Jihokorejský Soul: Město, kde se mísí tradice s futurismem

Soul představuje moderní megapoli, kde se v džungli mrakodrapů stále ctí prastaré kulturní tradice inspirované Konfuciem. Tamní obyvatelé jsou možná posedlí nejnovějšími technologiemi, ale nedají dopustit na konzervativní hodnoty, chovají…

Tuesday, Jul 2

04

Zeptej se vědce: Proč mají někteří lidé proměnlivou barvu očí?

Proč mají někteří lidé proměnlivou barvu očí – někdy světle modrou, jindy šedivou až zelenou?

Rebelie hedvábných třásní: Jindřich VIII. s irskými povstalci krutě zúčtoval

Anglická koruna si činila nárok na nezávislé Irsko už od 12. století, ovládnout celý ostrov se jí ale nedařilo. Situace se změnila až s vládou Jindřicha VIII., který nastoupil nekompromisní cestu k přímé kontrole nad irským územím.

03

Environmentální katastrofa na Velikonočním ostrově se nejspíš nikdy nekonala

Podle studie mapující rozsah zemědělské činnosti na Velikonočním ostrově, se zdejší populace nejspíš nezhroutila v důsledku environmentální katastrofy, jak popisují mnohé učebnice. Žádná katastrofa se podle vědců jednoduše nikdy nekonala.

01

Zrození boha smrti: Atomové hřiby nad Hirošimou a Nagasaki

Oprávněnost svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki na samém sklonku války je občas zpochybňováno, jednalo ale se nejspíš o jediný prostředek, jak donutit Japonsko ke kapitulaci.

Indický experimentální raketoplán úspěšně završil testy autonomního přistání

Indie zvládla další důležitý krok na cestě do exkluzivního klubu provozovatelů raketoplánů.

Monday, Jul 1

06

Nemocnice Fatebenefratelli sloužila jako úkryt židovským uprchlíkům i odpůrcům režimu

Urputný dávivý kašel, sípání a lapání po dechu. Ze zvuků, ozývajících se z karantény římské nemocnice Fatebenefratelli, šel strach. Právě obavy z nákazy pomohly „pacientům“ přežít hrůzy 2. světové války.

Noční obloha v červenci: Návrat planet a obří oranžový úplněk

Červencová obloha nabídne návrat planet i efektní podívanou v podobě do oranžova zbarveného obřího úplňkového Měsíce.

05

Předvědecké objevy fosilií: Když v Čechách a na Moravě žili jednorožci a draci

V případě, že pravěcí lidé našli fosilie, rádi je využívali jako ozdoby či rituální předměty. Středověcí a renesanční vzdělanci zase nálezy kosterních pozůstatků mamutů přisuzovali biblickým obrům a lidové vrstvy je využívaly k léčení.…

04

Zabiják polárních moří: Výkonný a elegantní tuleň leopardí

Tuleň leopardí je u břehů Antarktidy téměř bezkonkurenčním predátorem. Na pozoru se před ním musí mít i lidé, kteří se v budoucnu mohou stále častěji stávat obětí tohoto skvěle vyzbrojeného, rychlého a velmi inteligentního dravce

Archeologové objevili na jihu Španělska nejstarší víno v kapalné podobě

Římská hrobka objevená v Carmoně na jihu Španělska ukrývala zhruba 2 000 let starou urnu s vínem, které se navzdory svému stáří uchovalo v kapalné podobě.

Sunday, Jun 30

06

Vědci zřejmě objevili „neurální gyroskop“, který nám pomáhá s orientací v prostoru

www.stoplusjednicka.cz

Vědci identifikovali oblasti v lidském mozku, které se podílejí na udržování orientace v prostoru. Výsledky by mohly posloužit v léčbě některých neurodegenerativních chorob i k vývoji navigace pro roboty a umělé inteligence.

05

Co kdyby Ludvík nepadl? Jak bitva u Moháče změnila běh evropských dějin

www.stoplusjednicka.cz

Přelomový rok 1526 znamenal prudký vzestup habsburského rodu, a zásadně ovlivnil dějiny celé Evropy. Kdyby však tehdy Ferdinand I. nezískal českou a uherskou korunu, mohla historie vypadat jinak…

Těžko na cvičišti: Jak vypadal výcvik pilotů amerických raketoplánů?

www.stoplusjednicka.cz

Raketoplán se stal v mnoha směrech opravdu průlomovým strojem. V době představení jeho designu v roce 1970 byli lidé zvyklí, že se na oběžnou dráhu, či dokonce na Měsíc létá v relativně malých kabinách, kam se astronauti sotva vešli.

Hypotetický souboj ocelových gigantů (2): Duel těžkých tanků T28/T95 vs. E-100

www.stoplusjednicka.cz

Zkušenosti z bojů druhé světové války způsobily definitivní pád koncepce supertěžkých tanků, od kterých si někteří konstruktéři slibovali dominanci na bojišti. Tyto projekty vznikaly jak ve třetí říši, tak i ve spojeneckém táboře, vývoj…

04

Stane se radioaktivní značení trumfem v boji s pytláky nosorožců?

www.stoplusjednicka.cz

Cena za kilogram nosorožčích rohů je na černém trhu vyšší než cena kokainu, zlata či platiny. Jihoafričtí odborníci proto nyní přicházejí s postupem, který má rohy živých nosorožců znehodnotit radioaktivním materiálem.

Saturday, Jun 29

Giganti z rostoucí hory: Unikátní biodiverzita národního parku Kinabalu

www.stoplusjednicka.cz

Národní park Kinabalu na severu ostrova Borneo se jako první místo v Malajsii dočkal zápisu na prestižní seznam UNESCO. Poctu si vysloužil především díky unikátní biodiverzitě: Vyskytují se tam největší květy říše flóry nebo třeba obří…

02

Dozvuky komunistického puče: Jak se stal ze Zlína Gottwaldov?

www.stoplusjednicka.cz

„Jak má SSSR svou historickou Moskvu a jak buduje znovu svůj slavný Stalingrad, tak i my máme naši starobylou Prahu a budujeme Gottwaldov, město slavné a velké socialistické budoucnosti,“ chlubili se zlínští komunisté v létě 1949. Proč se…

01

Hawkingovo záření: Tajemství neviditelné záře černých monster

www.stoplusjednicka.cz

Černé díry jsou natolik hmotnými objekty, že žádná hmota a ani například světlo je nemůže opustit. Přesto ale podle teorie Stephena Hawkinga černé díry září.

Krvavá politika opičí tlupy: Boj o nadvládu v tlupách langurů Bietových

www.stoplusjednicka.cz

Život zvířat v tlupách či ve stádech se řídí nelítostnými pravidly a zákony. A platí to i pro opičí tlupy roztomilých langurů.

Mikroskopická lochneska skládá svůj neuvěřitelný krk jako origami

www.stoplusjednicka.cz

Bioinženýři ze Stanfordu odhalili záhadu loveckého „krku“ mikroskopického nálevníka. Za superschopností labutěnek stojí podle nich pozoruhodný biomechanický systém.

Friday, Jun 28

04

Řízený zánik Mezinárodní vesmírné stanice má mít na starosti kosmický tahač od SpaceX

www.stoplusjednicka.cz

Úkolem vyvinout a dodat zařízení pro řízený zánik Mezinárodní vesmírné stanice, pověřila NASA společnost SpaceX. Budoucí kosmický tahač má zajistit deorbitaci stanice tak, aby bylo možné vyloučit ohrožení obydlených oblastí.

02

Za horizont poznání: Jak probíhalo pátrání po kosmických tělesech v průběhu dějin?

www.stoplusjednicka.cz

Zatímco Slunce, Měsíc a pět planet Sluneční soustavy znali lidé už ve starověku, na odhalení Uranu, Neptunu a Pluta si museli stovky let počkat.

Střet osmanské říše a carského impéria vyústil v genocidu nemuslimských národů

www.stoplusjednicka.cz

Kavkaz se stal roku 1914 svědkem střetnutí dvou obrovských, ale zaostalých říší – carského Ruska a Turecka. Slovanské impérium tam dosáhlo možná největších úspěchů v první světové válce vůbec, zatímco Osmani kvůli neúspěchům na této frontě…

01

Samou láskou sníst: Jak lidský mozek reaguje na přemíru roztomilosti?

www.stoplusjednicka.cz

Pohled na baculaté novorozeně nebo chundelaté mládě vyvolává v mnohých lidech záplavu citů. Zmíněné intenzivní emoce se odrážejí i v expresivním spojení „samou láskou sníst“. A vědci se nyní rozhodli rozlousknout příčiny této tzv.…

Sopečné erupce na islandském poloostrově Reykjanes mohou trvat desetiletí

www.stoplusjednicka.cz

Geologové zmapovali zdroj magmatu současných erupcí na islandském poloostrově Reykjanes a dospěli k názoru, že zdejší soptění jen tak neskončí.