Štíhlá výroba, štíhlé procesy, štíhlé postavy… Není divu, že se štíhlý přístup prosazuje i v přípravě podnikatelských projektů. Vysvětlíme si proto, jaký je rozdíl mezi podnikatelským plánem a Lean Canvas, který se často označuje jako…
Hongkongu poprvé po šedesáti letech nepatří prvenství v žebříčku ekonomické svobody. A klesat bude dál. Ze všeho nejvíc jde o výsledek tvrdých represí čínské vlády. Vysvětlíme si, proč by nás to mělo zajímat.
Žádná sbírka uměleckých děl není špatně. „Když nakupujete srdcem, nemůžete se splést. Stačí i jedno významné dílo a to vyváží zbytek,“ říká Patrik Šimon, který vlastní 20 tisíc artefaktů a obchoduje po celém světě. Přinášíme vám ukázku…
„Tady máš deset starých košil, zaběhni do sběrny a za vrácené peníze si kup nové triko.“ Zní to šíleně? Ostravská firma Mikuláše Hurty NIL Textile, působící pod značkou Nilmore, takovou možnost nabízí už několik let. Za obnošené prádlo z…
O všechno se rozděl. Hraj fér. Nikoho nebij. Vracej věci tam, kde jsi je našel. Uklízej po sobě. Znáte? Pravidla, která se Robert Fulghum naučil v mateřské školce, prý člověku vystačí na celý život. Tímto se ve Finmag newsletteru dělím a…
Výplata klientů Mt. Gox se za měsíc nekoná, Binance US vrací úder, američtí kongresmani nechtějí CBDC, Citibank už má taky blockchain a Stanfordská univerzita už nechce peníze od FTX. Je tu jubilejní #TýdenVKryptu.
Stát chystá v rámci takzvané velké mediální novely rozsáhlé změny v platbách koncesionářských poplatků. Na jedné straně vyhověl námitkám podnikatelů a opouští povinnost platit koncesionářské poplatky z každého přijímače v provozu, na…
Specializoval se na analýzu finančních trhů, ale po pár letech se Aleš Knupp rozhodl úplně změnit směr. Prodal sošku Olbrama Zoubka, založil Knupp Gallery a dnes v pražské Revoluční ulici nabízí i díla světových autorů. Přinášíme další…
Česko už se nemůže tak jako dřív opřít o automobilový průmysl, strojírenství či výrobní odvětví obecně. Tak na co by se měla česká ekonomika v příštích letech zaměřit? Jednou z cest je rozvoj finančních služeb. Může se tedy z Česka někdy…
Stál u zrodu tří zdravotnických zařízení, které prodal, když mohla naplno fungovat bez něj. Pak ale v mysli Luboše Kmeťe uzrál další nápad. Založit kliniku, která naváže na tradici rodinných lékařů. Místo, kde se nebudou léčit pouze…
Investiční nástroje, které kopírují vývoj burzovních indexů a snižují tak rizika spojená s jednotlivými tituly, jsou čím dál rozšířenější. Jde cílit ale ještě výš, tvrdí jednatel investiční skupiny K&L Rock Group Erik Kmeť. Se svým fondem…
Uspět v byznysu neznamená jen mít dobrý nápad nebo produkt. Cest, jak začít podnikat a firmu dál úspěšně rozvíjet, je mnohem víc. Ať už se bavíme o převzetí už fungujícího podniku, podnikání na volné noze nebo třeba franšízy. Přinášíme…
Vláda předkládá antibyrokratické balíčky. Česko ale potřebuje pořádný balík, který by přebujelé administrativě komplikující byznys uštědřil rozhodující úder.
Česko je podnikatelsky atraktivní zemí s velkou budoucností. Tvrdí to průzkum J&T Investiční společnosti, která proto otevřela nový fond kvalifikovaných investorů. Ten umožní investovat do českých akcií, firem i nemovitostí. Navíc slibuje…
Matyáš Trojan, jeden ze členů slavné české herecké rodiny, se vydal jinou cestou než jeho příbuzní. Založil vlastní značku pánské kosmetiky Everyman a věří, že se o sebe naučí starat i české muže. „Český trh je ještě nevytěžený a je tu…
Je to už víc než dvacet let, co se motám v novinářských kruzích. Začínal jsem při studiích na VUT v Brně u psaní recenzí na tehdy supermoderní véčkové telefony, pokračoval na Mobil.cz ve své rodné Praze a na povětšinou zpravodajských…
Rekord, který nechcete udělat, rozprodej tokenů FTX má zelenou, Opera spouští kryptopeněženku pro Afriku, Deutsche Bank i naše Spořka jdou do krypta a následuje je i Sony. Je tu další #TýdenVKryptu.
Výnosy z nemovitostí v prvním pololetí letošního roku klesly. Proč tomu tak je a je snad důvod k úprku? V pravidelné anketě Očima expertů jsme se ptali portfolio manažerů i nezávislých analytiků.
Podnikatelem se člověk nemusí stát jen z touhy po vlastním byznysu, ale i vlastní potřeby. Ukazují to dlouhodobé studie, podle kterých se nezaměstnaným daří uspět i skrze vlastní živnost. „Samostatná výdělečná činnost jim nabídla možnost,…
Eurizace naší ekonomiky pokročila. Firmy si v eurech půjčují, některé si mezi sebou v eurech platí a vláda se chystá zavést od příštího roku možnost vedení účetnictví v eurech. Dokonce má být zavedeno i placení daní ve společné evropské…
Nejvyšší soud otevřel cestu k náhradě škody za krizová opatření v době covidu. Podnikatelé, kterých se takzvané lockdowny a další zákazy činnosti přímo dotkly, prý mají jasně dané právo na náhradu škody. NS tím zvrátil předchozí rozhodnutí…
Konečně se podařilo dostat vysněný produkt na trh. První zákazníci zaplatili, vychytali jsme všechny potíže s dodavateli, podnik už si vydělá na svůj provoz a zdálo by se, že je čas na chvilku vydechnout. Vlastně to tak je, jen ta chvilka…
ESG je relativně nový pojem, se kterým se budeme setkávat stále častěji. Poněkud vágní a široký termín „udržitelnost firmy“, či „jsme společensky odpovědní“ převádí na měřitelné, srovnatelné a kontrolovatelné údaje. A to nejen u velkých…
Česko je podle Indexu prosperity a finančního zdrav na 12. místě v Evropské unii. Příliš nedůvěřujeme vládě a soudům a korupci vnímáme jako vysokou. Proč tomu tak je a jak by to šlo zlepšit? Odemykáme pro vás komentář ekonoma Pavla Kohouta…
Proč během pandemie covidu vzrostla obliba ojetých vozidel? Jaký přístup mají firmy ke služebním elektromobilům a jaký význam mají státní dotace pro podnikatele při nákupu elektroaut? Na tyto a další otázky odpovídá v rámci speciálního…
Inflace klesá už jen nepatrně, je stále čtyřikrát vyšší než cíl České národní banky a letos už výrazněji neklesne. Nahoře ji drží vysoké ceny energií a odeznívající efekt vysoké srovnávací základny loňského roku.
Na začátku byl zápal pro sportovní odvětví, které v Česku není příliš doma, na konci účast v prestižních světových závodech a vlastní firma, která dodává kompozitní díly zahraničním výrobcům. Milan Koláček dokázal, že i vnitrozemec může…
Proč témata umění a byznysu fungují víc na papíře než v online prostředí? A proč často nedovedeme odhadnout, jaké články vám sednou? Zeptali jsme se sebe na poradě a pak ještě pro jistotu AI. Co nám řekla, prozradíme v tradičním…
Cambridge se v odhadech spotřeby energie bitcoinu pletl, Turci hledají záchranu před inflací u bitcoinu, Salvador ho dá do osnov, SEC odložil rozhodnutí o ETF a Visa používá Solanu. Je tu další #TýdenVKryptu.
Při debatách o zajištění důstojného důchodu podnikatelů se delší dobu zmiňuje potřeba našetřit si na penzi alespoň dva miliony korun. Platí ale tenhle cíl i dnes? Není potřeba už vyšší naspořená suma? A může v tomto směru pomoci vládní…