English

Finmag.cz

Today News

01

Město pro každého Okamura nenašel, namísto toho nabízí unikátní model

Finmag.cz

Jak mají vypadat města, která by vyhovovala skutečně každému? Kniha architekta Osamu Okamury i přes svůj název zrovna na tuhle otázku neodpovídá, přesto je nezvykle krásná. A to díky modelu, který je tu vlastně mnohem důležitější než sama…

Friday, Apr 16

17

Exekuce čeká milostivé léto. Projděte si schválené změny

www.penize.cz

Mohly to být největší změny exekucí za poslední roky, ale poslanci ANO a ODS řekli ne. Revoluce nepřijde, dlužníci ani v budoucnu nespadnou pod jediného exekutora. Některé dluhy nicméně vymažou snáz než doteď.

13

To je hnus, velebnosti. Čtyřkolové pomníky manažerských selhání

Finmag.cz

Požehnáním i prokletím manažerů automobilek je, že výsledky jejich práce zůstávají na očích dekády. Některá auta nám tak na silnicích i v seriálech dodnes připomínají, co se před lety v zasedačkách zvrtlo.

11

PPF může zvýšit podíl v Monetě, souhlasí ČNB

www.penize.cz

Skupina PPF může pokračovat v plánu na ovládnutí Monety Money Bank. Společnost Tanemo ze skupiny PPF obdržela souhlas České národní banky ke zvýšení svého podílu v Monetě na 28,36 %. Firmě to umožní nabýt všechny akcie z veřejného návrhu…

08

Nejlepší stavební spoření. Aktuální porovnání

www.penize.cz

U které stavební spořitelny zhodnotíte vklady nejvýhodněji? Čeho využít a na co si dát pozor?

Tohle jsou e-shopy roku. Projděte si výsledky soutěže

www.penize.cz

Nákupní rádce Heureka.cz vyhlásil výsledky dvanáctého ročníku soutěže ShopRoku.

07

Zásilkovna zdražuje službu Mezi námi

www.penize.cz

Služba Mezi námi, která běžným lidem umožňuje poslat menší balík přes pobočku Zásilkovny na jiné výdejní místo, mírně zdraží. Od 1. května stoupne základní cena na 69 korun z dosavadních 65 korun.

01

Pohled z praxe. Digitální účetnictví očima účetního

www.penize.cz

Zdigitalizované účetnictví šetří zdroje. Včetně těch lidských. Když stroje obstarají tu nejnudnější část práce, lidem zbyde čas a energie na kreativnější činnosti. Jen je někdy těžké je přesvědčit, že je to pro ně dobré.

Coinbase jde na burzu. Zlomové okamžiky bitcoinu a spol. očima expertů

Finmag.cz

Pomůže vstup krytpoměnové burzy Coinbase na akciovou burzu dalšímu rozmachu kryptoměn ve finančním mainstreamu? A jaké milníky bude muset bitcoin překonávat, aby se ze spekulace stal skutečný platební nástroj?

Thursday, Apr 15

17

Partners mají v podílových fondech šest miliard korun

www.penize.cz

Partners investiční společnost hlásí povedený rok 2020. Rostla podstatně rychleji než celý trh: Majetek pod správou ve vlastních fondech loni stoupl o 40 procent na téměř šest miliard korun. Celý trh kolektivního investování přitom podle…

12

Raiffka může koupit Equa bank, souhlasí úřad

www.penize.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení Raiffeisenbank a Equa bank. Konstatoval, že nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže.

09

Albert spouští věrnostní program a aplikaci

www.penize.cz

Obchodní řetězec Albert spouští stálý věrnostní program. Mobilní aplikace nazvaná Můj Albert nabízí vedle sbírání kreditů také aktuální letáky, nákupní seznam nebo tipy na zdravé recepty.

07

Nejmenší byty v Česku. Podívejte se, co je na prodej

www.penize.cz

Ceny bytů raketově rostou a spolu s nimi i poptávka po těch miniaturních. Pokud ho tvoří jediná místnost, musí mít aspoň 16 metrů čtverečních. Menší jsou proto často kolaudovány jako ateliér, v němž nelze oficiálně bydlet. I tak jdou na…

01

Chybí už jen Storová. Zemanova kosa čistí cestu pro Sputnik V

Finmag.cz

Blatný a Petříček skončili. Ze seznamu prezidenta Zemana, na němž byli lidé, kteří by měli odejít kvůli tomu, že brzdí očkování ruskou vakcínu Sputnik V, chybí už jen šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

Wednesday, Apr 14

20

Polovinu plateb kartou už potvrzujeme biometricky

www.penize.cz

Už polovinu všech plateb kartou na internetu potvrzují Češi biometricky, tedy především otiskem prstu nebo scanem obličeje. Zhruba stejný 50% podíl dostaneme i v případě, že se místo počtu plateb zaměříme na jednotlivé uživatele: biometrii…

17

Každý čtvrtý Čech vůbec nechrání úspory před inflací

www.penize.cz

Čtvrtina Čechů se vůbec nesnaží chránit své úspory před inflací. Za nejvhodnější způsob ukládání peněz totiž považují hotovost nebo běžný účet, ukázal březnový průzkum Generali Investments CEE mezi 1050 uživateli internetu ve věku 18 až 65…

16

Nová vlna podvodů chce k vašemu účtu, varuje banka

www.penize.cz

Moneta Money Bank varuje před vlnou podvodných e-mailů, přes které se podvodníci snaží dostat k penězům na bankovních účtech.

15

Bankovní identita se otevře prvním firmám

www.penize.cz

Snadný přístup k online službám veřejné správy získá do konce roku až osm milionů klientů celkem deseti bank. Od června ji v kontaktu se zákazníky začne využívat také zhruba patnáct až dvacet společností.

12

Nejveselejší ulice se změnila v nejsmutnější. Žije jen za dveřmi

finmag.penize.cz

Našlo by se jich po republice takových víc, ale oblasti v okolí brněnské Kozí ulice je ta proměna opravdu markantní. V místech, kde běžně i v zimě šumí smích a hovor lidí postávajících před vyhlášenými podniky, se teď míhají jen poslíčci s…

08

ČSOB a Poštovní spořitelna spouští nové elektronické bankovnictví

www.penize.cz

Klienti postupně přejdou na vylepšené internetové či mobilní bankovnictví. Změní se hlavně přihlašování. Potvrzování některých plateb bude jednodušší.

01

NFT aneb Virtuálno na prodej. Digitální umění láká spekulanty

Finmag.cz

Na webu se začaly ve velkém prodávat digitální obrázky, memy ale třeba i první tweet spoluzakladatele Twitteru. Říká se jim NFT, „nezměnitelné digitální předměty“, a dosahují neuvěřitelných částek. Téhle srandy využil třeba i Elon Musk.

Tuesday, Apr 13

19

Řetězce nedostanou kvóty na české potraviny

www.penize.cz

Obchodní řetězce nedostanou nařízeno, aby prodávaly určitý podíl potravin z Česka. Definitivně o tom rozhodli poslanci, když jasnou většinou 146 z 188 přítomných odmítli novelu, která měla kvóty zavést.

14

První banka v Česku umí hypotéku kompletně online

www.penize.cz

Zájemci o hypotéku od Moneta Money Bank si ji mohou kompletně sjednat přes internet. Už několik let je sice v Česku běžné, že lidé zažádají o hypotéku online, celý proces se však potom musí dokončit osobně.

Kovanda: Je třeba konat, Česko platí (skoro) nejvyšší úrok v EU

Finmag.cz

Česká vláda čelí jednomu z nejvyšších úročení svého dluhu mezi všemi zeměmi EU. Za to, aby poskytli desetiletou půjčku, žádají mezinárodní investoři vyšší úrok už jen od vlády maďarské a rumunské.

Zkontrolujte si podklady pro důchod. Nově i přes banku

www.penize.cz

Kontrolujte si, jaké údaje o vás máme, vzkazuje lidem Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Úřad má na starosti třeba výplatu důchodů nebo nemocenské – právě pro jejich správné vypočtení a vyplacení je důležité, aby měl správné…

13

Zonky snižuje minimální vklad do Rentiéra na pětinu

www.penize.cz

Platforma Zonky Rentiér od 13. dubna snižuje minimální vklad z dosavadních 50 tisíc na 10 tisíc korun. „Služba tak bude dostupná více klientům, kteří nyní mohou své úspory zhodnocovat už od nižších částek,“ říká Jana Pokorná, mluvčí Zonky…

11

Bitcoin má nový rekord. Táhne ho vstup Coinbase na burzu

www.penize.cz

Středeční zahájení veřejného obchodování s akciemi Coinbase je jedním z nejdůležitějších milníků v historii kryptoměn. Dává totiž možnost vézt se na růstové vlně i těm, kteří mají za to, že není opřena o skutečnou vnitřní hodnotu kryptoměn…

10

Inflace mírně stoupla. Žádný strach, uklidňují ekonomové

www.penize.cz

Spotřebitelské ceny stouply letos v březnu o 2,3 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Inflace tak byla o 0,2 procentního bodu vyšší než v únoru. Může za to hlavně zdražení pohonných hmot kvůli rostoucím cenám ropy na světových…

08

Povinné ručení: Garance ceny je fajn, ale přímá likvidace zásadní

www.penize.cz

Kooperativa od dubna láká na tříletou fixaci ceny pojištění auta. Jde o revoluční novinku na trhu, nebo něco takového nabízejí i konkurenti? Vyplatí se to? A na co si teď při sjednání povinného ručení dát pozor?

01

Daně jak za krále Klacka. Česko promarnilo šanci na změnu

Finmag.cz

Na období před nástupem koronavirové pandemie teď řada lidí vzpomíná jako na „staré dobré časy“, ke kterým je potřeba se co nejdříve vrátit, nebo aspoň přiblížit. Jenže co když je to naopak? Co když Česko spíš jen promarnilo šanci na změnu?