English

Finmag.cz

Thursday, May 23

17

Nová zelená úsporám Light: příjem žádostí se zastavil

www.penize.cz

Příjem nových žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light, který je určený na energetické úspory v nízkopříjmových domácnostech, je dočasně pozastaven. Vyčleněných devět miliard korun se vyčerpalo, oznámilo ministerstvo životního…

10

ČSOB vylepší pojištění nákupu, když platíte kreditkou

www.penize.cz

ČSOB od července změní některé podmínky pro pojištění ochrany nákupu a prodloužené záruky, které nabízí jako součást služeb ke kreditní kartě.

07

Kolik dostanete za dovolenou a kdy se ji vyplatí vzít. Kalkulačka

www.penize.cz

Když si dovolenou správně načasujete, můžete za ni dostat víc, než by byla vaše mzda, kdybyste chodili do práce.

Wednesday, May 22

18

Nedostatek míst ve školkách mají řešit sousedské skupiny. Vláda je pro

www.penize.cz

Novela zákona o dětských skupinách usnadní vznik dětských skupin. Zavádí u nás také sousedské skupiny po vzoru německých Tagesmutter. Jak má nové rodičovské hlídání fungovat?

16

Rohlík rozšiřuje rozvoz. Poprvé i na adresy v jižních Čechách

www.penize.cz

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz rozšiřuje pokrytí Česka. Nově začal doručovat i do jižních Čech, přidává obce také ve východních Čechách a dalších krajích, včetně oblíbených rekreačních oblastí.

12

Oddlužení se zkrátí. Změny v osobním bankrotu schválili poslanci

www.penize.cz

Novela insolvenčního zákona má snadněji oddlužit lidi v exekuci. Zásadní změnou je zkrácení doby osobního bankrotu ze současných pěti let na tři roky. Současně se však zpřísní některá pravidla, což zhorší podmínky pro starobní a invalidní…

06

Vyléčené z rakoviny začnou považovat za zdravé. Po kolika letech a u jakých pojišťoven?

www.penize.cz

Pojišťovny zveřejnily tabulku, od kdy budou onkologické pacienty po úspěšné léčbě považovat za zdravé. Lidé pak získají nárok na rovné podmínky při uzavírání životních pojistek a dalších finančních produktů.

Tuesday, May 21

20

Poslední Milostivé léto pomůže s dluhy u VZP. Ale ne všem

www.penize.cz

Poslanci definitivně schválili oddlužovací akci, která lidem odpustí část dluhů na zdravotním pojištění. Odmítli ale návrh senátorů, kteří chtěji původně schválené podmínky rozšířit tak, aby se akce dotkla více dlužníků. Další takzvané…

18

Ceny bytů opět rostou. Zlevnění už nečekejte, radí bankéři

www.penize.cz

Situace na trhu bydlení v Česku se obrací. Ceny bytů i rodinných domů se opět začínají zvyšovat a následují stejný trend u stavebních pozemků. Ukazuje to ČSOB Index bydlení, který vychází z reálných odhadů tržních cen nemovitostí, které si…

06

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

www.penize.cz

Milan Roček má jako zakladatel a šéf společnosti, která sesbírala největší databázi informací o prodejích nemovitostí v Česku, záviděníhodný přehled o realitním trhu. S Martinem Vlnasem mluvil o flipování nemovitostí – rozmáhající se drsné…

Monday, May 20

13

Poslední šance na kotlíkové dotace. Zákaz starých kotlů se blíží

www.penize.cz

Od 1. září bude zakázaný provoz kotlů první a druhé emisní třídy. Další odklad už opravdu nepřijde, upozorňuje ministerstvo životního prostředí. A vyzývá lidi, aby využili současné dotace na výměnu kotle.

12

Partners Banka a Rohlík odmění společné klienty. Ušetří za prémiové služby

www.penize.cz

Nová Partners Banka startuje spolupráci s Rohlik.cz, největším online obchodem s potravinami. Aktivní klienti mohou získat benefity v hodnotě až 4776 korun za rok.

06

Za přestupky si připlatíte. Správní řízení výrazně zdražilo

www.penize.cz

Za přestupky, které se řeší ve správním řízení, si lidé budou muset připlatit. Ministerstvo vnitra chce od července zvýšit paušální částku nákladů řízení z 1000 na 2500 korun, maximálně pak na 10 tisíc korun.

Saturday, May 18

08

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

www.penize.cz

Americké banky investují do bitcoinových fondů, volatilita bitcoinu klesá, vývojář Tornado Cash dostal pět let natvrdo, Salvador ukazuje své bitcoiny a Runes už jsou out. Je tu další Týden v kryptu.

Friday, May 17

11

Obleč se jako včelař. Penny láká na slevu v netradiční akci

www.penize.cz

Penny láká na poněkud netradiční slevu. Kdo v pondělí 20. května přijde na prodejnu řetězce oblečený ve včelařském oblečení, dostane cukr krystal bílý za sníženou cenu 14,90 koruny místo 26,90 koruny.

07

Jak reklamovat problémovou dovolenou. Na návrat domů nečekejte

www.penize.cz

Neproběhla vysněná dovolená podle vašich představ? Poradíme, kdy můžete dostat své peníze zpět a jak při reklamaci efektivně postupovat.

06

Česká spořitelna změní úroky na spořicím účtu. Většině lidí klesnou

www.penize.cz

Česká spořitelna změní od 1. června způsob úročení na svém spořicím účtu. Většině klientů zároveň sníží úrokové sazby – reaguje tím na vývoj na trhu a kroky konkurenčních bank.

01

Kde investovat do bytu? Tato města rostla meziročně nejvíc

www.penize.cz

Ústí nad Labem, Pardubice nebo Ostrava. To jsou města, kde meziročně ceny bytů nejvíc poskočily. Hledáte investiční byt? Podívejte se na žebříček krajských měst podle toho, jak se v nich za rok byty zhodnotily.

Thursday, May 16

19

Penny rozšiřuje prodej na dálku. Nákup rozveze už i po Praze

www.penize.cz

Online objednávku a rovážku přes aplikaci dopravní společnostii Wolt testuje diskontní řetězec Penny už od loňského roku. Doteď mohli službu vyzkoušet zákazníci v Brně a Hradci Králové. Nově nyní přibyla Praha.

17

Pozor na Temu. Manipuluje a nechrání uživatele, stěžuje si dTest

www.penize.cz

Skupina evropských spotřebitelských organizací včetně českého dTestu podala stížnost na čínské online tržiště Temu.

06

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

www.penize.cz

Ačkoliv přísnější pravidla pro odchod do předčasného důchodu platí už od loňského října, teprve letošní duben ukázal, jak moc případné zájemce odradila. Až do března totiž mohli někteří lidé žádat o předčasný důchod ještě za původních…

Wednesday, May 15

17

Ve Sberbank zůstávají miliony korun. Termín pro výplatu se naposledy prodloužil

www.penize.cz

Své vklady ze zkrachovalé banky Sberbank CZ zatím získalo asi devět z celkem 15 tisíc věřitelů, a to v celkové výši 52,9 miliardy korun. Stále ale ještě zbývá vyplatit přes 1,9 miliardy korun, uvedla insolvenční správkyně Jiřina Lužová.

07

Jak získat dotaci na rekonstrukci domu z programu Nová zelená úsporám v roce 2024?

www.penize.cz

Chystáte se na rekonstrukci nebo stavbu rodinného domu? Program Nová zelená úsporám nabízí finanční podporu pro energetické úspory v domácnostech, zahrnující mimo jiné výměnu oken či vchodových dveří. Pojďme se podívat, kdo může o tuto…

06

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky padají, kdo teď dá víc?

www.penize.cz

Banky dál snižují úročení na spoření. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet co nejdéle?

Tuesday, May 14

14

Polská Biedronka míří k sousedům. Slováci se na ni těší, doma řeší obří pokuty

www.penize.cz

Loni polský řetězec Biedronka oznámil, že se chystá na Slovensko. Češi i Slováci z pohraničí si ho oblíbili kvůli nízkým cenám. Otazník ale visí nad kvalitou a původem potravin. Biedronka za to doma sbírá jednu pokutu za druhou, vyšplhaly…

12

Třetině Čechů chybí finanční znalosti. Ženy tápou častěji, ukázal průzkum

www.penize.cz

Jaký je rozdíl mezi běžným a spořicím účtem? Co se skrývá pod pojmem inflace a úročení? Je bezpečnější podíl v akciovém fondu, nebo nákup akcií jedné firmy? Co jsou kryptoměny? Na takové otázky odpovídali respondenti Indexu finančního…

06

Sdílené bankomaty začnou fungovat i pro vklady. Už brzy

www.penize.cz

V projektu sdílené sítě bankomatů brzy přibude přelomová novinka. Komerční banka, Moneta, Air Bank a UniCredit nabídnou svým klientům službu sdílených vkladů. Znamená to více možností, jak vložit hotovost na účet.

Monday, May 13

15

Na poštu se vrací noviny a časopisy. Zjistěte, kde se budou prodávat

www.penize.cz

Česká pošta od pondělí 13. května začala po více než čtyřech měsících znovu prodávat tisk.

10

Ceny vzrostly. Vzkříšení inflační příšery se ale nekoná, míní experti

www.penize.cz

Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta po březnovém zvýšení o dvě procenta. Je to více, než očekávali analytici i sama Česká národní banka, která předpokládala míru 2,5 procenta. Čerstvá data dnes zveřejnil…

Ještě měsíc práce na stát. Den daňové svobody bude o dva dny dřív

www.penize.cz

Den daňové svobody letos podle Liberálního institutu připadá na 11. června, o dva kalendářní dny dříve než loni. Do té doby, tedy 162 dní, pracují lidé v Česku pouze pro stát.