English

Finmag.cz

Today News

09

Za zrušený zájezd vrátí cestovky poukaz místo hotovosti

www.penize.cz

Zákon má především ochránit cestovky před krachem, současně ale pomůže i některým klientům, kteří by jinak museli platit poplatky za storno.

03

Pomoc pro dlužníky prošla. Jak se změní exekuce a oddlužení

www.penize.cz

Kvůli koronavirové krizi se zmírní pravidla pro lidi, kteří nezvládají své dluhy. Projděte si, jaké změny dnes schválili poslanci.

02

Pozitivní a negativní svoboda… a jak je to dál

Finmag.cz

Debata, kterou Isaiah Berlin rozpoutal statí Two Concepts of Liberty trvá do dnešních dnů. Nakonec z ní vzešlo mnohem větší množství pojetí svobody, která se neomezují původním rozdělením na pozitivní a negativní.

01

Podpora firem? Zmatek a nejistota. Odpusťte pojistné u zaměstnanců

www.penize.cz

Vládní programy na pomoc podnikatelům a firmám přinášejí v praxi řadu překážek a nedorozumění.

Wednesday, Apr 8

00

Platbu nájemného odložíte u bytu i provozovny. Schváleno

www.penize.cz

Lidé a firmy můžou odložit platby nájmu, jestliže kvůli dopadům koronaviru nemají peníze. Lhůty jsou ale nakonec kratší, než předpokládaly původní návrhy. Vyplývá to z dvou zákonů, které schválili poslanci.

02

Pozitivní a negativní svoboda aneb Co tím ten Berlin vlastně myslel

Finmag.cz

Dennodenně probíhá na internetu přehršel diskuzí o politice. Třeba o tom, jestli sociální stát omezuje svobodu. Nebo jestli ji naopak rozšiřuje. Dřív nebo později v takové debatě někdo nakonec zmíní dělení svobody na pozitivní a negativní.…

Tuesday, Apr 7

23

Na odložení splátek už máte nárok ze zákona. Projděte si podmínky

www.penize.cz

Poslanci schválili zákon, který lidem umožní snadno přerušit splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů. Připravili jsme odpovědi na časté otázky.

Pětadvacet tisíc pro OSVČ. Schváleno, tady jsou podrobnosti

www.penize.cz

Poslanci schválili jednorázový příspěvek 25 000 korun pro podnikatele. Kdo na něj dosáhne a jaké jsou podmínky? Projděte si odpovědi na časté otázky kolem programu Pětadvacítka.

05

Soukromé peníze proti viru

Finmag.cz

Většinu z nás – vlády, podniky, jednotlivce – koronavirus zaskočil. Sněmovny, zasedačky i obýváky zaplavují pocity nejistoty a strachu. Ale zároveň se taky objevilo hodně významně pomáhajících filantropů – těch zavedených i nováčků.

02

Co bylo jen pro bohaté, dostali všichni. Jak spořitelně přibývají klienti

www.penize.cz

Na současnou krizi jsme připraveni lépe než jiné banky, říká v rozhovoru Marek Blaha, šéf distribuce České spořitelny. Popisuje třeba, co banka dělá pro desítky tisíc seniorů, kteří nemají internetové bankovnictví a jsou tak odkázáni na…

Monday, Apr 6

15

Dáme vám 1234 Kč každý rok, láká banka. Prošli jsme podmínky

www.penize.cz

Sberbank přichází s novými účty. Můžou být bez poplatku, navíc slibují zajímavé bonusy. Přinejmenším v základní variantě nejsou podmínky složité.

02

Blíží se znárodňovací virus

Finmag.cz

Nákaza stíhá nákazu. Nejdřív udeřil koronavirus. A co se to žene za ním? Že by virus znárodňovací?

Možnosti tu jsou

Finmag.cz

Hledání alternativních přístupů, připomínka nezadatelných práv, varování před přehlíživostí směrem k východu a nové rady, jak se nezbláznit.

01

Nemovitostní fondy odolávají panice. Proč krizi ustojí líp

www.penize.cz

Realitní trh čekají silné otřesy, většina nemovitostních fondů však situaci ustojí a nezakolísá. Věřím, že maximálně jim hrozí drobné ztráty.

Sunday, Apr 5

12

George v roušce, Audi s odstupem. Podívejte se na značky v karanténě

www.penize.cz

Fotogalerie: Jak české i světové firmy upravily loga, aby propagovaly nošení roušky nebo dodržování odstupu v době epidemie.

01

Hello, volá lektor! Angličtinu se naučíte dvakrát rychleji

Finmag.cz

Manželé Petra a Jiří Šustáčkovi vedli dlouhá léta velkou jazykovou školu. Klasický koncept s kamennými pobočkami se ale podle nich vyčerpal a přestal být efektivní. Proto se vydali na neobvyklou cestu a vsadili na intenzivní výuku…

Saturday, Apr 4

02

Hello, volá lektor! Angličtinu se naučíte dvakrát rychleji

www.penize.cz

Manželé Petra a Jiří Šustáčkovi vedli dlouhá léta velkou jazykovou školu. Klasický koncept s kamennými pobočkami se ale podle nich vyčerpal a přestal být efektivní. Proto se vydali na neobvyklou cestu a vsadili na intenzivní výuku…

Friday, Apr 3

Švédská koronavirová cesta. Místo zákazů doporučení

Finmag.cz

Ve Švédsku se rozhodli nepřijímat drastická omezení pohybu a ekonomiky. Čísla vypovídající o šíření koronavirové nákazy tam přitom nejsou výrazně horší než v zemích, kde jsme se k tvrdým opatřením odhodlali.

01

Zlevní teď bydlení? Krize a realitní trh očima expertů

Finmag.cz

Realitní trh v Česku čekají stejně jako celou ekonomiku výrazné otřesy. Přijde razantní sešup cen nemovitostí? A jak můžou situaci ovlivnit vládní opatření?

Je čas myslet na Den poté. Jak obnovit kvalitní život

www.penize.cz

Ráno do práce a z práce hned zas domů? Přes sebekázeň to lze chvilku vydržet, ale ne dlouho. Tohle není život, se kterým se můžeme smířit. Jiří Hlavenka má návrhy, jak z toho ven.

Thursday, Apr 2

07

Podraz, zlobí se podnikatelé. Ještě to vylepším, slibuje Schillerová

www.penize.cz

Obrovské množství OSVČ na slibovanou pomoc vůbec nedosáhne, ukazují včerejší reakce na program Pětadvacítka. Vláda nám vrazila nůž do zad, říkají.

Až bude nejhůř, měla by vláda vyplácet peníze bez podmínek, říká ekonom

www.penize.cz

Pomoc musí být rychlá a jednoduchá, zdůrazňuje v rozhovoru „mladý ekonom roku“ Vladimír Novák. Když budou zahlcené úřady, je podle něj čas začít vyplácet dávky těm nejohroženějším bez podmínek.

04

Koronavirus: proč si myslím, že hromadné testování nedává smysl

Finmag.cz

Cam Donaldson je ekonom zdravotnictví. Promýšlí možnosti, náklady a přínosy hromadného testování na koronavirus ve Spojeném království a říká: Ujel nám vlak.A situace v Česku je pravděpodobně víc podobná Británii než Jižní Koreji, kde se s…

Wednesday, Apr 1

23

Odklad splátek bude snadnější a na delší dobu, schválila vláda

www.penize.cz

Banky i nebankovní společnosti mají vyhovět prakticky každému, kdo o to požádá. Úroky ale můžou počítat i během odkladu.

21

Hotovo. Moneta převzala Wüstenrot, přejmenuje ho

www.penize.cz

Zvykněte si: Moneta stavební spořitelna a Moneta hypoteční banka.

15

Pomoc pro dlužníky: Marné exekuce skončí, oddlužení bude snazší

www.penize.cz

Vládní plán má rychle pomoct lidem, kteří v přicházející krizi patří k nejohroženějším.

12

Přední ekonomové chtějí pomoct vládě, zakládají KoroNERV-20

www.penize.cz

Mezi iniciátory projektu patří Danuše Nerudová, Petr Stuchlík, Mojmír Hampl, Tomáš Sedláček nebo Mariana Čapková.

10

Ošetřovné pro OSVČ. Známe podrobnosti, formulář už funguje

www.penize.cz

Šanci mají jenom lidé, pro které je podnikání hlavní činností. Kdo s ním v březnu musel skončit, zpětně už nic nedostane.

03

Od conquistadorů po nacisty. Němci v Jižní Americe

Finmag.cz

Němci a Latinská Amerika? Drtivá většina Čechů – a dost možná i řada evropských Němců – si představí někdejšího nacistického zločince, který si daleko za oceánem v poklidu užívá stáří. Historie německého živlu na jihoamerickém kontinentu…

02

Operátora už změníte snadněji. Musí vrátit i kredit

www.penize.cz

Od dubna platí nové podmínky. Levněji, snadněji a rychleji opustíte nejenom mobilního operátora, ale třeba i poskytovatele internetu nebo kabelové televize.