English

Finmag.cz

Today News

11

Spojení Monety a Air Bank: Začíná druhý pokus

www.penize.cz

Trojice největších bank v Česku může dostat silného konkurenta. Do hry se vrací spojení Monety a Air Bank, čímž by vznikla třetí největší banka s více než dvěma miliony klientů.

01

I soudy se řídí nepsanými zákony, ukazuje vědec

Finmag.cz

Kromě psaných pravidel se i soudnictví řídí řadou pravidel nepsaných. Nemusí to nutně být problém, odkazuje David Kosař, který zkoumá fungování soudů v různých evropských zemích, třeba na Anglii. Jinde to ale potenciálně přináší korupci a…

Friday, Jan 22

12

Nová banka od Partners chystá spoření, půjčky i hypotéky

www.penize.cz

Finanční skupina Partners podala koncem loňského roku žádost o bankovní licenci České národní bance. Se startem banky skupina předběžně počítá přibližně ve druhém čtvrtletí roku 2022.

02

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

Finmag.cz

Budou to za pár dní tři roky, co Elon Musk poslal do vesmíru červenou Teslu Roadster. Cena akcií jeho firmy míří za ní. Ke hvězdám. Může to vydržet, nebo přijde vyrovnání k nějaké rozumnější úrovni, anebo tvrdý pád na zem a výbuch? Ví bůh.…

Thursday, Jan 21

17

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

www.penize.cz

Air Bank od 1. dubna sníží úrok na spořicím účtu o 0,2 procentního bodu. Základní úrok zůstane na 0,1 %, bonusová sazba klesne z 0,6 na 0,4 %.

10

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

www.penize.cz

S akciemi společnosti SAB Finance Radomíra Lapčíka se na pražské burze začne obchodovat 28. ledna. Obchodování bude zahájeno na ceně 10 560 Kč. Za tuto cenu jsou akcie nabízeny v rámci veřejné nabídky, která probíhá od začátku ledna.

Spořitelna na jeden den vypne George

www.penize.cz

Česká spořitelna chystá na sobotu 23. ledna větší odstávku internetového a mobilního bankovnictví. Případnou změnu limitů ke kartám pro sobotní platby, stejně jako třeba zadání spěchajících transakcí, by tak lidé měli vyřídit ještě v pátek.

07

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak roste nezabavitelná částka

www.penize.cz

Částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi ze mzdy, je od letošního ledna vyšší. Jde o důsledek zvýšení nákladů na bydlení a daňových změn.

06

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

Finmag.cz

Během koronavirové krize to mohlo zapadnout, ale loni „zbankrotovalo“ hned pět zemí. Další státy balancují na hraně. Pro srovnání: během poslední finanční recese se to stalo jen u tří zemí.

Wednesday, Jan 20

16

Řetězce dostanou kvóty na české potraviny, rozhodli poslanci

www.penize.cz

Sněmovna schválila návrh poslanců SPD, aby tuzemské obchodní řetězce musely od příštího roku prodávat určitý minimální podíl potravin vyprodukovaných v Česku. Návrh teď míří do Senátu.

10

Milionáři z TikToku. Jak se v pandemii vydělává na prodeji šuntu z Číny

Finmag.cz

Je mi patnáct a během karantény jsem si vydělal padesát tisíc dolarů, tvrdí britský teenager v krátkém videu. Zkusit si to můžete taky. Nejdřív ale zaplaťte.

06

Z práce na dohodu vám zůstane víc. DPČ a DPP 2021

www.penize.cz

Daně, odvody a limity při práci na dohodu v roce 2021. Jaké podmínky platí pro DPP a DPČ? A co se letos mění? Tady je kalkulačka a přehled.

02

Hypotéky dál zlevnily. Níž už to nepůjde, čekají experti

www.penize.cz

Banky loni sjednaly rekordní objem hypotečních úvěrů. Vedle rostoucích cen nemovitostí k tomu pomohly i klesající úroky. Letos hypotéky mírně zdraží, čekají lidé z oboru.

Tuesday, Jan 19

21

Chráněný účet prošel. Nezabavitelné už opravdu nepůjde zabavit

www.penize.cz

Poslanci definitivně schválili novinku, která má lidem v exekuci skutečně ochránit nezabavitelné minimum ze mzdy nebo třeba z důchodu.

15

Creditas: Soutěž o 60 tisíc podpoří nové bankovnictví

www.penize.cz

Banka Creditas spustila soutěž o 60 tisíc korun. Cílem je podpořit nové internetové a mobilní bankovnictví, které funguje od loňského srpna jako zatím dobrovolná alternativa ke starší verzi.

13

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

www.penize.cz

Komerční banka nabízí spořicí účet, na němž do konce roku 2021 garantuje úrokovou sazbu 3 % ročně. Má to ale dvě podmínky. Mít v KB běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: nově s KB investovat do vybraných podílových fondů.

12

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

www.penize.cz

Z českého finančního trhu mizí značka Axa. Všechny pobočky společností, které loni koupila Uniqa, už mají nové logo, tedy Uniqa místo Axa.

06

Nemocenská 2021. Spočítejte si, kolik teď dostanete

www.penize.cz

Kolik dělá náhrada mzdy a nemocenské dávky? Máme kalkulačku i aktuální přehled pravidel. Pro zaměstnance i podnikatele.

01

Když se skáče po mrtvole. Střídání v Bílém domě provází pachuť pomsty

Finmag.cz

Říká se, že vítězům sluší velkorysost. Platí ale i to, že vítěz, který bere všechno, potřebuje zničit své minulé soupeře. Lepší je ho zašlapat do země, dokud je slabý. Dokazuje to i aktuální předávání moci v USA.

Monday, Jan 18

19

Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

www.penize.cz

Od úterý 19. ledna mohou otevřít papírnictví a prodejny s dětským oblečením. Stejný sortiment mohou začít prodávat i supermarkety. O výjimce rozšiřující seznam takzvaného základního sortimentu, který se smí prodávat i v pátem stupni…

14

Mall Pay vyrostl na dvojnásobek, nabídne investice

www.penize.cz

Fintechová společnost Mall Pay, která se zaměřuje na odložené platby, v roce 2020 vyrostla na zhruba dvojnásobek a zprostředkovala platby v řádu stovek milionů korun. Oznámil to její výkonný ředitel Adam Kolesa.

13

Air Bank prodlužuje kontokorent bez úroku

www.penize.cz

Air Bank prodlužuje možnost čerpání kontokorentu bez úroku. Nabídka se týká všech kontokorentů nově sjednaných do konce letošního února. Mohou ji využít jak zcela noví, tak dosavadní klienti.

12

Electro World posílí, kupuje síť K+B Elektro

www.penize.cz

Pobočky K+B Elektro, které dosud patří do prodejního uskupení Expert ČR, se začlení do prodejní sítě Electro World. Vyplývá to z dohody německé společnosti Kappenberger + Braun a slovenské Nay.

06

Stravenkový paušál startuje. Takhle zvýší výplatu

www.penize.cz

Jak si může přilepšit zaměstnanec s průměrnou mzdou, který doteď neměl žádné benefity, když mu firma nabídne stravenkový paušál? A jak se projeví případný přechod ze stravenek na paušál? Porovnání uvnitř.

Equa loni získala přes 50 tisíc nových klientů

www.penize.cz

Equa bank loni zvýšila počet klientů o 13 procent na 477 tisíc. Její bilanční suma stoupla o 15 procent na 73 miliard korun. Konsolidovaný čistý zisk za rok 2020 klesl meziročně o 55 procent na 182 milionů korun – především kvůli dopadu…

02

Očkujeme s Babišem

Finmag.cz

Lidi neblázněte, všechno funguje skvěle. A jestli ne, můžete za to vy.

01

Jak se připravit na SARS-COV-3

Finmag.cz

Dobrá zpráva: nebude to stát moc. Dále: moderní pedagogika v praxi a roboti ve válce.

Sunday, Jan 17

11

Nejste online, připlatíte si. Diskriminace seniorů?

www.penize.cz

Zapomeňte radši na tragikomický plán vlády, že se lidé starší 80 let mají registrovat k očkování hlavně přes internet a dva PINy. V jiných případech už úřady a firmy dokázaly připravit plno řešení, která skutečně fungují. Digitalizace…

Saturday, Jan 16

01

Lapeni v síti. Vztahy už dneska můžete prožít online

Finmag.cz

Ze seznamovacích aplikací se stávají místa, kde můžete vztah nejenom najít a začít, ale i celý prožít. Zajímavý společenský trend popsal Matouš Hrdina v loňském letním Finmagu. Odemykáme.

Friday, Jan 15

15

Podpora za zavřené provozovny: Příjem žádostí startuje

www.penize.cz

Podnikatelé se zavřenými provozovnami budou moci od pondělí žádat o peníze z nového dotačního programu nazvaného Covid Gastro - Uzavřené provozovny.