English

Finmag.cz

Today News

06

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

www.penize.cz

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.

01

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

www.penize.cz

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta, marketingový ředitel brokerské společnosti XTB. Firma…

Tuesday, Nov 28

15

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

www.penize.cz

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

06

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

www.penize.cz

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Monday, Nov 27

16

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

www.penize.cz

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie Brunclíková.

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

www.penize.cz

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu, oznámila dnes správkyně.

15

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

www.penize.cz

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního Black Friday.

06

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

www.penize.cz

Zaměstnavatelé budou muset zvědavým pracovníkům sdělit, kolik si vydělá jejich kolega na stejné pozici. Výši mezd budou muset hlásit uchazečům už při náboru. Skončí také doložky o mlčenlivosti. Co dalšího nařizuje evropská směrnice?

01

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

www.penize.cz

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro některé zaměstnance jde ovšem o riziko, umělá inteligence…

Saturday, Nov 25

08

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

www.penize.cz

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli kryptoplatbám. Je tu další Týden v kryptu.

Friday, Nov 24

13

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

www.penize.cz

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

06

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

www.penize.cz

Nový rozsudek v kauze starších smluv kapitálového životního pojištění je výjimečný tvrdou kritikou pojišťovny kvůli tomu, že dál těží z protiprávního stavu. Model „strhávám dle své libovůle spotřebiteli neznámé vysoké částky, udržuji…

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

www.penize.cz

Důchodová reforma prolomí dosavadní strop, věk odchodu do penze se tak zvýší. Spočítejte si, jestli a jak se chystané změny dotknou právě vás.

01

Business intelligence je nemilosrdná, pravdu nepřikrášluje

www.penize.cz

O horkém trendu, nástrojích business intelligence (BI), v současné době slyšíme doslova ze všech stran. Pokud už je střední či větší firma nepoužívá, minimálně se o ně živě zajímá. Proč?

Thursday, Nov 23

12

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

www.penize.cz

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

10

Půjčí vám 50 tisíc, za rok chtějí 180. Žebříček radí, na koho si dát pozor

www.penize.cz

Kolik zaplatíte, když si na rok půjčíte 50 tisíc korun? To zjišťoval Index odpovědného úvěrování od neziskové organizace Člověk v tísni. Porovnal třicet nabídek od bank i nebankovních společností Jen polovina je přijatelná.

07

Čerpání rodičovského příspěvku se zkrátí, školky nejsou. Pomoct má dotace

www.penize.cz

Jak řešit zoufalý nedostatek míst ve školkách? Ministr Marian Jurečka nabízí stoprocentní dotaci obcím na vznik nových dětských skupin. Plánuje také sousedské dětské skupiny a motivovat chce i zaměstnavatele.

02

Nehod elektrokoloběžek přibývá. Majitelé je budou muset pojistit

www.penize.cz

Kooperativa přináší první výsledky od uživatelů mobilní aplikace, která zaznamenává, jak se při řízení chovají a jaký to má dopad na cenu jejich pojištění. S Alešem Zethnerem, ředitelem úseku pojištění vozidel, jsme probrali také blížící…

Wednesday, Nov 22

14

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

www.penize.cz

Rodiče, kteří se musí postarat o děti kvůli stávce učitelů v pondělí 27. listopadu, nemají nárok na ošetřovné od státu. Vyplývá to z výkladu zákona, který zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ta má výplatu ošetřovného z…

13

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

www.penize.cz

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

06

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

www.penize.cz

Nezaměstnaní získají podporu hned za první měsíc, i když dostali odstupné – dosud museli až několik měsíců čekat. Novela od ledna zároveň zpřísní opakované čerpání podpory; cílem je ušetřit a posvítit si na spekulanty.

Tuesday, Nov 21

16

Čekáte dlouho ve frontě u pokladny? Druhý řetězec nabízí slevu

www.penize.cz

Pokud čekáte ve frontě více než pět minut a nejsou otevřené všechny pokladny, požádejte na pokladně před zaplacením o slevu 50 korun na váš nákup. Takovou nabídku včera odstartoval řetězec Lidl. Akce zatím není časově omezená – má platit…

06

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

www.penize.cz

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.

01

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

www.penize.cz

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala. Malé a střední obchody rostou, částečně i na úkor těch…

Monday, Nov 20

15

Digitální zdravotní záznamy: zlepšení péče, méně chyb a úspora nákladů

www.penize.cz

Digitalizace zdravotních záznamů a jejich standardizované sdílení otevře dveře celé řadě inovací zdravotního systému. Může napomoci zlepšení celkové péče o pacienty, poklesu míry chybovosti a v neposlední řadě také snížení administrativní…

07

Licenci na crowdfunding získaly jen tři firmy. Další zůstaly v šedé zóně

www.penize.cz

Regulace úvěrového či investičního crowdfundingu odstartovala. Licenci získal jen malý zlomek všech platforem, které ho nabízejí. Ostatním provozovatelům může hrozit pokuta v řádech desítek, nebo dokonce stovek milionů korun.

06

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

www.penize.cz

Řada úsporných opatření, kterými chce vláda snížit rostoucí deficit státního rozpočtu, vychází z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jejím členem je i ekonom Petr Janský. Co říká na definitivní podobu novinek, které se dotknou…

01

Penzijko nestačí, tlak státu na investování je správný

www.penize.cz

„Je dobře, že se do důchodového systému dostává složka, která lidi naučí vzít budoucnost do svých rukou a nespoléhat tolik na stát,“ říká Radim Krejčí, zakladatel platformy Portu. A vítá zavedení dlouhodobého investičního produktu.

Sunday, Nov 19

08

Co víte o sbírání peněz, známek, obrazů? Nasbírejte body v kvízu

www.penize.cz

Asi nepřekvapí, že sběratelský kvíz na Peníze.cz se bude zabývat hlavně penězi. Ale dobře víme, že lidé sbírají ledacos.

Saturday, Nov 18

Dva roky bitcoinu v Salvadoru a hack za 3,5 miliardy. Týden v kryptu

www.penize.cz

Nový rekord v počtu bitcoinových adres, hack burzy Poloniex, Commerzbank má jako první licenci na krypto služby, BlackRock bude mít ETF v lednu, experiment v Salvadoru vyšel. Co přinesl Týden v kryptu?