English

sciencemag.cz

Today News

08

Downův syndrom umožní lepší porozumění Alzheimerově poruše

sciencemag.cz

V mozku lidí s Downovým syndromem se vyvíjejí podobné proteinové shluky/plaky jako u Alzheimerovy choroby a často se u nich po čtyřicítce nebo padesátce projevují příznaky neurodegenerativního onemocnění. Nová studie vědců z Kalifornské…

Sunday, Mar 26

14

Hledání mimozemského života v prachu na Zemi

sciencemag.cz

Po obrovských srážkách, jako jsou například dopady asteroidů, může být určité množství materiálu ze zasaženého světa vyvrženo do vesmíru. Takový materiál může cestovat na obrovské vzdálenosti a po extrémně dlouhou dobu. Teoreticky by mohl…

13

Týden na ITBiz: Google zpřístupnil chatbota Bard, chce konkurovat Microsoftu

sciencemag.cz

Nezůstávejte doma a jděte do práce! AI číhá! Jak z ChatGPT udělat pomocníka kyberbezpečnostních týmů. Bitcoin stoupl na devítiměsíční maximum. Kyberbezpečnost v roce 2023 (Sophos) Obránci i útočníci se spoléhají na služby, shrnuje Patrick…

08

25 let od první hluboké mozkové stimulace

sciencemag.cz

Letos je to přesně 25 let, co se uskutečnil v pražské Nemocnici Na Homolce první zákrok s využitím hluboké mozkové stimulace u pacienta s Parkinsonovou chorobou. Jednalo se o společnou práci centra, které tvoří Neurologická klinika 1.…

Saturday, Mar 25

11

Matematici objevili neperiodické dláždění roviny jedinou dlaždicí

sciencemag.cz

Některými mnohoúhelníky lze rovinu vyskládat beze zbytku, jinými ne. Stejně tak můžeme zkoušet rovinu pokrýt kombinací útvarů různých. Zajímavé to začne být v případě dláždění tzv. neperiodických. V populární literatuře se toto téma těší…

08

Záhadná dráha komety `Oumuamua prý žádnou záhadnou není

sciencemag.cz

Je i jednodušší vysvětlení než vodíkový ledovec. Vodík může účinkem záření vznikat i z ledu a uvolňovat se z něj už při nepatrném zahřátí. Tím pak ovlivňuje i dráhu tělesa. Kometa `Oumuamua vzbudila v roce 2017 právem velkou pozornost.…

Friday, Mar 24

17

Asteroid 2023 DZ2 proletí o víkendu kolem Země

sciencemag.cz

Kolem Země prolétá asteroid 2023 DZ2. Nejblíže proletí zítra ve 20:51 SEČ na vzdálenost zhruba 174 640 km kilometrů (polovina vzdálenosti Země a Měsíce). Průměr asteroidu činí asi 54 metrů (tento údaj se liší v různých zdrojích podle…

Fyzici objevili dosud neznámé efekty u kvantových detektorů světla

sciencemag.cz

Citlivé detektory světla se chovají jinak, než si vědci dosud mysleli. Zjistili to fyzici Josef Hloušek, Ivo Straka a Miroslav Ježek z katedry optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP), kteří při výzkumu…

08

Hra Bridg-It a důkaz sporem

sciencemag.cz

Tuto neobvyklou hru vynalezl David Gal, profesor matematiky na Brownově univerzitě; prodává se pod obchodním jménem Bridg-It (Přejdi). Lze ji hrát na deskách různých rozměrů. Dále popsaná verze se snadno hraje na papíru s tužkami dvou…

Thursday, Mar 23

Kolem černých děr se má nacházet hodně temné hmoty

sciencemag.cz

Pokud přijmeme verzi fyziky/kosmologie s temnou hmotou, pak se jí, alespoň podle výsledků nové studie, má hodně nacházet kolem černých děr. Výzkumníci z The Education University of Hong Kong se zaměřili na dvě blízké černé díry (A0620-00 a…

07

Ve vzorcích z asteroidu Ryugu nakonec našli i uracil

sciencemag.cz

Další analýza vzorků z asteroidu Ryugu, které odebrala sonda Hayabusa2 Japonské vesmírné agentury, zjistila vedle aminokyselin i nukleové báze, konkrétně uracil. Ve stejných vzorcích byla objevena také kyselina nikotinová (vitamin B3,…

Wednesday, Mar 22

08

Vedle deuteronu mohou existovat i další stabilní dibaryony

sciencemag.cz

Dibaryony jsou subatomární částice složené ze dvou baryonů. Jejich vznik prostřednictvím interakcí baryon-baryon hrál zásadní roli v nukleosyntéze po velkém třesku, dnes se uplatňuje v jaderných reakcích včetně reakcí ve hvězdách. Studium…

U rovníku Marsu se našly zbytky nedávného ledovce

sciencemag.cz

Vědci zveřejnili údajně průlomovou informaci o objevu pozůstatků ledovce v blízkosti rovníku Marsu. Příslušné místo se nachází ve východní části Noctis Labyrinthus na 7° 33′ j. š. a 93° 14′ z. d., Objev naznačuje přítomnost povrchového…

Tuesday, Mar 21

16

Následky srážky sondy DART s planetkou Dimorphos: První výsledky pozorování teleskopy ESO

sciencemag.cz

Dva astronomické týmy sledovaly pomocí dalekohledu ESO/VLT následky srážky kosmické sondy DART s menší složkou binárního asteroidu Didymos-Dimorphos. Cílený střet je považován za první test ‚planetární obrany‘ před potenciálně nebezpečnými…

15

Co s obrovským množstvím nevyužitých dat z výzkumů?

sciencemag.cz

Výzkumy v genetice, biomedicíně, archeologii nebo ekologii za sebou zanechávají obrovské množství dat, jejichž zpětné využití je však problematické. Tato cenná data není možné jen tak nechat ležet, protože například u medicíny bychom tím…

Tvary aerosólových častíc výrazne ovplyvňujú svetelný smog

sciencemag.cz

Výskumníci zo Slovenskej akadémie vied vo svojej novej štúdii ukázali, že tvary aerosólových častíc v ovzduší výrazne ovplyvňujú svetelné znečistenie. Získané výsledky uplatnili pri vývoji nového a presnejšieho modelu určeného na…

08

Podle mozku dokázali poznat, kterou řečí člověk mluví

sciencemag.cz

Pomocí magnetické rezonanční tomografie vědci nahlédli do mozku rodilých mluvčích němčiny a arabštiny a objevili rozdíly v pospojování různých oblastí odpovídajících za zpracování i produkci jazyka. Výzkumníci z Ústavu Maxe Plancka pro…

Monday, Mar 20

22

V Japonsku objevili nový druh orchideje, vypadá jako sklo

sciencemag.cz

Je velmi vzácné, aby v Japonsku byla objevena nová rostlina. Země je hustě osídlena, flóra důkladně prozkoumána a zdokumentována. Suetsugu Kendži a jeho spolupracovníci ale nedávno přesto našli nový podivuhodný druh orchideje, jejíž růžové…

12

Výzkum mezidruhových kříženců pomůže ve šlechtění odolnějších plodin

sciencemag.cz

Jeden z rodičovských genomů je stabilnější a druhý je naopak náchylnější k různým eliminacím. Olomoučtí odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR zjistili, proč u některých kříženců trav začne časem dominovat genom jednoho z rodičů.…

08

Jak by vypadala noční obloha, kdybychom viděli záření gama

sciencemag.cz

Nová animace NASA ukazuje noční oblohu v gama oblasti spektra. Data byla získána mezi únorem 2022 a únorem 2023, jak je zaznamenala observatoř (družice) Fermi Gamma-ray Space Telescope, respektive na ní umístěný detektor gama záření LAT (…

V eneolitu vzrostl význam mléčných výrobků, i přes laktózovou intoleranci

sciencemag.cz

Mléčné výrobky se v Evropě konzumují od neolitu, jejich využití bylo součástí příslušného „kulturního balíčku“ prvních zemědělců. V samotném neolitu nicméně příliš podstatnou část stravy zřejmě netvořily. Nové analýzy zbytků na keramice z…

Sunday, Mar 19

15

Týden na ITBiz: Experimentovat s umělou inteligencí je pro byznys riziko

sciencemag.cz

Programování s pomocí umělé inteligence a open source licence. Výdaje na systémy umělé inteligence dosáhnou letos 154 miliard dolarů. Experimentovat s umělou inteligencí je pro byznys riziko Když Google zkušebně začlenil do svého…

09

NASA zahájila stavbu roveru VIPER

sciencemag.cz

Ve Spojených státech začala stavba prvního amerického robotického lunárního roveru. „Jsem nadšen a velice hrdý na čas a úsilí našeho týmu, který nás sem dostal,“ říká David Petri, vedoucí integrace a testů roveru VIPER (Volatiles…

Friday, Mar 17

18

Spánková apnoe zvyšuje riziko demence

sciencemag.cz

Obstrukční spánková apnoe podle nových experimentů může přispět ke vzniku demence, a to i bez mrtvice, infarktu nebo podobného jednorázového incidentu. Vědci z Queenslandské univerzity zjistili, že apnoe alespoň u myší zvyšuje riziko…

08

Z dějin počítání: časté byly i dvacítkové soustavy

sciencemag.cz

Na Nové Guineji se počítání částí těla dostane klidně až k cifře 74. Za počin dávného matematického génia bývá označována asi 18 tisíc let stará kost z Išanga. Bez počítání se neobejdeme. Podle zoologů i některé zvířecí druhy (jako veverky…

Nová technika umožňuje odhadnout, kolik vody se vejde do nitra exoplanety

sciencemag.cz

Voda na exoplanetách může být nejen v podobě oceánu na povrchu nebo pod ledovou krustou. Většina vody může být navázána v horninách různě hluboko v nitru planety. Vědci z univerzity v Cambridge nyní vyvinuli model, který dokáže předpovědět…

Thursday, Mar 16

17

Kvalita spánku úzce souvisí s kvalitou života

sciencemag.cz

Na rozdíl od délky spánku a „sociálního jetlagu“ souvisí kvalita spánkus kvalitou života jednotlivců, tvrdí nová studie sociologů Michaely Kudrnáčové a Aleše Kudrnáče zeSociologického ústavu AV ČR. Ti ve svém výzkumu, realizovaném v rámci…

08

Třikrát grafen: Supravodivost i bez magického úhlu

sciencemag.cz

Kvantové geometrie, supravodivost vs. rychlost elektronů. Elektrony jako kapalina nebo jako plyn. Magický úhel a selenid wolframičitý. Supravodivost vs. rychlost elektronů Vědci zkoumali, jak je vůbec možné, že dvouvrstva grafenu s…

7 důvodů, proč studovat na VŠCHT Praha

sciencemag.cz

Rozhodujete se, na kterou vysokou školu se přihlásit? Přečtěte si, v čem je VŠCHT Praha speciální. Čeká vás nelehké rozhodnutí, kterou univerzitu si od září zvolíte za svou Alma mater. Níže shrnujeme výhody studia na VŠCHT Praha tak, jak…

Wednesday, Mar 15

12

Pacientům se zhoubným mnohočetným myelomem pomáhají nové terapie

sciencemag.cz

Mnohočetný myelom – hematoonkologické onemocnění, které postihuje plazmatické buňky, jež jsou v těle zodpovědné za tvorbu protilátek. Ačkoli tuto nemoc mnoho lidí nezná, jde o druhou nejčastější rakovinu krvetvorby v naší zemi. Národní den…