English

sciencemag.cz

Wednesday, Jul 17

12

Kde se třese Mars? Nová studie poukazuje na jižní okraj oblasti Tharsis

sciencemag.cz

Americká mise InSight prokázala, že Mars je stále seismicky aktivní. Oblast Tharsis, největší sopečně-tektonická část planety, byla ovšem svou polohou mimo dosah seismometru SEIS. Případné otřesy vzniklé v této lokalitě by seismometr…

Kontaminace prostředí těžkými kovy ovlivňuje barvu ptačích vajec

sciencemag.cz

intenzita modrého zbarvení vajec je ve znečištěném prostředí opravdu nižší, nicméně intenzita krmení mláďat samci se mezi kontrolní a znečištěnou oblastí překvapivě nelišila. Mezinárodní tým vědců zkoumal ve Finsku vliv kontaminace…

08

LUCA měla žít už před 4,2 miliardami let a bojovala s viry

sciencemag.cz

LUCA je hypotetický poslední společný předek všech dnes žijících (buněčných) organismů. LUCA (last universal common ancestor) používala ve srovnání s dnešními organismy cca stejnou sadu aminokyselin, stejný genetický kód, tvorbu bílkovin…

Astronomové potvrdili nejbližší středně těžkou černou díru

sciencemag.cz

Rychle se pohybující hvězdy v hvězdokupě Omega Centauri poskytly přesvědčivý důkaz o existenci centrální černé díry v této hvězdokupě. S hmotností nejméně 8 200 Sluncí je dosud nejlepším kandidátem na třídu černých děr, jejíž existenci se…

Tuesday, Jul 16

12

Převýchova nádorových buněk: Jak naučit rakovinu slušnějšímu chování

sciencemag.cz

Dosavadní protinádorová léčba má za cíl zabít co nejvíce rakovinných buněk v těle. Bohužel to ne vždy funguje stoprocentně – najdou se nádorové buňky, které léčbu přežijí, stanou se vůči ní odolnými a tuto výhodu předají i svým „potomkům“.…

08

Nanočástice mají odhalit limity rozsahu kvantového světa

sciencemag.cz

Zákony kvantové fyziky řídí chování částic na miniaturních škálách, což vede k jevům, jako je kvantové provázání, které nelze vysvětlit klasickou fyzikou. V průběhu minulého století fyzikové úspěšně pozorovali kvantové jevy ve stále…

Monday, Jul 15

16

Osada prvních zemědělců ukazuje, jak žili lidé na českém území před 7 000 lety

sciencemag.cz

Experti stále diskutují o tom, zda neolitické dlouhé domy patro měly, či nikoli. Novou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR, Praha. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím…

Průlomové pozorování dělení lidských buněk

sciencemag.cz

Až donedávna se vědci domnívali, že aktinová vlákna jsou potřebná pouze pro závěrečný krok oddělení dceřiných buněk. Mezinárodní výzkumný tým stojí za průlomovým pozorováním buněk v průběhu jejich dělení. Skupina vědců pod vedením Libora…

V olomoucké kaluži objevili dva nové druhy sinic

sciencemag.cz

Dva nové druhy sinic objevili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v kaluži, která se po vydatném dešti vytvořila v jedné z ulic v Olomouci. Nové druhy vědci pojmenovali Laspinema palackyanum a Laspinema olomoucense.…

08

Ve Skandinávii nově příchozí původní obyvatele vybíjeli

sciencemag.cz

Otázka evropského neolitu se intenzivně řeší již několik desetiletí. Šlo spíše o migraci, nebo nový životní styl přejímali původní obyvatelé? Koho jsou tedy současní Evropané spíše potomky (samozřejmě odpověď nemusí být univerzální, v…

Nová organická molekula slibuje fosforescenci bez vzácných kovů

sciencemag.cz

Vědci z Osaka University a dalších institucí zjistili, že nová organická molekula thienyl diketon vykazuje vysoce účinnou fosforescenci. Fosforescence je cennou optickou funkcí, která se využívá v řadě aplikacích, např. v displejích OLED…

Sunday, Jul 14

11

Týden na ITBiz: Nová sodíková baterie se nabije za pár sekund

sciencemag.cz

Vláda přerušila projednávání nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Technologie baterií (seriál). Prusa Research začne vyrábět své 3D tiskárny v USA. Microsoft se kvůli regulátorům vzdává místa ve správní radě OpenAI Vláda přerušila…

08

Proč se v prekambriu ze Země stala sněhová koule

sciencemag.cz

Před počátkem kambria (i fauny ediakara) postihlo Zemi zřejmě několik obrovských zalednění. Nová studie australských geologů se konkrétně zaměřila na období před asi 700 miliony let. Země tehdy podle všeho zamrzla od pólů po rovník …

Saturday, Jul 13

Pod póly Marsu jezera asi nebudou

sciencemag.cz

Vědci z Cornellovy univerzity poskytli jednoduché a komplexní vysvětlení jasných radarových odrazů, které byly původně interpretovány jako kapalná voda pod ledovou čepičkou na jižním pólu Marsu. Nové simulace ukazují, že malé změny ve…

Friday, Jul 12

Úvod do ichnologie

sciencemag.cz

Slova s řecko-latinským základem, která označují předmět našeho zájmu, jsou ichnofosilie (zkamenělé stopy) a ichnologie (vědní obor zabývající se ichnofosiliemi). České ekvivalenty jsou bohužel banální. Všichni známe z přírody stopy…

Thursday, Jul 11

Vědci našli sloučeniny snižující obsah prionů

sciencemag.cz

Priony jsou abnormální, patogenní molekuly, přenosné a schopné vyvolat abnormální skládání specifických normálních proteinů buněk. Prionová onemocnění jsou souhrnným označením pro skupinu smrtelných a v současné době neléčitelných…

Wednesday, Jul 10

Astronomové objevili zajímavý, pravděpodobný ledový svět v obyvatelné zóně

sciencemag.cz

Data z Vesmírného dalekohledu Jamese Webba ukazují, že exoplaneta LHS 1140 b ležící v obyvatelné zóně pravděpodobně není minineptun, tedy planeta složená převážně z plynu a s hustou atmosférou bohatou na vodík. Planeta, která se nachází ve…

Tuesday, Jul 9

13

Družice GRBBeta míří do vesmíru

sciencemag.cz

Hlavním vědeckým experimentem je detektor gama záblesků. Signály z družice GRBBeta, kterou vynese na oběžnou dráhu raketa Ariane 6 Evropské vesmírné agentury, budou bedlivě sledovat také astrofyzici z Masarykovy univerzity. Ti se významně…

Genom prvoků malárie rodu Plasmodium lze získat z historických lidských ostatků

sciencemag.cz

Na studii „Ancient Plasmodium genomes shed light on the history of human malaria“ se kromě desítek badatelů z mnoha zemí podílel také tým z Ústavu pro klasickou archeologii FF UK. Článek popisuje šíření malárie v historických populacích…

10

Astrofotografie měsíce: Oblouk polární záře

sciencemag.cz

Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního pólu“. Ne každý ji však viděl na vlastní oči. Je totiž poněkud nevypočitatelná, zejména tedy v našich zeměpisných šířkách. Ještě…

08

Temná hmota: Studie upřednostňuje model SIDM před CDM

sciencemag.cz

Nevíme-li, jestli temná hmota vůbec existuje, tím méně si můžeme být jisti její podobou. Převažujícím modelem temné hmoty je dnes CDM (Cold Dark Matter), kdy částice temné hmoty reagují samy se sebou (i s běžnou baryonovou hmotou) pouze…

Monday, Jul 8

12

Kvantový simulátor na superpočítači Karolina

sciencemag.cz

IT4Innovations představuje novinku v oblasti kvantových výpočtů na superpočítačích Karolina a Barbora: kvantový simulátor CUDA Quantum. Tento nástroj zjednodušuje vývoj hybridních aplikací a významně zvyšuje produktivitu a škálovatelnost…

Ázijský tigrovaný komár si vytvoril v Bratislave lokálnu populáciu

sciencemag.cz

Invázny ázijský tigrovaný komár, ktorý bol zaznamenaný v roku 2023 v bratislavskej mestskej časti Ružinov, dokázal podľa prvých výsledkov monitoringu v tejto lokalite prezimovať, usídlil sa tu a tvorí lokálnu populáciu. O výskyte komára…

11

Týden na ITBiz: Baterie lithium-kov by mohl vylepšit křemík

sciencemag.cz

Vydavatelům se nelíbí odmítnutí modelu „souhlas nebo zaplať“ ze strany EU. Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu, stojí za tím AI. 76 % firem zlepšilo svou kybernetickou ochranu, aby se kvalifikovalo pro kybernetické…

08

Obyvatelnost oceánů na měsících velkých planet se dá možná zjistit už z ledu

sciencemag.cz

Astrobiologové přišli na nový způsob, jak určit teplotu oceánů na základě tloušťky jejich ledových skořápek. Metoda by měla být využitelná pro řadu ledových světů bez toho, abychom se k oceánu museli přímo fyzicky provrtat. Dostupná data…

Částici stop v CERNu nenašli, supersymetrii opět nepotvrdili

sciencemag.cz

Podle supersymetrie (SUSY) má mít každý fermion (ve smyslu základní částice) svoji supersymetrickou částici v podobě bosonu – a naopak. Superpartnerem kvarku top (nejtěžšího kvarku Standardního modelu) by pak byla částice skvark top –…

Sunday, Jul 7

Deorbitaci ISS obstará firma SpaceX

sciencemag.cz

Agentura NASA podporuje pokračování vědeckého, vzdělávacího a technologického rozvoje na nízké oběžné dráze Země, který je jednak přínosem pro lidstvo, ale také podporuje průzkum hlubokého vesmíru – třeba pro mise na Měsíc a Mars. Jelikož…

Saturday, Jul 6

Daleko od Slunce našli ledy CO2 a CO

sciencemag.cz

Led z oxidu uhličitého a oxidu uhelnatého se poprvé podařilo pozorovat na transneptunických tělesech (TNO) ve vzdálených oblastech Sluneční soustavy. Vědci z University of Central Florida a dalších institucí získali své výsledky pomocí…

Friday, Jul 5

Božské vlastnosti čísel

sciencemag.cz

Historik Lukianos vypráví, že Pythagoras tuto vlastnost přirozených čísel propojil s pythagorejskou úctou k číslům. Jednoho dne řekl členovi své sekty, ať počítá. Muž začal: 1, 2, 3, … Když došel ke 4, Pythagoras ho zarazil a řekl mu:…

Thursday, Jul 4

11

Virus klíšťové encefalitidy musí dozrát, aby byl infekční

sciencemag.cz

Klíšťová encefalitida je závažné neurologické onemocnění způsobené virem klíšťové encefalitidy. Mezinárodní tým vědců pod vedením Pavla Plevky z CEITEC Masarykovy univerzity (MUNI) a Sarah Butcher z University of Helsinki se ve svém…