English

News at seznamzpravy.cz

Today News

11

Peru vyhlásilo kvůli horečce dengue na většině území zdravotnickou nouzi

www.seznamzpravy.cz

Horké a vlhké počasí v Peru vytvořilo perfektní podmínky pro rychlejší reprodukci komárů, kteří jsou hlavními přenašeči horečky dengue. Jihoamerická země kvůli viru vyhlásila zdravotnickou nouzi na většině území.

10

Všechny nás to překvapilo, říká Černochová k výrokům Řehky o odvodech

Seznam Zprávy

Premiér Petr Fiala se dohodl se státníky na setkání v Paříži, že 15 západních zemí se přidá k novému českému plánu pomoci Ukrajině - co nejdříve dodat 800 tisíc kusů munice. Jak velký význam by dodávka měla pro další vývoj války?

My máme seznam, ostatní si z něj mohou vybrat, říká o munici pro Ukrajinu Pojar

Seznam Zprávy

Klíčový poradce premiéra Petra Fialy popisuje, jak funguje česká iniciativa na dodávky střeliva ze zemí mimo EU. Ta má překlenout čas, než Evropa a Ukrajina zvládnou vyrábět dostatek vlastní munice.

09

Klíč k manželství pro všechny drží v ruce Andrej Babiš

Seznam Zprávy

Po úterním jednání hnutí ANO by mělo být jasněji, jaké jsou poměry sil ve Sněmovně před finálním hlasování o manželství pro všechny.

08

Polsko je zemí malých sedláků, přesto nás cenami drtí. Jak je to možné?

Seznam Zprávy

ANALÝZA. S deseti hektary se prý v Česku nedá farmařit. V Polsku to jde. Velké podniky mají zastropované dotace, malé zase úlevy. Zavedení stropů je tématem i v Česku.

07

Ústavní stížnost Feriho obětí stále čeká. Její soudce vydal za rok jediný nález

www.seznamzpravy.cz

Pět dívek čeká na rozhodnutí, zda budou jejich případy vráceny do kauzy Dominika Feriho. Jejich stížnost na vyřazení z trestního řízení stále nebyla vyřízena. Informaci přinesl server iRozhlas.

Toxický Visegrád. Osudová schůzka v Praze rozhodne, co s ním dál

Seznam Zprávy

Aktuální výroky slovenského premiéra Fica o Ukrajině odhalily hluboké příkopy mezi státy V4, za které může hlavně ruská invaze. Podle polského premiéra Tuska pražský summit ukáže, jestli má existence skupiny další smysl.

06

„Je to cynismus.“ Proč ANO otočilo v debatě o migračním paktu

Seznam Zprávy

Hnutí ANO chce ve středu ve Sněmovně projednat unijní migrační pakt. Proč? „Andrej Babiš si spočítal, že se blíží volby do Evropského parlamentu a že migrace je emočně nabité téma,“ říká analytik Viktor Daněk.

Mladí v Česku se mají nadprůměrně dobře

Seznam Zprávy

Podíl sociálně či materiálně deprivovaných mladých v Evropě po prudkém poklesu mírně roste. V Česku se oproti unijnímu průměru máme dobře.

Povinné odvody rozdělují Čechy. „Je mi z toho smutno,“ říká Foltýn

Seznam Zprávy

S povinnými armádními odvody souhlasí 43 procent Čechů. Vyplynulo to z průzkumu, který se v únoru uskutečnil na platformě Výzkumník Seznam. Naopak proti je 45 procent respondentů.

Monday, Feb 26

00

Podpora i od Macrona. Česko uspělo s plánem na nákup munice pro Ukrajinu

Seznam Zprávy

„Česká iniciativa bude mít velkou podporu, odhaduji to na 15 států,“ řekl Fiala o záměru nakupovat munici ze třetích zemí. K plánu se připojí například Francie nebo Nizozemsko.

22

TMBK: Takhle si to Putin „vysnil“. Další země úspěšně vstupuje do NATO

www.seznamzpravy.cz

Severoatlantická aliance vítá do svých řad dalšího člena, zatímco se v Kremlu pláče. Jaké to jen musí být rozpoutat krvavou válku a poté sledovat sílící nepřátele? Koláž TMBK pro Seznam Zprávy.

21

Liberty Ostrava podala nabídku na převzetí dodavatele energie Tameh

www.seznamzpravy.cz

Mluvčí Liberty Ostrava podle Reuters uvedl, že firma zaslala akcionářům Tamehu nabídku na převzetí.

19

Novým maďarským prezidentem je dosavadní šéf ústavního soudu

www.seznamzpravy.cz

Sulyoka do funkce navrhla vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána.

18

Trump se odvolává proti verdiktu, podle kterého musí zaplatit stamiliony dolarů

www.seznamzpravy.cz

Bývalý americký prezident Donald Trump se v pondělí odvolal proti rozhodnutí soudu, podle kterého by měl zaplatit přes 10 miliard korun. Podle soudce roky podváděl banky a pojišťovny zveličováním hodnoty svého majetku.

17

Průzkumník Tusk. Praze ale dává najevo, že s ní v první lize nepočítá

Seznam Zprávy

Donald Tusk míří poprvé od návratu do premiérské funkce do Prahy, v úterý se setká s premiérem Petrem Fialou. Česko je přitom od změny vlády na okraji polského zájmu, Varšava má totiž větší ambice.

Schváleno. Maďaři ustoupili, Švédsko může do NATO

Seznam Zprávy

Dvě století bylo Švédsko neutrální, ke vstupu do Severoatlantické aliance ho přiměla ruská agrese vůči Ukrajině.

Další obvinění ze sexuálního násilí na adresu Gérarda Depardieua

www.seznamzpravy.cz

Francouzský herec Gérard Depardieu byl obviněn již z druhého sexuálního napadení, ke kterému mělo dojít během natáčení filmu Les Volets Verts. Celkem jej ze sexualizovaného násilí obvinila již desítka žen.

16

Glosa: Osm měsíců pro rakouského exkancléře. V Česku by ho ani nestíhali

www.seznamzpravy.cz

V sedmadvaceti letech ministrem zahraničí, v jednatřiceti kancléřem, v sedmatřiceti definitivní politický důchod. Oslnivá kariéra Sebastiana Kurze nemusela skončit, kdyby se namísto Rakouska odehrávala v Česku.

Černochová: Zbrojařské firmy mají u bank nadále problém získat úvěr

www.seznamzpravy.cz

I přestože byl export českých zbraní předloni doposud nejvyšší, mají stále české firmy problém se zakládáním účtů nebo získáním úvěru především od zahraničních soukromých bank. Ministryně obrany Černochová o tom plánuje jednat.

14

Řecký program na odškodnění turistů na Rhodosu by se mohl týkat 900 Čechů

www.seznamzpravy.cz

Řecký ostrov Rhodos loni v létě zasáhly rozsáhlé lesní požáry, které si vynutily evakuaci části hotelů. Kompenzaci v podobě týdenního pobytu na ostrově zdarma by mohlo získat i více než 900 turistů z Česka.

Nemyslitelné, říká ředitelka k počtu přihlášek na šestileté gymnázium

Seznam Zprávy

Pro české střední školy vypuklo extrémně náročné období. Přes nový elektronický systém jim během února totiž dorazily stovky a mnohdy až tisíce přihlášek na přijímací zkoušky. Stihnou to? A jaké mají s e-přihláškami zkušenosti?

Video: Hořící pneumatiky a vodní děla. V Bruselu protestují farmáři

www.seznamzpravy.cz

Protesty zemědělců v Bruselu nepolevuji. Během pondělního dopoledne zaplnili centrum města. Požadují, aby Evropská unie přijala opatření v různých oblastech.

13

Rusko jedná s Čínou o poskytnutí půjčky v jüanech

www.seznamzpravy.cz

Rusko jedná s Čínou o možnosti získat půjčku v čínských jüanech, žádné rozhodnutí ale v této záležitosti prozatím nepadlo.

Předsedkyně výboru republikánů oznámila rezignaci. Trump už s ní nepočítal

www.seznamzpravy.cz

Republikánská strana je čím dál více pod taktovkou Donalda Trumpa. Bývalý prezident před dvěma týdny vydal nový seznam vedoucích představitelů, kteří budou stranu řídit. Předsedkyně národního výboru v reakci na to rezignovala.

12

Otec týraných chlapců pro ně chce milion korun od státu jako odškodné

Seznam Zprávy

František Š. žádá po Ministerstvu práce a sociálních věcí milion korun jako odškodnění pro své dva syny. Jejich matka je s druhem surově týrala, soud ji poslal do vězení. Otec přitom úřady léta upozorňoval, že matka děti bije.

11

Ministerstvo oznámilo jména nových velvyslanců při NATO a EU

www.seznamzpravy.cz

David Konecký a Vladimír Bärtl. Ministerstvo zahraničních věcí v tiskové zprávě oznámilo jména nových stálých představitelů při klíčových mezinárodních organizacích – Severoatlantické alianci a Evropské unii.

Palestinský premiér podal kvůli eskalaci situace na Západním břehu demisi

www.seznamzpravy.cz

Muhammad Ištajja stál v čele palestinské vlády od roku 2019. Rezignací vlády reagoval na zvyšující se eskalaci v regionu.

10

Se „sekerou“ 65 milionů. Českou ambasádu v Austrálii postavil sponzor zemanovců

Seznam Zprávy

Ministr Jan Lipavský (Piráti) je na cestě po Indo-Pacifiku. Navštíví i Austrálii. Tam má Česku rozestavěnou ambasádu. Stavba nové budovy vyšla nejméně na 210 milionů korun.

Zaměstnanci Liberty opět zůstávají doma. Nástup do práce se podeváté odkládá

www.seznamzpravy.cz

Liberty Ostrava už podeváté o týden odložila návrat zaměstnanců do práce, řekli odboráři. Huť se stále nedohodla s firmou Tameh Czech, je bez energií.