Od chvíle, kdy byl v roce 2007 objeven první rychlý rádiový záblesk (fast radio burst, FRB) se astronomové usilovně snaží odhalit jejich zdroj. Zatím se jim to však nedaří.
Na Slunci se otevřela díra dostatečně velká na to, aby se do ní vešlo dvacet Zemí. Jde o další známku toho, že naše hvězda vstupuje do nejdivočejšího období svého jedenáctiletého cyklu.
Zatímco průměrná délka lidského života se ve většině zemí již několik desetiletí prodlužuje, rekord v maximální délce života se nezvyšuje – ale to se možná brzy změní, konstatuje web New Scientist. Na základě nového způsobu analýzy záznamů…
Čína chce snížit množství produkovaného vesmírného odpadu. Proto pracuje na padákovém systému zvaném CASC, který umožní boosterům jejích raket bezpečně přistát na Zemi.
Přijdou takhle do baru harvardský profesor a vysoce postavený činitel Pentagonu a začnou mluvit o mateřské kosmické lodi mimozemského původu… ne, tohle není začátek nějakého vtipu, ale stručný nástin situace, která se dost možná skutečně…
Vow, australská společnost zabývající se laboratorním pěstováním masa, připravila specialitu: mamutí masové kuličky. Nejsou však určeny ke konzumaci – mají nás především přimět k přemýšlení o tom, co vlastně jíme a zda by nebylo lepší dát…
Čínští vědci, kteří zkoumají vzorky lunárního regolitu shromážděné v rámci mise Čchang-e 5, učinili vzrušující objev. Upozornil na to Wall Street Journal.
Pokud jste ve stresu ze znečištění ovzduší a častějších vln veder, můžete si na seznam přidat další znepokojivý dopad klimatických změn: masožravou bakterii Vibrio vulnificus, které se náramně dobře daří v oteplujících se vodách, informuje…
Solar Dynamics Observatory na Slunci zaznamenala obří „tornádo“. Astronomové ho sledovali od 14. března a to zhruba čtyři dny. Pak se rozptýlilo do oblaku magnetizovaného plynu.
Britský počítačový vědec Geoffrey Hinton je známý jako „duchovní otec umělé inteligence (AI)“. Byla to totiž právě jeho průkopnická práce o neuronových sítích, která svého času vytvořila základ pro dnešní modely strojového učení.
Jak jsme vás již informovali, harvardský fyzik Avi Loeb chce ze dna Pacifiku vyzvednut pozůstatky tělesa, které považuje za mimozemský artefakt. Nyní oznámil, že jeho expedice dostala zelenou.
V pondělí 27. března čeká na pozorovatele hvězdné oblohy zajímavá podívaná. Budou mít příležitost během jednoho večera spatřit pět planet (Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Uran), hvězdokupu a Měsíc. Téměř všechny objekty jsou přitom…
Microsoft uzavřel partnerství se společností CarbonCapture, která mu pomůže zachytávat a ukládat oxid uhličitý pod zem. Jedná se o další krok ve snaze o splnění závazku, podle kterého má být Microsoft do roku 2030 zcela bezemisní firmou.
Podle experimentu provedeného na Kalifornské univerzitě v Riverside by další planeta, pohybující se na oběžné dráze mezi Marsem a Jupiterem, byla schopna vytlačit Zemi ze sluneční soustavy a zničit tak na ní veškerý život. Astrofyzik…
V Británii se prodalo unikátní auto. Jmenuje se The Beast a v roce 1966 let jej začal stavět Paul Jameson. Použil podvozkové díly z Austinu a Jaguaru XJ12. Motor byl 12válcový Rolls-Royce Meteor o zdvihovém objemu 27 litrů. Znát jej můžete…
27. března | Nasaďte si své 3D brýle a pojďte se s námi na chvíli vznášet vedle planetky 101955 Bennu! Je velká asi jako mrakodrap Empire State Building a její drsný povrch je posetý balvany. Následující 3D anaglyf byl sestavený z obrázků,…
Vzduch v oknech s dvojitým zasklením by mohl nahradit průhledný materiál vyrobený z celulózových nanovláken a plynových kapes. Vědecká práce „Vysoce transparentní silanizované celulózové aerogely pro zvýšení energetické účinnosti…
Elon Musk se před několika lety rozhodl skoncovat s radarovými senzory ve vozidlech Tesla a to navzdory varováním a přáním svých inženýrů. Jeho motivací bylo dotyčné elektromobily zlevnit, nicméně vše nasvědčuje tomu, že nezvolil právě…
Osobní auta se v průběhu desetiletí hodně měnila, zejména pokud jde o jejich interiéry plné technologií. Výrobci se předhánějí v přidávání stále větších dotykových displejů, zatímco tradiční fyzická tlačítka a ovládací prvky nejspíš čeká…
Na některých měsících Uranových měsících by se mohly nalézat podpovrchové oceány. Plyne to z analýzy dat shromážděných před téměř čtyřiceti lety kosmickou sondou Voyager 2.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) pozoroval prachovou bouři probíhající na exoplanetě VHS 1256 b, která se nachází ve vzdálenosti asi 40 světelných let od Země.