Dva studenti se dívali na vlající vlajku. Jeden řekl: „Vlajka se hýbe.“ Druhý odpověděl: „Ne, hýbe se vítr, který s vlajkou pohybuje.“ Přišel jejich učitel a řekl: „Oba se mýlíte. Je to myšlenka, která se hýbe ve vaší hlavě.“
Jeden mudrc kdysi řekl: „Člověk musí získat jak vědomosti, tak moudrost.“ Na otázku, jaký je mezi nimi rozdíl, odpověděl: „Vědomosti se získávají čtením knih, moudrost se získává čtením knihy, kterou jsi ty sám.“
Přesvědčivá a správná rozhodnutí můžeme učinit tehdy, pokud získáme předem absolutní znalost jejich výsledku tak, že dokážeme pozorovat naši současnost jakoby z budoucnosti.
Pokud nás štěstí skutečně provází, neznamená to, že jsem šťastný jen já. Znamená to, že jsou šťastní ostatní a my na tom musíme neustále pracovat, a není to lehký úkol. Právě proto je to cesta ke smysluplnému a šťastnému životu.
Existuje alegorie o mudrci, který seděl u městské brány a kolem něj procházel muž. Muž se obrátil na mudrce a zeptal se ho: „Řekni mi, jací lidé žijí v tomto městě, dobří nebo špatní?"
Existuje jev, že když jsme v blízkosti člověka, na kterém nám záleží, náš dech a srdeční tep se mohou synchronizovat. Nebo lze zmírnit bolest blízkého člověka, který se necítí dobře tím, že ho držíme za ruku.
Cílem našeho života by měla být snaha objevit a pochopit jeho podstatu a přijmout, že podstatu života nám má odhalit samo žití: jaká je jeho podstata a k jakému cíli nás vede nebo tlačí.
Nad naší hmotnou podstatou existuje vyšší úroveň života, ve které se nachází naše duchovní forma existence. Abychom ji dosáhli, musíme se povznést nad naši sobeckou povahu. Pokud toho dosáhneme, poznáme skutečný život.
Existuje psychologický fenomén známý jako „syndrom odloženého života“. Jeho hlavní charakteristikou je, že nežijeme v přítomnosti, ale něčím budoucím. Stále se jakoby připravujeme na něco lepšího a významnějšího,
Na sociálních sítích jsem obdržel následující zprávu od Dimitrije, která vyjadřuje bolest nad tím, jak politici a propagandisté umí manipulovat společností, která jde za nimi jako na porážku:
Ví člověk opravdu, co chce? Nikdy to neví. Zeptejte se starších lidí a oni vám to řeknou: „Nestačili jsme si ani uvědomit, jak jsme život prožili a co jsme v něm vlastně dělali. Naráz někam proklouzl.“
Omar Chajjám, muž, který se hluboce ponořil do hledání smyslu života, dospěl k závěru, že vše, čeho si kdysi vážil a pro co žil, je zbytečné. Jeho poznání se odráží v celém jeho díle a poukazuje na marnost jeho snah.
V poslední době se hodně mluví o imigrační krizi v New Yorku. Stále více migrantů se zabydluje v ulicích Manhattanu, kde si v chladných zimních měsících staví stany a přespávají na chodnících.
Elon Musk, který je angažovaný v různých společnostech zabývajících se umělou inteligencí, varoval před jejími potenciálními nebezpečími, čímž rozproudil debatu o jejích rizicích a nutnosti regulace.
Mohlo by se zdát, že život by byl lepší, kdyby neexistovaly žádné neshody, protože pak by nebyly žádné války a konflikty. Pravda je ale ve skutečnosti jiná.
Efekt metronomu představuje pozoruhodnou paralelu ke složité tapiserii interakcí a propojení mezi lidmi. Poté, co se několik náhodných metronomů dá do pohybu, nakonec se synchronizují ve stejném rytmu.
Vědci z Rockefellerovy univerzity prováděli výzkum, jak se mravenci chovají při extrémně vysokých teplotách. Výsledky odhalily fascinující aspekt chování mravenců.
Američtí vědci vyvinuli lék, který lidem umožní jíst bez omezení a přitom zůstat štíhlý. Lék zrychlí metabolismus těla tak, aby rychle odbourával cukr a tuk.
My sami se nechceme příliš zabývat otázkami o smyslu života. Je to spíše touha přesahující naše tělesné touhy po jídle, sexu, rodině, penězích, cti, moci a znalostech, která se v nás stále naléhavěji probouzí.
„Miluj bližního svého jako sebe sama,“ je hlavní pravidlo Tóry. Musíme pochopit, že toto nejdůležitější „pravidlo Tóry“ je nejvyšším přírodním zákonem, který obemyká celý vesmír.
Lidé si myslí, že si stále mají s čím hrát – akcie, peníze, auta, víno a filmy… abych jmenoval alespoň některé. Tvrdí: „Proč se zabývat vzájemnou odpovědností, když máme dost hraček, se kterými si můžeme hrát?