Velkokapacitní dopravní a transportní letouny přestavují vrcholná díla lidské techniky a na letištích vždy budí zaslouženou pozornost. Výběr je omezen na stroje těžší než vzduch, dvousetmetrové vzducholodě jsou zvláštní kategorie.
Kanadsko-americká NHL je doslova posedlá stovkami, možná tisícovkami statistických údajů, z nichž mnohé pak najdou své místo v knize rekordů. A jeden takový, jehož držitelem je Jaromír Jágr, se právě začíná otřásat v základech.
Vlastně by jich mělo být správně pět, když však pomineme krátké působení Miloslava Šimka za katedrou, vyvstane většině z nás na mysl zejména jeho laskavý a hravý humor ve spojení s Jiřím Grossmannem.
Je to už pomalu rok, co náš nejlepší hokejista historie odehrál svůj poslední zápas, od té doby nejen jeho fanoušci marně čekají na návrat legendy, který se však zatím zdá být v nedohlednu.
Je obecně přijímaným tvrzením, že nejlepší hráč NHL osmdesátých let, a možná i celé historie vůbec, za celou svou kariéru nedostal jediný „strom“, tj. nestalo se, že by na kluzišti někoho přehlédl.
Zlatý hattrick (tři vítězství v radě) našich hokejistů na MS na přelomu století může při dnešním postavení českého hokeje v mezinárodní konkurenci působit tak trochu jako hudba z Marsu.
Československo patřilo ještě donedávna ke špičce v konstrukci letadel, zejména pak naše cvičné (vojenské i sportovní) a akrobatické letouny dosáhly řady úspěchů a přinesly našim pilotům skvělou reputaci.
Mohlo by to znít jako cynické konstatování, ale faktem zůstává, že každý válečný konflikt posunul techniku o velký krok kupředu. Uvedené letouny patří na špičku tehdejší doby, byť některé z nich jsou dnes již téměř neznámé.
Pro všechny milovníky letectví jsem vybral pět strojů, reprezentují různé fáze vývoje letecké techniky. Některé možná méně známé, ale všechny svým způsobem psaly historii letecké dopravy.
Jaromír Jágr je bezesporu jedním z nejlepších hokejistů nejen naší, ale i světové historie. Za svou bohatou kariéru překonal řadu milníků. Jak je na tom ve srovnání se svými konkurenty?