Připomínám, že student střední školy, který úspěšně absolvuje všechny ročníky, se následně – pokud o to má zájem – k maturitní zkoušce musí přihlásit, nepostupuje k ní automaticky.
Tedy zrušení zkoušky samotné, studenti budou mít na maturitním vysvědčení z daného předmětu průměrnou známku. Kdo ze studentů bude mít potřebu si zkouškou reálně projít, tu možnost stále mít bude.
Celá lednová diskuse o slovním hodnocení na vysvědčení byla vedena mírně pozdě, měla proběhnout nejpozději začátkem nového školního roku, tedy v září. Nyní je proto vhodná doba na přípravu druhého pololetí.
Formativní hodnocení, buzzword posledních měsíců, se aktuálně skloňuje i ve spojitosti s blížícím se vysvědčením. Hned na začátku musíme upozornit, že hodnocení ve formativní funkci na vysvědčení nepatří.
PES, potažmo PES ČR, je akronym (zkratka složené z počátečních hlásek nebo slabik více slov). V tomto konkrétním případě Protiepidemický systém České republiky.
Hashtag #spolutozvladneme (a různé verbální variace) si politická reprezentace v rámci COVID krize poměrně oblíbila, zejména rád ho vídám u Jana Hamáčka.
Obecným principem pro poskytování zpětné vazby žákům je využití tzv. metody hamburgeru. Zjednodušeně to funguje tak, že popis toho, co se nepovedlo, obalíme pozitivní zpětnou vazbou.
Poskytovat zpětnou vazbu je náročné, poskytovat ji při online výuce ještě náročnější. Ve spolupráci s PedF UK jsme definovali doporučení, která učitelům mohou s hodnocením pomoci.
Situace ve škole: Učitel druhého stupně se ptá učitele prvního stupně: „Proč ta tvoje třída neumí vyjmenovaná slova?“ Učitel prvního stupně překvapeně odpoví: „Ale v mých hodinách to uměli.“
Nový školní rok přímo vyzývá ke změnám. Učitelské skupiny na sociálních sítích jsou plné dotazů. Tu na inovace ve výuce, tu na doplnění sboru pedagogem všemožných aprobací či na nějakou báseň o sovičkách.
My, bývalí či současní učitelé, často přebíráme vzorce od učitelů, kteří nás během různých fází studia provázeli, a mnohdy až příliš spoléháme na svou intuici, pocity a domněnky. Je to však ta nejlepší cesta?
Radek Sárközi, prezident zapsaného spolku Pedagogická komora, se na FB ptá, zdali by rodiče měli mít nárok na informaci, že jejich dítě učí nekvalifikovaný či neaprobovaný učitel.
Jsem přesvědčen o tom, že ta nejdůležitější věc, kterou bychom žáky na základních školách měli naučit, je dovednost učit se, aby měli potřebu se dále vzdělávat, aby měli touhu získávat nové informace.
V rámci samostatné republiky mělo Česko celkem 19 ministrů školství (dva byli vedením úřadu pouze pověřeni), a průměrně tak ve své funkci strávili 16 měsíců.
Během října jsme udělali dotazníkové šetření mezi řediteli základních škol. Do průzkumu se zapojilo 450 z nich, tedy 11 procent základních škol v České republice.
MŠMT představilo novou koncepci výuky informatiky. Změna by měla proběhnout na všech stupních, tedy od MŠ až po SŠ. Na pilotních školách se zároveň testují nové učebnice informatiky, které vznikly na pedagogických fakultách.
Žáci, studenti ani učitelé u nás nemusí povinně nosit uniformu a není ani nastaveno, jak by se učitelé měli oblékat, co je povoleno či naopak zakázáno. Měli bychom ale po učitelích a případně i žácích vyžadovat dress code?
Počet absolventů univerzit u nás v posledních letech mírně klesá, svůj dosavadní vrchol si Česká republika zažila v roce 2012, kdy byl jejich počet dle údajů MŠMT 85 852, kdežto v roce 2017 to bylo 63 783.
Česká školní inspekce (ČŠI) vydala tematickou zprávu Rozvoj informační gramotnosti na základních a středních školách. Když si ji přečtete, nevypadá to zrovna dobře, ale já bych nebyl tak pesimistický.
Připravuju si prezentaci na setkání s učiteli a po čase jsem si opět otevřel tematickou zprávu České školní inspekce věnovanou využívání digitálních technologií v mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách.
Hlavním tématem konference je práce s talentovanými a nadanými dětmi. Přijďte si poslechnout přednášky týkající se rozvoje dětského potenciálu v mateřské škole a na 1. stupni ZŠ.
Včera jsem v masně slyšel dva středoškolské studenty, kterak si u paní za pultem objednávají v prapodivných hausnumerech a nešikovných jednotkách kus uzeniny.