Jak vzniká krásné zbarvení papouščího peří? Na tuto otázku hledalo odpověď mezinárodní konsorcium vedené vědci z portugalského BIOPOLIS-CIBIO a nyní na ni také odpovídá ve studii, která právě vychází v prestižním časopise Science. Jedním…
Zabývá se buněčnou biologií, dosud zastával funkci proděkana pro vědu, výzkum, vědecké informace a akademické kvalifikace, přenos poznatků a technologií. Docenta Vladimíra Krylova zvolil Akademický senát Přírodovědecké fakulty UK na svém…
Vědci odhalili nové poznatky o protoribozomu, molekulární fosílii uvnitř ribozomu, která hraje klíčovou roli při vzniku života na Zemi. Jednou z hlavních výzkumnic je Mgr. Klára Hlouchová, Ph.D. z katedry buněčné biologie Přírodovědecké…
Parazitologům z Přírodovědy UK se v rámi mezinárodního projektu Leish Challenge daří vyvíjet optimální systém pro testování vakcín proti zákeřnému parazitárnímu onemocnění. Výsledky výzkumu právě publikoval prestižní časopis Nature…
Zoologové z Přírodovědecké fakulty UK, Muzea Karlovy Vary a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se podíleli na přestěhování syslů z výběhu pražské ZOO do voliér v Radlicích. V rámci záchranného programu by se kriticky ohrožený hlodavec…
Nevíte kam o prázdninách? Dokonce až do 31. 12. 2024 zve Geografická knihovna a Mapová sbírka PřF UK na výstavu plnou unikátních předmětů a kuriozit. Akce navazuje na předchozí výstavy Čeští jezuité, cestovatelé a objevitelé a Matematické…
Na katedře fyziologie PřF UK zkoumá střevní mikrobiom a pracuje jako laborantka, k tomu se aktivně věnuje různým sportům – běhu, jízdě na kole, veslování, paddleboardingu, překážkovým běhům a hlavně wingu. V tomto sportu vyhrála v březnu…
Doc. Mgr. Mariya Shamzhy, Ph.D., z katedry fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK (výzkumné centrum CUCAM) přispěla k průlomovému mezinárodnímu výzkumu katalýzy zeolitů, publikovaném v prestižním časopise Nature Communications.
Šestého února se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy sešly špičky řady oborů na konferenci Let’s transfer science, za jejímž pořádáním stál docent Vladimír Krylov, proděkan pro vědu, výzkum, vědecké informace a akademické…
Přírodovědecká fakulta UK zve na konferenci "Let's Transfer Science - Technology Transfer at the Faculty of Science", která proběhne v úterý 6. února 2024. Cílem konference je zvýšit povědomí o technologickém transferu, jeho důležitosti a…
Přírodovědecká fakulta UK vás zve na akreditovaný kvalifikační kurz Laboratorní metody v asistované reprodukci, který je určen pro absolventy všech magisterských studijních oborů přírodovědného zaměření, kteří chtějí získat způsobilost k…
Přírodovědecká fakulta UK uspěla ve výzvě operačního programu J. A. Komenského (OP JAK). Nový projekt vedený profesorem Vojtěchem Ettlerem se zaměří na přírodní a antropogenní georizika. Cílem projektu je podrobné studium hrozeb ve…
Vědci z Laboratoře mikrobiální imunologie Přírodovědecké fakulty UK, Akademie věd a Weizmannova institutu objevili nový typ imunitní odpovědi na střevním epitelu a současně popsali i mechanismus, který celý systém reguluje. Studii…
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty UK se svým týmem popsali v Nature, jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů, trilobita starého 465 milionů let. U unikátní zkameněliny se jim podařilo zrekonstruovat obsah žaludků a střeva a…
Tým Radky Reifové z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK a Stephen Schlebusch popsali sekvenci a poskytli tak jeden z prvních pohledů na význam a evoluční dynamiku podivného chromozomu u dvou blízce příbuzných druhů pěvců...
Zoologové z Přírodovědy – Zuzana Musilová a Demian Burguera z výzkumné skupiny rybí evoluce (FishEvo), a Pavel Němec, Kristina Kverková, Yicheng Zhang a Francesco Dionigi ze skupiny smyslové a evoluční neurobiologie – ve studii ukázali, že…
Daniel Palouš v rámci magisterského studia na Přírodovědecké fakultě UK absolvoval s podporou nadačních fondů a Laboratoře ekofyziologie rostlin pod vedením prof. Jany Albrechtové stáž na univerzitě ETH v Curychu v laboratoři Global…
Ve Spojených arabských emirátech se uskutečnil letošní 34. ročník Mezinárodní biologické olympiády. Původně se měl konat v Rusku, vzhledem k okolnostem však bylo už loni jasné, že se tak nestane. Na poslední chvíli se podařilo – s velkým…
Přírodovědecká fakulta UK ve spolupráci s Regionálním muzeem v Teplicích zvou (nejen) polárníky na nejsevernější euroasijské souostroví, jenž se v 19. století těšilo obrovskému zájmu badatelů.
V roce 2010 ho časopis Foreign Policy zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Profesor Václav Smil, absolvent Přírodovědecké fakulty UK, bude při příležitosti návštěvy ČR oceněn ze strany fakulty, univerzity i České geografické…
Do 28. června 2023 je na Kampě k vidění (24 hodin denně) třetí z cyklu autorských výstav Miroslava Bárty, tentokrát s podporou geografů Přírodovědecké fakulty UK. Představuje technologický pokrok a dokládá, že ke změně myšlení a chování…
Na začátku nového roku nás zastihla smutná zpráva. Dne 28. prosince 2022 zemřel ve věku 59 let člen Učené společnosti prof. RNDr. Petr Nachtigall, Ph.D., fyzikální a teoretický chemik a mezinárodně uznávaný odborník v oblasti teoretického…
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v sobotu 17. prosince 2022 zemřel ve věku 91 let doc. RNDr. Vladimír Hanák, CSc. Po řadu desetiletí byl jednou z vůdčích osobností vědeckého, pedagogického i intelektuálního života Přírodovědecké fakulty…
Soutěž Věda je krásná vyhlašuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Porota složená z pěti odborníků v oblasti přírodovědecké fotografie vybírala i tentokrát ty nejlepší ve třech kategoriích, určených fakultní veřejnosti, a dále v…
Kdo jsou současní čeští krajané? Jaké mají vazby na ČR? Co potřebují od českého státu a jak mohou a chtějí být pro Česko přínosem? Odpovědi hledal a nalezl dvouletý výzkumný projekt, ve kterém se Přírodovědecká fakulta UK spojila s…
Díky spolupráci českých a slovenských zoologů a analýze DNA provedené na Přírodovědecké fakultě UK umíme odhadnout početnost a genetickou strukturu slovenské populace medvěda. Je relativně stabilizovaná.
Nenechte si ujít akreditovaný kvalifikační kurz, který je určen pro absolventy magisterského studijního oboru přírodovědného zaměření. Přihlásit se mohou i studenti, kteří nejpozději k prvnímu dni konání kurzu absolvují magisterské studium…
Mezinárodní trénink Trans-Atlantic Training se koná 5.–9. září 2022 v Praze a je společně organizován Univerzitou Karlovou, ESA a NASA. Nabídne vzdělávací aktivity pro studenty a začínající vědce v oblasti dálkového průzkumu Země.…
Od 17. května do 31. srpna 2022 se bude v budově PřF UK na Albertově konat výstava, která představuje výstupy projektu zaměřeného na dokumentaci a rekonstrukci 40 přetvořených území nebo zaniklých krajin České republiky.
Od 17. května do 31. srpna 2022 se bude v budově PřF UK na Albertově konat výstava, která představuje výstupy projektu zaměřeného na dokumentaci a rekonstrukci 40 přetvořených území nebo zaniklých krajin České republiky.