Kdo nekrade, okrádá rodinu, říkalo se mezi lidem za dob hlubokého socialismu. Spíše než na rozšířenost naznačované praxe ukazoval tento výrok na zvláštnost tehdejší morálky, která v prostředí, kde skoro všechno patřilo všem a zároveň…
Po vítězství Donalda Trumpa je jistý návrat jeho agresivní a transakční vize domácí politiky i mezinárodních vztahů. Zároveň lze díky jeho jasnému vítězství lépe pochopit, proč nově zvolený prezident a jeho příznivci tak dlouho trvali na…
Není tajemstvím, že české úřednictvo stárne a kariéra státního úředníka neláká tolik mladých talentů, aby to mohlo tento jasný trend zvrátit. Nedávný průzkum názorů na fungování státní služby mezi úředníky opět ukázal, že zaměstnání v…
Američtí prezidenti to mají se vztahem k válce a míru složité. Zvláště od doby, kdy se Spojené státy staly skutečně globální mocností. Když uprostřed evropského válečného běsnění v Evropě probíhala v roce 1916 v Americe volební kampaň,…
Ve čtvrtek je na programu další, v letošním roce předposlední měnověpolitické zasedání České národní banky. Z vyjádření členů bankovní rady vyplývá, že ta se na něm bude pravděpodobně rozhodovat mezi tím, zda úrokové sazby opět snížit o…
Zavedení cla na automobily vyráběné v Číně je zdůvodňováno několika způsoby. Jedním z těch hlavních je odvolávání se na spravedlivé tržní principy s ohledem na čínské subvence do oblasti elektromobility. Mezi lety 2009 a 2012 jsem v Číně s…
Nenechme se mýlit, výsledek prezidentských voleb v USA bude mít přímý dopad na strategické zájmy České republiky i celé Evropy. Politici na starém kontinentu sledují jejich výsledek s napětím především ve dvou oblastech: ekonomice a…
Hodnota bitcoinu se opět blíží historickému maximu a to je příležitost bilancovat, jak moc kryptoměny mají patřit do běžného života lidí a společnosti. Napovědět může jedna svým způsobem specifická cílová skupina a tou jsou ženy. Proč…
V (ne)nástupu elektromobility v Česku tu něco dlouhodobě nehraje. Jsme země, která má zhruba 150letou tradici elektrizace a elektrifikace, země Křižíka, Kolbena a dalších „otců zakladatelů“ elektrického průmyslu a vůbec stylu života. Bez...
Otec teorie relativity Albert Einstein před bezmála sto lety prohlásil, že bůh nehraje v kostky. Jakkoli můžeme jeho výrok, jímž tehdy zasáhl do disputace nejvýznamnějších fyziků své doby, interpretovat různě, jeho převažující význam je,…
Duch Evropy je inspirován Ježíšem více, než si zběžný pozorovatel všimne. Byl to právě Ježíš, který představil dobro v nejdobřejší myslitelné podobě. Tak dobré Dobro jsme tu ještě neměli. Mluvil o Dobru, které je až absurdní, za vlasy…
Americké akcie si od začátku letošního roku dle hlavního indexu S&P 500 připisují vysoce nadprůměrné zhodnocení přesahující 20 procent. Ode dna při globální finanční krizi v březnu 2009 pak index S&P 500 připisuje zhodnocení přibližně 750.…
Evropa zaostává v inovacích za Spojenými státy a Čínou. Přestože Evropská unie již před více než deseti lety představila Unii inovací s ambiciózními cíli, výsledky zůstávají skromné. Výdaje na výzkum a vývoj dosáhly v EU v roce 2022 pouze…
Potápějící se politické strany musí splnit v zásadě tři podmínky, aby se dostaly zpět na hladinu. Musí občerstvit vedení a představit silného atraktivního lídra. Musí se předvést jako jednotná politická síla, která se uvnitř nedohaduje. A…
Akciové indexy jsou na rekordech. Pravděpodobně nejznámější a zároveň nejsledovanější je americký S&P 500, sdružující pětistovku kapitálově nejhodnotnějších společností na americkém trhu. Dalo by se asi říci, že docela dobře odráží stav…
Vědci obvykle považují smrt za nevratné ukončení celkového fungování organismu. Zdá se ale, že to tak být nemusí. Skupina biologů z několika amerických univerzit a vědeckých center dospěla k závěru, že by mohl existovat jakýsi „třetí...
Ministerstvo průmyslu a obchodu před několika dny odhalilo strategii, která by českou ekonomiku měla dostat mezi deset nejvyspělejších ekonomik Evropské unie podle výše HDP na obyvatele v paritě kupní síly, a to nejpozději do roku 2040.…
Česko často řeší s neuvěřitelným nasazením neuvěřitelné marginálie. Jako třeba nyní, když se rozjela tahanice o platy politiků. Je naprosto trapná, nedůstojná, zastiňuje pohled na podstatné záležitosti, škodí vztahu společnosti a její…
Americká centrální banka (Fed) v září poprvé za čtyři roky přistoupila ke snížení klíčových úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na pět procent. Trh se tak konečně dočkal toho, co vidí jako začátek cyklu uvolňování monetární politiky v…
Do amerických voleb zbývají necelé tři týdny a rostoucí pravděpodobnost vítězství Donalda Trumpa a republikánů zanechává znatelnou stopu na finanční trzích. Nikoliv náhodou se v uplynulých týdnech dařilo aktivům, která by z Trumpova…
Září 2024 se pravděpodobně zapíše jako zlom ve vývoji automobilového sektoru. Během jediného měsíce oznámilo šest evropských automobilek, že nebudou schopny dosáhnout cílů na prodeje a marže, které pro letošní rok slibovaly svým akcionářům…
S Petrem Nečasem jsme se potkali na konferenci Green Deal Summit Hospodářských novin. Expremiér za ODS nyní podniká v poradenském byznysu a říká: „Politiky prosím, aby předpisy dělali co nejsložitější, aby jim nikdo nerozuměl. To je pro…
Vláda má vážný reputační problém s rozpočtem na příští rok. Ani ne v tom, že v něm počítá se schodkem 241 miliard korun, takže je zjevné, že stát nedokáže hospodařit vyrovnaně ani v době, kdy zrovna nečelí žádné větší krizi. Na to jsme si…
Trh práce se zatím plně nedostal na úroveň před covidem, někde k tomu pomalu dochází právě teď. Kvalitní lidé na trhu práce prostě nejsou a firmy musí reagovat. Těm, které nebudou, ujede vlak. Domácí nezaměstnanost v září stoupla jen na 3…
Společnost Gevorkyan je přední evropskou společností zaměřující se na výrobu kovových součástek inovativními metodami práškové metalurgie. Jedná se o poměrně specifický segment, ve kterém Gevorkyan disponuje jedinečným know-how. Slovenská…
Ekonomickými texty v poslední době často rezonují pojmy jako nearshoring či friendshoring; jde o kombinaci geografické blízkosti a vstřícného přístupu. Všeobecné globalizační nadšení se už pěknou řádku let zadrhává, a i když globalizaci…
Změnám v důchodovém systému se bohužel nelze vyhnout. Populace stárne a lidí v důchodovém věku přibývá více nežli nově pracujících. Jednou z nejdůležitějších a nejdiskutovanějších částí důchodové reformy je bezesporu úprava důchodového…
Základní úroková sazba se od 0,25 procenta v covidovém květnu 2020 dostala za dva roky na sedm procent. Důvodem byla velmi vysoká inflace. O tom, že ČNB mohla ještě sazby zvyšovat, když inflace zůstávala nad 15 procenty do začátku roku…
Po jednorázové změně pravidel exekuce majetku zafungoval trh mimosoudního vymáhání pohledávek jako pokusná laboratoř státu. Na jednu stranu loni inkasní agentury odepsaly takřka ze dne na den přes 40 miliard korun dřívějších pohledávek. Na…
Americká centrální banka zahájila cyklus snižování úrokových sazeb, když je na svém zářijovém zasedání snížila o půl procentního bodu. Inflace se blíží k jejímu cíli, a tak je směr měnové politiky víceméně jasný. Aktuální diskuse je tedy…