Především v informacích o školství. Dnes v Novinkách.cz jeden tvrdí, že ministerstvo školství o revizi rámcových vzdělávacích programů usiluje delší dobu. Usiluje? Jak? Nějaký příklad? Opak je pravdou, pane redaktore.
„Školní vzdělávací programy a tématické plány jsou přesycené balastem,“ říká paní ředitelka Gottfriedová. Co vlastně říká? A co říká o sobě? A co neříká?
Úvodem je potřeba jasně říci, že distanční výuka je nouzovým řešením nouzové situace. V mnohém jsme se poučili a zjistili, co jde, co nejde. Například jsme zjistili, že učitelé dovedou rychle improvizovat bez skutečné pomoci MŠMT.
Plaga zarputile prohlubuje chaos v českých školách a svými chaotickými a vnitřně rozpornými pokyny popírá zdravý rozum, mate veřejnost a ničí pohled na celé školství.
Vzdělání je bezesporu věc veřejná, věc dotýkající se všech. Každý v této zemi je žák minulý, současný nebo budoucí. Stejně jako je každý v této zemi minulý, současný nebo budoucí pacient. Ale jen ve školství řádí tolik expertů.
Slyšíme to vlastně pořád. Nedávno v rozhovoru s Janou Strakovou: „Naši učitelé naopak kladou důraz na výsledky“. Ale opravdu to jsou právě učitelé, kdo klade důraz na výsledky?
V článku Adély Skoupé padne řada jmen. Mazancová, Jirásko, Černý, Zajíček, Schejbalová… Autorka se asi opravdu snažila oslovovat, aby článek nabyl věrohodnosti.
Karanténa uvrhla školy do nových podmínek, do nečekaných podmínek, do podmínek vzdálené výuky. Ale hned se najdou „modernisté“, kteří možnosti takové výuky a jejího hodnocení přeceňují. A vylétají ze stejných hnízd jako vždy.
Měsíc jsme čekali na manuál, který upřesní způsob výuky po návratu/nenávratu do škol. Když jsme se ho dočkali, ministr nás ujišťuje, že jeho plnění nikdo nebude vyžadovat.
Málokterá profese je bombardována tolika přechytralými komentátory jako právě školství. Komentátoři se slétají k hostině jako bodavý hmyz. Nemusí nic pořádně vysvětlovat, nemusí ani ničemu pořádně rozumět. Stačí bodat a bodat.
Dalším svědectvím pokleslé úrovně naší žurnalistiky je rozhovor s učitelem Tomášem Chrobákem. Nechci mluvit o tom, co říká pan Chrobák. Ale o tom, co dělá redaktorka Renata Kalenská, která rozhovor vedla. Vedla? Podívejme se.
„Téma klimatické změny spadá do oblasti dvou průřezových témat rámcových vzdělávacích programů.“ Takových témat ale můžeme jmenovat celou řadu. Ale ČŠI šetří klimatickou změnu. Protože to téma teď frčí? Kdo komu jde na ruku?
Zima hájí maturitu z matematiky a ohání se logikou. Ale stále nechápe rozdíl mezi maturitou z matematiky a výukou matematiky. I kdybychom zrušili celou maturitu, nezrušíme tím ani výuku ani neohrozíme význam jednotlivých předmětů.
Tu a tam jsou právě konzervativní učitelé označováni jako viníci – nedávno třeba nedotažených reforem. Je to opravdu tak jednoduché? A musí být konzervativní učitel nutně špatný?
„Kniha Boba Kartouse No Future přináší odpověď na otázku, proč u nás snaha o školskou reformu naráží na absolutní neúspěch,“ tvrdí recenzent Peter Chvojka. Nepřináší. Hodit to na konzervativní učitele je snadné.
Poslední opus Bohumila Kartouse - tentokrát na A2larmu.cz - ukazuje na pomatenost těchto samozvaných expertů. Všude kolem sebe totiž vidí jakési spiknutí. A bojí se vtipů. A to už tu bylo.
Novela hodlá zlegalizovat vstup neučitelů do tříd před žáky. V důsledku však nepůjde o řešení nouzové situace, ale o zpochybnění celého vysokoškolského pedagogického vzdělání. Více rizik než přínosů.
Audit musí být nezávislý. To je jeho podstata. A to nesplňuje žádná aktivita EDUinu a nic na tom nemění ani fakt, že si EDUin dokázal pronajmout pro své reje Senát PČR.
Tento absurdní trend potvrzuje tzv. audit EDUinu. "V roce 2019 pokračovala ČŠI v naplňování své role formativní instituce českého vzdělávacího systému, jak ukazuje série tematických zpráv i závěry a doporučení souhrnné zprávy."
V nekonečné diskusi o maturitě zaznělo od jedné diskutující, že maturita je zkouška, která funguje století. Jasně. Není nad tradici, není nad c. a k. nostalgii. Bylo to za Rakouska (rozuměj ještě Uherska), tož musí to být stále.
Sotva jsem dopsal blog o tom, že někdo navrhuje nehodnotit tělocvik a že další podobné návrhy přijdou brzy na řadu, objevila se odbornice, která kritizuje hodnocení výkresů. A je to tady.