Pásmo Gazy se pomalu proměňuje v zónu smrti, přesto v izraelských městech stále znějí sirény upozorňující na raketové útoky Hamásu. V jaké kondici se nyní teroristické hnutí nachází? Dosáhl Izrael svého cíle ho zničit?
V úterý zemřel v Teheránu jeden z předních představitelů palestinského hnutí Hamás Ismáíl Haníja. Ačkoliv se k útoku zatím nikdo nepřihlásil, hnutí z něj viní Izrael. Židovská země již dříve zabila několik předáků Hamásu.
„V bojích na jihu Pásma Gazy zemřel 20letý Nadav Kohen z Haify,“ oznámilo na svém webu tiskové oddělení izraelské armády. Počet padlých vojáků se tak podle něj zaokrouhlil na rovných 600.
Izraelské složky provedly razii v největší nemocnici v Pásmu Gazy, kde se ukrývají i palestinští civilisté, 18. března. Učinily tak na základě zpravodajských informací, že se uvnitř ukrývají bojovníci Hamásu.
Zdroj z teroristického hnutí identifikoval zabitého jako Hádího Mustafu, nešlo podle něj o nějak vysoce postaveného bojovníka. Izrael útok podnikl nedaleko palestinského tábora na jihu sousední země.
Podle agentury AP jde o malý, ale symbolicky významný úspěch Izraele. Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaného islamistickým hnutím Hamás si nejnovější úder vyžádal stovky obětí.
Izrael byl zcela nepřipraven na útok 7. října, armáda zpočátku neměla ani jasné rozkazy od vedení. Byla v ten den dezorientovaná a špatně organizovaná a několik hodin ani její vedení nechápalo, jak velkého rozsahu útok je.
Izraelská armáda (IDF) ve válce proti Hamásu v jižní části Pásma Gazy hlásí zničené teroristické základny, sklady zbraní i zajaté a zabité ozbrojence. Za poslední den prý zasáhla 450 cílů. Nabízíme snímky zveřejněné přímo IDF.
V rámci páté výměny rukojmích mezi Hamásem a Izraelem již Hamás propustil 12 rukojmích do rukou pracovníků Červeného kříže, potvrzuje Izrael. Ten by měl ještě dnes na oplátku osvobodit dalších 30 Palestinců.
„Bojovaly statečně, zachránily životy a vyšly z boje jako hrdinky,“ řekla velitelka praporu přezdívaného Caracal Or Ben-Jehudová o vítězství, kterého ženský oddíl z Caracalu dosáhl proti teroristům z Hamásu v den útoku na Izrael.
V Pásmu Gazy žijí více než dva miliony lidí. Už před válkou, kterou spustil 7. října útok teroristů z Hamásu na Izrael, oblast do značné míry spoléhala na mezinárodní a humanitární pomoc. Teď se situace ještě zhoršila.
Při rozsáhlých nočních úderech z pátku na sobotu zasáhla izraelská armáda podle svých slov desítky objektů spadajících pod Hamás. Zabila údajně dva strůjce teroristického útoku.
Na přípravu pozemní operace v Pásmu Gazy bude izraelská armáda zřejmě ještě potřebovat nějaký čas, hranice Gazy už ale překročila a střetla se s buňkou teroristického hnutí Hamás.
Pokud Izrael zahájí pozemní invazi do Gazy, „čeká ho dlouhá, velmi komplikovaná operace v zastavěném prostředí, na kterou je Hamás nějakým způsobem už nejspíše připravený,“ říká pro Seznam Zprávy bezpečnostní expert Jan Daniel.
Izraelské vzdušné síly v noci na dnešek podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele.
„Toto je jen začátek,“ varoval izraelský ministr obrany po stovkách útoků na území v Gaze. Současný konflikt, vyvolaný několikadenním napětím vrcholícím v pondělí zásahy na Chrámové hoře, je nejhorší od roku 2014.