Ukrajinské protivzdušné síly zničily 42 ruských dronů a čtyři řízené střely, uvedlo dnes ukrajinské letectvo. Ruské noční útoky zasáhly kritickou infrastrukturu a připravily o život dvě osoby, jedna zemřela v Sumské oblasti.
Moskva zažila pravděpodobně největší dronový útok od začátku války. Podle starosty ruské metropole se ale podařilo bezpilotní letouny zničit, hlášeny nejsou žádné škody ani zranění.
Aby Ukrajina v Africe uspěla, měla by zdůrazňovat témata, která tolik nesouvisí s válkou, doporučuje jihoafrický analytik Denys Reva. Zmiňuje humanitární pomoc a únosy ukrajinských dětí do Ruska.
Ukrajinská armáda zaznamenala úspěch v podobě zničení ruské radarové stanice. Měla dosah 700 kilometrů do ukrajinského vnitrozemí a poskytovala podporu ruským bombardérům.
Moskva svolala mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, Kyjev volá po mezinárodním vyšetřování. Přesvědčivé důkazy o pádu ruského letadla v Bělgorodské oblasti zatím nepředložila ani jedna strana.
Moskva podle ukrajinských vzdušných sil použila k útokům asi 48 bezpilotních letounů Šáhid íránské výroby. Drtivou většinu se podle Ukrajinců podařilo zneškodnit.
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Ukrajina hlásí sestřelení všech 18 ruských raket, včetně šesti nadzvukových střel Kinžal. Rusko zase tvrdí, že zasáhlo systém Patriot. Tvrzení ale nelze nezávisle ověřit.
Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg uvedl, že Západ musí být připraven Ukrajinu dlouhodobě podporovat. Rusko je podle něj připraveno ve válce pokračovat a potenciálně zahájit novou ofenzivu.
Válka zamrzla a nikdo teď nemá kapacitu na útok, řekl v rozhovoru pro BBC šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Rusové se mezitím seskupují v Luhansku, podle amerického Institutu pro studium války možná právě k útoku.
Novináři listu The Wall Street Journal porovnali počet ruských zbraní zabavených Ukrajinou od začátku války s počtem zbraní dodaných ze Západu. Zjistili přitom, že Rusové k úspěchu ukrajinského protiútoku přispívají víc než Západ.
Jedině Rusko může do budoucna poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky, tvrdí ruský exprezident Dmitrij Medveděv. Na pokračování mírových rozhovorů to ale v tuto chvíli nevypadá.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na návštěvě v Kyjevě podpořila Ukrajinu v její snaze stát se členem Evropské unie. Rusku naproti tomu věští úpadek.
Britská velvyslankyně v Kyjevě Melinda Simmonsová v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa rozebírá současnou situaci na Ukrajině a jaké dopady může mít pro Moskvu případná invaze na Ukrajinu.
Dle prezidenta Joea Bidena se Rusko chystá na Ukrajině k nějaké akci, avšak nestojí o otevřenou válku. Jakákoliv agrese Ruska se má setkat s ostrou reakcí USA a spojenců, uvedla mluvčí Bílého domu.
Ministr obrany Sergej Šojgu upozornil, že Rusko spolupracuje s víc než stovkou armád. Západu na úterní poradě resortu obrany hrozil také prezident Vladimir Putin. Rusko je prý připravené reagovat na agresivní politiku i vojensky.
Napětí mezi Ruskem a NATO neutichá. Z jedné strany na druhou létají slova o „zaplacení vysoké ceny“ nebo „překračování červených linií“. NATO se obává napadení Ukrajiny, Rusko zase mluví o hrozbě západního útoku.